לאחר שעם הסרת חסינותו אמש על ידי הכנסת, זומן ח"כ גטאס לחקירה נוספת שבסיומה נעצר, הבוקר הובא גטאס לביהמ"ש לדיון בהארכת מעצרו • בבל"ד תוקפים: "נתניהו וארדן, רוצים תמונה של חבר כנסת ערבי באזיקים"

לאחר שהמשטרה עצרה אמש את ח"כ הערבי באסל גטאס בתום חקירתו שנערכה תחת אזהרה במשרדי יחידת להב 433 עם הסרת חסינותו על ידי הכנסת, הועבר גטאס לכלא "ניצן" והבוקר הובא לביהמ"ש השלום בראשל"צ לדיון בהארכת מעצרו.

המשטרה הודיעה כי תבקש להאריך את מעצרו בששה ימים.

יצוין כי החוק קובע, כי אין בהסרת החסינות בכדי להפסיק את פעילותו הפרלמנטרית של הח"כ, וכי במקרה של הצבעות חשובות בכנסת, יובא גטאס באזיקים להצבעות כשמיד לאחר מכן יוחזר למעצר. לפי החוק רק ח"כ שנידון למאסר מושעה מתפקידו באופן אוטומטי.

בסיעת בל"ד תקפו אתמול את מעצרו של ח"כ גטאס ואמרו כי במשטרה משתוקקים "לראות ח"כ ערבי כשהוא מובל באזיקים".

"מעולם לא נעצר איש ציבור בצורה הזו. ח"כ גטאס מתייצב לחקירה כנדרש והוא עונה על כל השאלות ואין כל צורך במעצר, מדובר במעצר שרירותי ונקמני, כי המשטרה, נתניהו והשר ארדן רוצים תמונה של חבר כנסת ערבי באזיקים. המעצר הוא צעד פוליטי ואינו נדרש לחקירה". האשים ח"כ זחאלקה.

"ח"כ זועבי פרסמה גם הודעת גינוי למעצרו של גטאס ואמרה, כי "רדיפת הפעילות שלנו והקשר הטבעי שלנו עם האסירים היא בבחינת רדיפה של האסירים הפוליטיים ובידודם. שאינה פחותה מרדיפת פעילותנו הפוליטית בתור נציגי עמנו, ענייניו וסוגייתו"
.
היא הוסיפה, "אנו מחויבים לסוגיית האסירים הצודקת. אנו מחויבים להיות איתם בקשר, ומחויבים לעקוב אחר מצב האסירים החולים, ששירות בתי הסוהר נותן להם את הטיפול המינימלי כאמצעי של מוות איטי"

"חובתנו הלאומית והמוסרית אינה רק להביע סולידאריות איתם, אלא לשאת את סוגייתם, לאחר שהם מסרו את חייהם למען הסוגיה של עמם, אשר לניסיונות לפגוע בקשר שלנו ובפעילותנו הלאומית וההומניטארית, הם נמשכים זה חודשים ארוכים ולא רק כעת. השר לביטחון פנים דחה את רוב הבקשות לביקורי , וכעת הם ממשיכים במה שהם התחילו לפני חודשים."

כזכור, אמש התכנסה מליאת הכנסת לדיון מיוחד במטרה לאשר את החלטת ועדת הכנסת מאמש. כזכור, ועדת הכנסת החליטה אמש להסיר את חסינותו של ח"כ באסל גטאס לצורך ביצוע חיפוש ומעצר.

אולם, ח"כ באסל גטאס הודיע היום בצהריים ליו"ר הכנסת כי הוא מוותר מיוזמתו על החסינות. בשל כך, המליאה התכנסה רק לצורך מסירת הודעה על פנייתו של ח"כ באסל גטאס. חסינותו של ח"כ באסל גטאס הוסרה עם הודעת יו"ר הכנסת על הוויתור במליאה.

מה היה כתוב בפתקים המוצפנים שהעביר בטאס לרוצחים בכלא?