כמו מגדל קלפים: השופטת דוחה את כל טענות ההגנה • דיווח מתעדכן

נשיאת בית הדין הצבאי מקריאה בשעה זו את הכרעת הדין במשפט החייל היורה • טענות ההגנה לגבי מות המחבל ותחושת הסכנה של אזריה - נדחו לחלוטין • במקביל מאמצת השופטת לחלוטין את טענות התביעה • דיווחים ועדכונים שוטפים

דריכות והיערכות: משפטו של החייל היורה, אלאור אזריה, מגיע הבוקר לאחד מרגעיו הדרמטים ביותר, כאשר נשיאת בית הדין הצבאי תפרסם את הכרעת הדין בעניינו. כפי שזה נראה כרגע, תהא ההכרעה אשר תהא, לא יהיה מדובר בסוף פסוק מאחר וגזר הדין צפוי להינתן רק בהמשך – כשבמקביל או התביעה או ההגנה צפויות לערער על ההחלטה.

מטה המאבק למען אלאור אזריה נערך להפגנת המונים מחוץ לאולם הדיונים ובמשטרה נערכים בכוחות מתוגברים למחאה שעלולה לגלוש לפסים אלימים. כאן ב-JDN נעביר דיווחים ועדכונים שוטפים לאורך כל הבוקר.

11:50 – מסתמנת הרשעה בהריגה. השופטת: ,ניתן לקבוע כי לא היתה הצדקה לירי".

11:40 – צפו בתיעוד: עימותים אלימים מחוץ לאולם בית המשפט.

11:20 – השופטת ממשיכה להקריא את הכרעת הדין. עדות אחרי עדות, שלב אחרי שלב, מפרקת השופטת את טענות ההגנה ומאמצת לחלוטין את עמדת התביעה.

11:10 – התפרעויות קשות מחוץ לאולם הדיונים. ראו ידיעה נפרדת.

11:00 – השופטת ממשיכה להלום באזריה: "עדותו של מפקד הגדוד דוד שפירא נראית לנו אמינה וגם הנאשם לא הצליח לתת הסבר מדוע על המג"ד לשקר, כפי שטען בבית הדין. הנאשם בחר בדרך הקשוחה במתקפה נגד המפקדים".

10:50 – ביקורת חריפה על התנהלותו של אזריה: "גירסתו מתפתחת ומתפתלת".

10:40 – בית המשפט: "אמירתו של אזריה 'מגיע למחבל למות' – מקבלת משקל גבוה". המשמעות: גירסתו לגבי הסכנה שחש בה והניעה את הירי לא מתקבלת.

10:30 – למרות דחיית אחת הטענות המרכזיות של ההגנה, בסביבתו של אזריה מקווים שביה"ד יקבל את טענתו שחש בסכנה.

10:25 – חלק מנוסח הכרעת הדין שהקריאה השופטת עד כה: "פרשה זו שבאה לפנינו הובילה לדיון ציבורי נרחב. הערכתנו מבוססת רק על הראיות שהובאו לפנינו, כי אין לדיין אלא מה שעיניו רואות. על פי כתב האישום, הנאשם מסר את קסדתו לחברו וירה במחבל בזמן שלא הווה סכנה. הנאשם מסר מענה לכתב האישום ומסר שירה לאור חשד לסכנה מידית ומוחשית לאור חשש למטען מוסתר מתחת למעילו. הנאשם לדבריו סבר שפעל בסמכות על מנת להביא לנטרול המחבל.

טענת ההגנה העיקרית היא להגנה עצמית וכן רדיפה של הדרגים נגדו. הנאשם מנסה לתפוס את החבל בשני קצותיו: מצד אחד שירה כי חש סכנה מהמחבל, ומנגד שירה במחבל מת".

10:15 – השופטים דוחים את הטענה לפיהם מותו של המחבל לא נגרם בגלל הירי של אזריה: "נשמטה הקרקע תחת הטענה שהמחבל לא מת מהירי של אזריה".

10:10 – בית המשפט: אזריה ירה במחבל שלא היווה סכנה – בניגוד לנהלים.

10:05 – הכרעת הדין לא נפתחה בזיכוי, מה שמלמד על היעדרו של זיכוי מוחלט.

09:50 – החייל היורה, אלאור אזריה, נכנס לאולם הדיונים והתקבל במחיאות כפיים וחיבוקים מצד הנוכחים. הכרעת הדין: כבר בדקות הקרובות.

09:30 – מחזה קורע לב בבית המשפט: אמו של אזריה פרצה בבכי חסר מעצורים וכמעט התעלפה.

אז מה צפוי? בשעה 10:00 צפויה נשיאת בית הדין, אל"מ מאיה הלר, להקריא את הכרעת הדין, כשבמקרה של זיכוי אזריה יצא לחופשי באופן מיידי. במקרה של הרשעה – אזריה ייפרד ממשפחתו וישלח לכלא צבאי עד לטיעונים לעונש ולגזר הדין הסופי שייגזר עליו בעוד כחודש.

כאמור, בשל הרגישות הרבה של הכרעת הדין, כ-350 שוטרים יוצבו מחר באזור בית הדין בתל אביב. על פי הערכות, מאות תומכים באלאור אזריה ובבני משפחתו צפויים להגיע למקום ולהפגין מחוץ לשערי הקריה בזמן הקראת פסק הדין.

אם לא די בקרע ובהשלכות שיצר המשפט עצמו על החברה והפוליטיקה הישראלית (לדוגמא: פרישתו של בוגי יעלון), הרי שלהכרעה צפויים הדים רחבים בהרבה – שעל טיבם נעמוד רק החל ממחר. חבריו לפלוגה של אזריה כבר הודיעו כי הם יפתחו במרד אם יורשע.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *