3500 תיקים, מאות אלפי מסמכים ומיליוני עמודים: במשך חודשים ארוכים עמלו מאות סטודנטים על העלאת חומרי החקירה והפרוטוקולים החסויים לרשת במטרה לספק מענה לשאלות המייסרות • צפו בתיעוד

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיק הבוקר את אתר האינטרנט שבו חומרי ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדי תימן יחד עם השר צחי הנגבי, השרה איילת שקד, ח"כ נורית קורן וגנז המדינה ד"ר יעקב לוזוביק.

העובדה כי חומרי ועדת כהן-קדמי נותרו חסויים ברובם מכח הדין עוררה תהיות בנוגע למניעים שביסוד חסיון זה. ולכן ביוני האחרון מינה רה"מ נתניהו את השר צחי הנגבי לבחון מחדש את ההוראות בנוגע לעיון החומרים.

לאחר עבודה מאומצת בחודשים ספורים, בשיתוף ארכיון המדינה ומשרד המשפטים, הגיש בחודש שעבר השר הנגבי בישיבת הממשלה את עמדתו, כי יש לחשוף ולפרסם את המסמכים בהתאם לעקרונות החשיפה שמפורטים בהצעת ההחלטה, וההחלטה עברה פה אחד.

היקף החומר שנפתח מכיל מיליוני עמודים ומאות אלפי מסמכים. כל החומר נסרק, נבדק, קוטלג, ויעלה לאתר האינטרנט של ארכיון המדינה, כשהוא מלווה בכלי חיפוש ידידותיים. לא רבים יודעים, אבל מאחורי מבצע העלאת החומרים לרשת עומדים עשרות סטודנטים שנכרו לשם כך ע"י המדינה.

מדובר בעבודה סזיפית וקשה שהתנהלה במשך חודשים ארוכים, תוך התמקדות מירבית בכל מסמך, אות ושורה. צפו בתיעוד

יודגש כי החומרים שמתפרסמים הם אלה שהוצגו בשלוש ועדות החקירה הממלכתיות לנושא, פרט לפרטים על אימוץ ומצב רפואי, ולמידע על מחלקות הרווחה.

בנאום שנשאה שרת המשפטים שקד בכנוס של התנועה לאיכות השלטון, התייחסה השרה בין היתר לחשיפה המתוכננת של חומרי ועדות החקירה שפעלו עם השנים במדינת ישראל, בניסיון לברר את נסיבות היעלמותם של ילדי תימן.

"לשמחתי הגדולה, מחר ייערך אירוע משמעותי ביותר של חשיפת חומרי ארכיון המדינה בעניין פרשת ילדי תימן", אמרה שקד והוסיפה, כי "לאור החשיבות הציבורית לחשיפת המידע, לפני מספר חודשים פניתי לראש הממשלה בבקשה לחשוף את החומרים בפרשת ילדי תימן המזרח והבלקן".

"השר צחי הנגבי מונה לעמוד בראש צוות שיבחן את הנושא, ומחר יחשפו חומרי הפרשה לאחר שנים של הסתרה אשר הותירו משפחות שלמות עם כאב לב, שאלות פתוחות ותהיות".

שקד אמרה בדבריה, כי פנייתה לקידום הנושא והירתמותם של הגורמים השונים לטובת הענין, מעידים על רצונה הכן של הממשלה הנוכחית להתמודד עם הפרשה ועל אמונה מלאה כי חומרים אלו חייבים אחת ולתמיד להיות שקופים ומונגשים לציבור".

שקד גוללה את תחילתה של הסאגה וגילתה, כי "כל הסיפור התחיל על ידי פעילים מעמותת "אחים" שפנו אליי והיו עקשנים. בדקתי והם צדקו, לא הייתה סיבה לשמור על חיסיון. אני רואה בחשיפת הארכיונים דרך לשמירה על עקרון השקיפות שיכול רק לחזק את אמון הציבור בממשלה ובמדינת ישראל בכלל. אני לא חושבת שצריך להסתיר דברים כאלו".

//www.jdn.co.il/news/israel/764279