הח"כ שנתפס מבריח טלפונים למחבל הכלוא בישראל, הובא היום להארכת מעצר בעוד חבריו למפלגה מפגינים מחוץ לבית המשפט • גטאס סירב לעימות עם המחבל איתו נפגש • "החקירה נשאה פירות רבים", אמרו במשטרה בעוד עורכי דינו טוענים: הארכת המעצר היא משיקולים פוליטיים

בית משפט השלום בראשון לציון דן היום בהארכת מעצרו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת), שחשוד כי הבריח טלפונים ניידים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות ואף העביר להם מידע. המשטרה מבקשת להאריך את מעצרו בארבעה ימים.

מחוץ לבית משפט השלום בראשון לציון הפגינו עשרות מפעילי בל"ד המחזיקים שלטים שבהם נכתב "תשחררו את גטאס", "תפסיקו את הרדיפה הפוליטית". חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה הגיעו לדיון כדי להפגין תמיכה בחברם לסיעה.

במסגרת הדיון, סיפרו החוקרים כי גטאס הבהיר כי לא ירצה להתעמת עם וליד דקה, המחבל שעמו נועד, מאחר שלא ירצה להפליל אותו. "אנחנו ביחסי ידידות עמוקים. אני לא מוכן לבצע עימות אם המטרה היא להפליל את וליד דקה, רק את עצמי", אמר להם גטאס. "כנבחר ציבור, אין זה מתפקידי להפליל אסיר עולם".

נציג המשטרה, פקד עודד אררה, התייחס בדיון לבקשה להאריך את מעצרו של גטאס ב-4 ימים ואמר: "נוכח התפתחות החקירה מדובר בבקשה מדודה. החקירה נשאה פירות רבים מאז הארכת המעצר הקודמת. כיום יש פעולות חקירה חדשות". במשטרה טוענים כי הם יודעים את זהותו של האיש שהעביר לח"כ גטאס את הטלפונים הסלולריים.

סנגוריו של גטאס, עורכי הדין נמיר אדלבי ולאה צמל, טענו בדיון: "כל הארכת מעצר נוספת היא משיקולים פוליטיים. ח"כ גטאס לא צריך לשבת במעצר כבן ערובה עד למעצרו של האיש שהעביר לו את החבילות".

אתמול הודיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי באופן חריג, ח"כ גטאס לא יוכל להשתתף בהצבעות בכנסת כל עוד הוא עצור, וכי לא ניתן יהיה להחליפו. "חבר הכנסת השוהה במעצר, לרבות מעצר בית או חלופות מעצר אחרות המונעות ממנו להגיע למשכן הכנסת, אינו יכול להשתתף בהצבעות בוועדות הכנסת ובמליאה, וזאת על אף שבמליאת הכנסת לא ניתן למלא את מקומו", נכתב בחוות הדעת של היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, שאימץ אתמול אדלשטיין.

עם זאת, היועמ"ש ינון ציין כי בית המשפט רשאי לאפשר לח"כ עצור להשתתף בהצבעות אם הוא סבור שניתן לעשות כן מבלי לסכל את תכלית המעצר. "בכנסת מאז ומתמיד יש הקפדה על כך שרק חברי כנסת הנוכחים בהצבעה יכולים להשתתף בה, ובהתאם לכך, גם חברי כנסת המרותקים למיטת חולים, השרויים באבל, השוהים בחו"ל וכיו"ב, אינם יכולים להצביע מרחוק. פריצת עקרון זה אינה אפשרית, בוודאי בהיעדר כל עיגון מפורש והסדרה מפורטת לכך", כתב ינון.

גטאס תועד מבריח טלפונים נידים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. בחקירתו לא ניסה להכחיש את הטענה, אלא הסביר כי ביצע מעשה הומניטרי. במשטרה חושדים שזה לא המקרה הראשון שגטאס ניצל את חסינותו כדי להעביר טלפונים לאסירים.

תיעוד העבירה נעשה לאחר שכבר לפני כמה שבועות התקבל מידע מודיעיני מתוך שירות בתי הסוהר ולפיו גטאס לא מגיע לביקורים תמימים בכלא. המידע הועבר גם ללהב 433 וטופל באופן אישי על ידי ראש אגף החקירות במשטרה ניצב מני יצחקי. במודיעין שב"ס המשיכו להזרים מידע והתכוננו לפעם הבאה שגטאס יגיע. במשטרה הכינו תוכנית חקירה סמויה, וחיכו שח"כ גטאס יופיע לביקור בכלא.

הביקור שנקבע היה מפוקח היטב, הן על ידי השב"ס והן על ידי המשטרה. שני הגופים תיאמו היטב את המהלך, וברגע שנודע כי גטאס מתכונן להגיע לכלא, הכווינו בשב"ס את הביקור לחדר הוכן מבעוד מועד ואובזר כולו במצלמות ובמיקרופונים.

במקביל, צוות של בלשים מהיחידה הארצית היה בעקבותיו ש גטאס שנכנס לכלא, וחיכה לו ממש ביציאה. בכל אותה העת המתינו בדריכות בלהב 433 להתפתחויות. כשגטאס יצא מיהרו הבלשים לגשת אליו וביקשו ממנו להתלוות אליהם. במשטרה חשבו שגטאס יסכים, ואז נערכו לחקירה מהירה שלו אלא שהח"כ בחר להשתמש בחסינותו. לבסוף התייצב גטאס לחקירה כשתומכים אחדים מלווים אותו. לאחר שהוסרה חסינותו, הוא נעצר.