בעוד השמאל מרבה להאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהסתה שהובילה לרצח רבין, יש מי שמסית בצורה מזעזעת העלולה להביא לרצח של ראש ממשלה נוסף, והכל בשם ה"אומנות" ו"חופש הביטוי" • סיפור של צביעות, אומנות, הסתה וניצול ציני של הדמוקרטיה בישראל

ימים בודדים בלבד לאחר שתושבי מדינת תל אביב צהלו בעת הפלת "המיצג האמנותי" בדמות פסלו של בנימין נתניהו צבוע בזהב בכיכר רבין, שוב יש אומן בשמאל המביע את התנגדותו לראש הממשלה בדמות מיצג מזעזע אשר משום מה, יש המתעקשים לראות בכך "אומנות".

כמה אירוניה יש בדבר, כאשר דווקא ראש הממשלה בנימין נתניהו, אותו מרבים בשמאל להאשים בהסתה שהובילה לרצח רבין, בשל ארון קבורה אותה נשאו מספר מפגינים בעצרת בו השתתף, דווקא הוא, הפך להיות האיש נגדו מסיתים הכי הרבה במדינת ישראל, והפעם בקריאה ישירה לרצח.

המדובר בתמונה שהעלה גולש לרשת החברתית עם הכיתוב הבא: "זה מה שמוצג נכון לאתמול בלילה בבצלאל – אקדמיה לאמנות ולעיצוב בירושלים. זה מוצג כאמנות, כן? החליפו את השם ואת התמונה ושימו במקום נציג שמאל וזה יוצג בהתיישבות. זה יוצג כהסתה, כן? עלובים".

WhatsApp Image 2016-12-12 at 16.43.15

חשבתם שהאקדמיה תגנה את המיצג העלוב? טעיתם. הנה תגובת בצלאל: "האקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם". לדברי המוסד, "עדיין לא ברור, ואנו מבררים, האם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט. בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות".

"העבודה, על פניה, מתכתבת עם כמה דימויים מוכרים ובעלי משמעות ומשקל, לרבות זיכרון כרזות ההסתה נגד רבין, והכרזה המפורסמת של הנשיא אובמה עם הכיתוב 'הופ'. התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".

איגוד הסטודנטים בבצלאל התייחס גם הוא לאירוע, ומסר כי "מדובר בעבודה פרטית של סטודנט אשר בחר להביע עצמו בצינורותיו האישיים. איגוד הסטודנטים בבצלאל לא מכיר או שותף לעבודה הנ"ל. אנו כמובן לא מחזקים מסרים הקוראים לאלימות ולהסתה מכל סוג שהיא ואף מתנגדים לכך. עם זאת, כמוסד לעיצוב אנו מאמינים בחופש הביטוי והאומנות, ובעד מתן ביטוי לכל קשת הדעות, בגבולות החוק".

גינויים במערכת הפוליטית:

שרת התרבות מירי רגב אמרה בתגובה: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח. אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל"בצלאל".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג מסר: ""אני מגנה בתוקף את התמונה של ראש הממשלה, בה מוצגת דמותו עם חבל תליה. חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד".