המשטרה ביקשה הארכת מעצר של 45 ימים, אך הח"כ שנתפס מבריח מכשירים סלולאריים למחבל הכלוא בישראל, נשלח למעצר בית במהלכם יתאפשר לו להגיע להצבעות במליאת הכנסת • גטאס ישלם ערבות אישית של 50,000 ש"ח ונאסר עליו לפגוש מעורבים בפרשיה

בית משפט השלום בראשון לציון שחרר היום את חבר הכנסת באסל גטאס ל-10 ימי מעצר בית, למרות בקשת המשטרה לשלוח אותו ל-45 ימי מעצר בית. כמו כן, נדרש גטאס לשלם ערבות אישית של 50 אלף שקלים, והוצא נגדו עיכוב יציאה מהארץ למשך חצי שנה.

גטאס יבצע את מעצר הבית בביתו בכפר בראמה הממוקם בבקעת בית כרם בלב הגליל. מהמשטרה נמסר כי בית משפט שחרר את חבר הכנסת באסל גטאס למעצר בית, "למרות בקשת המשטרה לשלוח אותו ל-45 ימי מעצר בית". על פי סיכום מקדים, מעצר הבית יאפשר לו להגיע להצבעות בכנסת.

מוקדם יותר היום הצליחו החוקרים להתחקות אחר האדם שהעביר את הטלפונים לידי גטאס כדי שזה יעבירם לידי המחבלים הנמצאים במאסר. המדובר בתושב זמר בן 51, אחיו של המחבל וליד דקה השפוט למאסר עולם בגין חטיפתו ורציחתו בעינויים, של החייל משה תמם בשנת 84'.

גטאס סירב לעימות עם המחבל: "אנו ביחסי ידידות עמוקים, לא אפליל אותו"

אתמול, במסגרת הדיון להארכת מעצרו, סיפרו החוקרים כי גטאס הבהיר כי לא ירצה להתעמת עם וליד דקה, המחבל שעמו נועד, מאחר שלא ירצה להפליל אותו. "אנחנו ביחסי ידידות עמוקים. אני לא מוכן לבצע עימות אם המטרה היא להפליל את וליד דקה, רק את עצמי", אמר להם גטאס. "כנבחר ציבור, אין זה מתפקידי להפליל אסיר עולם".

נציג המשטרה, פקד עודד אררה, התייחס בדיון לבקשה להאריך את מעצרו של גטאס ב-4 ימים ואמר: "נוכח התפתחות החקירה מדובר בבקשה מדודה. החקירה נשאה פירות רבים מאז הארכת המעצר הקודמת. כיום יש פעולות חקירה חדשות". במשטרה טוענים כי הם יודעים את זהותו של האיש שהעביר לח"כ גטאס את הטלפונים הסלולריים.

סנגוריו של גטאס, עורכי הדין נמיר אדלבי ולאה צמל, טענו בדיון: "כל הארכת מעצר נוספת היא משיקולים פוליטיים. ח"כ גטאס לא צריך לשבת במעצר כבן ערובה עד למעצרו של האיש שהעביר לו את החבילות".

כזכור, גטאס תועד מבריח טלפונים נידים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. בחקירתו לא ניסה להכחיש את הטענה, אלא הסביר כי ביצע מעשה הומניטרי. במשטרה חושדים שזה לא המקרה הראשון שגטאס ניצל את חסינותו כדי להעביר טלפונים לאסירים.

תיעוד העבירה נעשה לאחר שכבר לפני כמה שבועות התקבל מידע מודיעיני מתוך שירות בתי הסוהר ולפיו גטאס לא מגיע לביקורים תמימים בכלא. המידע הועבר גם ללהב 433 וטופל באופן אישי על ידי ראש אגף החקירות במשטרה ניצב מני יצחקי. במודיעין שב"ס המשיכו להזרים מידע והתכוננו לפעם הבאה שגטאס יגיע. במשטרה הכינו תוכנית חקירה סמויה, וחיכו שח"כ גטאס יופיע לביקור בכלא.

הביקור שנקבע היה מפוקח היטב, הן על ידי השב"ס והן על ידי המשטרה. שני הגופים תיאמו היטב את המהלך, וברגע שנודע כי גטאס מתכונן להגיע לכלא, הכווינו בשב"ס את הביקור לחדר הוכן מבעוד מועד ואובזר כולו במצלמות ובמיקרופונים.

במקביל, צוות של בלשים מהיחידה הארצית היה בעקבותיו ש גטאס שנכנס לכלא, וחיכה לו ממש ביציאה. בכל אותה העת המתינו בדריכות בלהב 433 להתפתחויות. כשגטאס יצא מיהרו הבלשים לגשת אליו וביקשו ממנו להתלוות אליהם. במשטרה חשבו שגטאס יסכים, ואז נערכו לחקירה מהירה שלו אלא שהח"כ בחר להשתמש בחסינותו. לבסוף התייצב גטאס לחקירה כשתומכים אחדים מלווים אותו. לאחר שהוסרה חסינותו, הוא נעצר.