במעמד שרים, חברי כנסת ומשפחות הנספים באסון הכרמל, הושקה היום בכנסת השדולה לקידום וחיזוק מערך הכבאות בישראל • ישי: "יום חשוב מאוד, גם להעלות את זכר הנספים וגם להעלות על נס את הנחישות והציווי שלנו כמדינה לפעול בנושא חשוב זה"

היום (ד') הושקה בכנסת השדולה לקידום וחיזוק מערך הכבאות בארץ. חברי הכנסת והשרים הבטיחו לפעול למען חיזוק המערך, וחלקם אף היכו על חטא 'אסון הכרמל'.

בטקס נכחו יו"ר השדולה ח"כ אופיר אקוניס, וכן שר הפנים אלי ישי, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ, וחברי הכנסת, זאב ביילסקי, אבי דיכטר, דניאל בן סימון, יצחק הרצוג, יואל חסון, אנסטסיה מיכאלי, יעקב אדרי, נחמן שי, נציב הכבאות וההצלה שחר איילון ונכבדים נוספים.

קרא עוד:

[postim]

נאוה בוקר, אלמנתו של תנ"צ ליאור בוקר שנספה באסון הכרמל, ויוזמת הקמת השדולה, אמרה בטקס כי "אם אנו כציבור לא נתעורר, האסון הבא יקרה ובקרוב מאוד. בפעם הבאה עלולים מאות ואלפי אנשים להיפגע".

לטענתה, "מדינת ישראל אינה ערוכה לשעת חירום ולמקרה של אסון המוני. מחובתה של המדינה לדאוג לביטחונם האישי של האזרחים ולזכותם לשירותי חירום והצלה ראויים".

בוקר הוסיפה ואמרה כי "לא יתכן שבמדינת ישראל הנאורה והמתקדמת יפעלו 1,700 כבאים בלבד, כאשר היחס הוא כבאי אחד בממוצע על כל 5,000 תושבים. 62 תחנות כיבוי חסרות במדינת ישראל וכתוצאה מכך 2 מליון אזרחים לא מוגנים במקרה של דליקה. בכל שבוע נשרפים למוות קשישים, ילדים ותינוקות כי לוחמי האש לא הספיקו להגיע בזמן".

"ציפינו שאסון הכרמל יהווה נקודת מפנה, אך לצערי לא כך קרה" סיימה בוקר.

יו"ר השדולה, אופיר אקוניס אמר כי "הפקת לקחים ויישומם, תביא לכך שלא נעמוד בפני אסון דומה בעתיד".

אקוניס הוסיף: "הרבה מילים נאמרו, הגיע העת למעשים. הקמת השדולה הינה אבן פינה בהעלאת הנושא החשוב על סדר היום הציבורי על מנת להציל חיים, לא פחות מכך, ולכך אני מתחייב מהיום".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ אמר בטקס כי "החוק הזה חשוב מאוד לכל המתעסקים בהצלת חיים ואין לי כל ספק כי הדבר יוביל לשינוי דרמטי. מטרתנו היא להביא את מערך הכבאות למחוזות שלא היה בהם קודם. אין לי מילה וחצי מילה לכבאים ולוחמי האש העושים עבודת קודש. המדינה התפקחה לאחר אסון הכרמל וכעת אנו לוקחים את זה לידיים".

שר הפנים, אלי ישי הבטיח לפעול בנושא: "יום השקת השדולה הוא יום חשוב מאוד גם להעלות את זכר הנספים וגם להעלות על נס את הנחישות והציווי שלנו כמדינה לפעול בנושא חשוב זה".

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין הוסיף כי "לא נערכנו מבחינת הכבאות ולא סיפקנו אמצעים מתאימים"