כשברקע פתיחת הסבב השני של שיחות הגרעין בין איראן למערב, מבהיר ראש הממשלה כי תכנית הגרעין האיראנית נועדה למחוק את ישראל ממפת העולם: "רק אתמול אמר זאת הרמטכ"ל שלהם"

יומיים לפני פתיחת הסבב השני בשיחות הגרעין בין איראן לחמשת המעצמות בבגדד, ובצל ביקורו של ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו באיראן, הבהיר היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס במשרד החוץ כי כוונותיה האמיתיות של איראן בהשגת הנשק הגרעיני הם השמדת ישראל.

"בשבועות האחרונים שמעתי את אלה המפקפקים בכוונותיה של איראן. איראן רוצה להשמיד את ישראל, ומפתחת נשק גרעיני למימוש מטרה זאת".

קרא עוד:

[postim]

נתניהו הוסיף כי "מול הכוונה הזדונית הזאת חייבות המדינות המובילות בעולם, לגלות נחישות ולא – האיראנים ימחקו את ישראל ממפת העולם".

"רמטכ"ל צבא איראן אמר רק אתמול, 'שאיראן מחויבת להשמדתה המלאה של ישראל'. פשוט וברור" הבהיר נתניהו.

לדברי נתניהו, "המעצמות אינן צריכות לעשות ויתורים לאיראן. הן צריכות להעמיד בפניה דרישות ברורות – על איראן להפסיק את כל פעולות ההעשרה של החומר הגרעיני, עליה להוציא משטחה את כל החומר הגרעיני שהועשר עד עכשיו, ועליה לפרק את המתקן הגרעיני התת-קרקעי בקום".

נתניהו הוסיף כי "רק כך ניתן יהיה להבטיח שלאיראן לא תהיה פצצה גרעינית. זוהי עמדת ישראל, היא לא השתנתה והיא לא תשתנה".

אתמול יצא לדרך שבוע של מגעים בין המערב לאיראן, כאשר ביום שישי ייפגשו בבגדד נציגי המעצמות – בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה, סין וארצות הברית, עם נציגים מאיראן.

מוקדם יותר הערב, הסתיימה פגישת יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקייה אמאנו, עם ראש סוכנות הגרעין האיראנית, פרידון עבאסי-דוואני, ועם הנציג האיראני לשיחות הגרעין עם המעצמות, סעיד ג'לילי.

בתום הפגישה אמר אמאנו לטלוויזיה הממלכתית באיראן: "השיחות היו מאוד יעילות והתקיימו באווירה חיובית". לדבריו, "אין לי ספק כי לשיחות היום תהיה השפעה חיובית על תהליך המשא ומתן בין איראן לשש המעצמות. נכון שמדובר בשני עניינים נפרדים, אך הם יכולים לחזק זה את זה".

הנציג האיראני, סעיד ג'לילי, אמר לאחר הפגישה כי "איראן תומכת ברצינות בהתפרקות עולמית מנשק, מתנגדת להתפשטות הנשק הגרעיני ומתנגדת לשימוש המתרחב בטכנולוגיה גרעינית לצרכי שלום במדינות החברות באו"ם". ג'לילי הוסיף ואמר כי "אנו מקווים כי שיתוף הפעולה עם הסוכנות ימשיך להיות חיובי גם בעתיד".