טראמפ תקף – ואובמה מיהר להתקשר כדי לתאם עמדות

לאחר שתקף הנשיא הנבחר את התנהלותו הבוטה בתחום יחסי החוץ, מיהר אובמה להרים טלפון לטראמפ כדי לתאם עמדות" • במהלך הלילה שב ותקף טראמפ את האו"ם: "מתי ראיתם את האו"ם פותר בעיות? הוא לא, אלא רק יוצר אותן"

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • את היין הזה כבר טעמתם? לחיצה אחת והשליח בדרך אליכם

  תוכן מקודם

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

 • עכשיו בשביל מחר: זה מה שתענו אחרי מאה ועשרים

  תוכן מקודם

מסורת הנהוגה בארצות הברית המתייחסת להליך העברת השלטון בין הנשיא היוצא לנשיא הנבחר אומרת, כי מרגע שנבחר נשיא חדש ועד שהוא נשבע – הממשל היוצא, לא עושה שום דבר יוצא דופן, או נגד הלך הרוח של הממשל הנכנס.

בימים האחרונים העולם עד, לשורת החלטות ותוכניות של הנשיא אובמה בכל הקשור ליחסי החוץ של הממשל האמריקני, מתוך מטרה להשאיר לפתחו של טראמפ אדמה חרוכה, או כמו שאמר אחד מאנשי הבית הלבן, "שיתמודד!".

הדבר ניכר בכל היבט, אך בעיקר ביחס לשני מדינות שהנם בעלי ענין בולט עם ארה"ב, מדינת ישראל ורוסיה.

מדובר בשני מדינות, הרואות ב-20 בינואר שחר של יום חדש שעתיד להפציע בשמי היחסים בינם לבין הממשל החדש בארה"ב בראשות טראמפ.

לאחר שאמש פרסמה דוברת משרד החוץ הרוסי, הודעה בה התייחסה לצעדיו האחרונים של ממשל אובמה בנוגע ליחסים בין שתי המדינות וציינה כי "ממשל אובמה מנסה בכל כוחותיו לבצע משהו להרעת היחסים הגרועים כבר עתה בין רוסיה לארה"ב. כאשר לממשל אובמה אמנם לא איכפת מההיחסים, אך ההיסטוריה לא תסלח לו על ההתנהגות לפי עקרון אחרי המבול".

ולאחר נאומו האנטי ישראלי שר החוץ קרי נגד ישראל.

אמש אמש טראמפ, כי חשב שחלופי השלטון יעבור חלק אך לא כן, לדבריו, "אני עושה כמיטב יכולתי להתעלם מההצהרות המזיקות והמכשולים הרבים שמציב הנשיא אובמה, חשבתי שהמעבר יהיה חלק – אז זהו שלא!"

מסתבר שאובמה עוקב באדיקות אחר הודעותיו של טראמפ כשמיד לאחר מכן פנה אובמה לטרמפ והשניים קיימו שיחת טלפון ארוכה.

דובר הבית הלבן, אריק שולץ, אמר, כי הנשיא היוצא ברק אובמה שוחח עם הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, וכי השיחה היתה "חיובית" והתמקדה ב"המשך העברה חלקה ויעילה" של השלטון.

בהמשך הערב, שוחח טראמפ עם עיתונאים בפלורידה, שם נשאל אודות ביקורתו כלפי אובמה אך השיב בציניות, "אני חושב שחילופי השלטון עוברים מאוד מאוד חלק. זה טוב מאוד. אתם לא חושבים כך?".

טראמפ סרב לענות ישירות על השאלה האם על ישראל להפסיק את הבנייה ביהודה ושומרון, והצהיר כי הוא "מאוד חזק בענייני ישראל, ומוכן גם ל-20 גינויים באו"ם".

כאן פנה טרמפ לתקוף את האו"ם ואמר, כי הארגון הבינלאומי נכשל בפתרון הבעיות בעולם. "מתי ראיתם את האו"ם פותר בעיות? הוא לא, אלא רק יוצר אותן", שאל טרמפ את העיתונאים והמשיך, "אילו היה ממצה את הפוטנציאל העצום שגלום בו, זה היה יכול להיות דבר נפלא – אבל אם הוא לא, אז מדובר בבזבוז של זמן וכסף".

הוא התייחס ליחס העוין כלפי ישראל ואמר, "אם תסתכלו על מה שקורה, הם (ישראל) מתמודדים עם עשרות החלטות של מועצת הביטחון, בשעה שמדינות אחרות, במקומות ממש מזוויעים שמתייחסים לבני אדם בצורה נוראית, מעולם לא נתקפו בידי האו"ם".

"אז בהחלט קורה משהו, וזה מאוד לא הוגן כלפי ישראל". קבע הנשיא הנבחר.

יצוין כי במקביל פנה מזכ"ל האו"ם הנכנס, אנטוניו גוטרש, לאנשי סגל המעבר של טראמפ וביקש לתאם פגישה בניהם. הוא אמר כי הוא נחוש לבסס דיאלוג בונה עם הממשל החדש בארה"ב".

גוטרש יחליף את באן קי מון בתפקיד החל מ-1 בינואר.

במקביל להודעת התמיכה של טראמפ בישראל, פרסם רה"מ נתניהו הבעת תודה בה נאמר, "תודה לך על הידידות החמה ותמיכתך החד משמעית בישראל".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן