באבוד רשעים רינה: למה אנחנו צריכים לשמוח על נפילת 'ידיעות אחרונות'

הוא השחיר באופן מגמתי את הציבור החרדי, נתן יד לעלילות נבזיות נגד שומרי התורה, קידם את יאיר לפיד והוביל את הקמפיינים נגד "ההשתמטות": 'העיתון של המדינה' בדרך למטה' והציבור החרדי ממש לא מזיל דמעה • טור
 • מדוע עדיף רכישה שתירשם בטאבו לקיום מצוות שמיטה?

  תוכן מקודם

 • מה דעתו של מרן שר התורה על רכישת קרקע לקיום מצוות שמיטה

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • קונה קרקע לשמיטה? אל תתפשר על פחות מבעלות מלאה עם רישום בטאבו

  תוכן מקודם

למרות שכלי התקשורת החרדים בכלל ואתר JDN בפרט נמנעים בדרך כלל מסיקור של קרבות בתוך "תעשיית התקשורת הישראלית", פרשיית מוזס-נתניהו מקבלת אזכורים רבים בימים האחרונים. הסיבה היא, כמובן, ההשלכות הפוליטיות והציבוריות שיש לפרטים הדרמטיים שנחשפו עד כה.

אולם נדמה כי מעבר לטלטלה הפוליטית והציבורית, יש לציבור החרדי ענין נוסף בנפילתו של אותו עיתון המכונה 'העיתון של המדינה' (פעם בצדק, היום פחות): במשך עשרות שנים שימש 'ידיעות' כשופר ההסתה התקשורתי המרכזי בישראל כנגד ציבור שומרי המצוות בארץ – אם כחלק משיתוף פעולה עם הגרועים שבאוייבינו ואם כביטוי לעמדותיהם האנטי דתיות והעוינות של הכותבים השונים.

קשה עד בלתי אפשרי לסקור – אפילו חלקית – את מספר סבבי ההסתה וההשתלחות של העיתון וכותביו. אפילו הדוגמאות מהשנים האחרונות הן כמעט בבחינת "לא יספר מרוב".

זה מתחיל בהצגת כל דרישה קואליציונית חרדית כ"סחיטה" תוך התעלמות משערוריות תקציביות חסרות תקדים, עובר בהצטרפות לכל קמפיין בנושא "ההשתמטות" החרדית מהשירות הצבאי, ממשיך ברכיבה נבזית על גל ההסתה בפרשת היריקה שלא היתה בבית שמש (מאוחר יותר גם העניק העיתון סיקור אוהד ונטול כל אתיקה מקצועית למועמד החילוני במערכת הבחירות בעיר) והסתיים – לפי שעה – באינספור דוגמאות, גדולות וקטנות, של שימוש בטרמינולוגיה משתלחת ומשניאה כלפי הציבור החרדי, נציגיו ורבותיו, בכל סוגיה שעל הפרק.

"ידיעות אחרונות מחקו אותי בגלל התנגדותי לחוק ישראל היום"

כאמור, קשה עד בלי אפשרי לעבור אייטם איים וכתבה כתבה, ובכל זאת, שתי דוגמאות טראומתיות במיוחד: בערב יום השואה והגבורה של שנת 2012 מצא לנכון נחום ברנע, הפרשן הבכיר של העיתון, ללכת לגן סאקר כדי "לתפוס על חם" חרדים שעושים מנגל באותו הזמן. ברנע פרסם למחרת טור מלא שטנה ושנאה שמאשים את הציבור החרדי (כולו!) בחילול זכרון השואה. העבודה שמדובר באנשים שבעצמם צאצאים לניצולי ונספי שואה, כמו גם ההסבר על כך שהציבור החרדי מעדיף לזכור את קדושי העם בדרך היהודית הקלאסית פחות עניינו אותו – כי מה חשובות העובדות מול המטרה הקדושה של שנאת והשנאת הציבור החרדי.

אם לא די בכך, העיתון בחר לקדם את האייטם הזה בכותרת הראשית ביום השואה עצמו. שנאת אחים בזויה שמבוססת על עלילות דם ושקרים דווקא ביום שבו הם מתיימרים לכבד את קדושי השואה. אותו ברנע, אגב, הפך ללעג וקלס היום בעקבות טור פרדוקסלי ומיתמם שפרסם בעיתון על פרשת מוזס-נתניהו. ראו הרחבה כאן.

דוגמא נוספת, רלוונטית אף בימים אלו, נוגעת ליחסו של העיתון ליו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד. לפיד, שכתב טור בעברו בעיתון (והניח בכך את התשתית למצע של מפלגתו) מחובק ומאותרג ע"י העיתון וכותביו מאז שכף רגלו דרכה בפוליטיקה. סביר להניח שללא החיבוק והאתרוג המדוברים כוחו הפוליטי והאלקטורלי היה חלש בהרבה. לפיד עצמו, אגב, ממלא את פיו מים בנוגע לפרשה האמורה.

כך או אחרת, גם אם הפרשה הנוכחית תיגמר ללא כתבי אישום, 'ידיעות אחרונות' ספג מכה תדמיתית קשה שלא ברור כיצד – אם בכלל – יצליח להתאושש ממנה. מדובר בחדשות נפלאות עבור הציבור החרדי שסבל מנחת זרועו של העיתון יותר מכל ציבור אחר. אולי אפילו יותר מנתניהו.

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

המצוד הושלם: שני המחבלים האחרונים שנמלטו מהכלא נתפסו בג'נין
בערב היום הקדוש: מאות ליוו למנוחות את החסיד שהיה משמשם של אדמור''י ביאלא
ברקת: "אסור לתת יד למפלגה של 6 או 8 מנדטים להוביל את המדינה - זו טעות"
הפרופ' שמייעץ ל-FDA: "ישראלים צריכים להתחסן במנה שלישית נגד הקורונה"
ראש שירותי בריאות הציבור: "ארצות הברית מפגרת אחר ישראל במבצע החיסונים"
נתוני התחלואה: 4,863 נדבקו בנגיף הקורונה; 717 מאושפזים בביה"ח במצב קשה
בעקבות ההסכם הביטחוני החדש: צרפת החזירה את שגריריה מארה"ב ואוסטרליה
מוצאי יום הקדוש בחצר הקודש תולדות אהרן
כוננות בארצות הברית: הפגנת תמיכה באלפי האנשים שפרצו לגבעת הקפיטול
תיעוד • מוצאי יום הקודש בחצר הקודש קרעטשניף סיגעט
מְחַדֵּשׁ חֳדָשִׁים • קידוש לבנה בחצה"ק נדבורנה
בניין בחדרה פונה מדייריו; מפגעים ניסו לחצות מרצועת עזה • סיכום חדשות השבת
העיתון חושף פרטים דרמטיים על חיסול ראש תכנית הגרעין האיראני
ראש הישיבה מרן הגרמ"צ ברגמן בערב ומוצאי יום הקדוש • גלריה
טוֹבִים מְאוֹרוֹת • קידוש לבנה בחצה"ק קאמארנא בני ברק
הפרשן הבכיר חושף: נתניהו נפגש עם גנץ והציע לו שוב את ראשות הממשלה
שׁוּבוּ לָכֶם לְאָהֳלֵיכֶם • הגרי"מ מורגנשטרן בהבדלה
לאחר דיון סוער: מומחי ה-FDA אישרו את מתן החיסון השלישי לבני 65 ומעלה‎‎ בלבד

10 תגובות

 1. 'ישראל היום', ממש לא יותר טוב, ביום שלא נהיה בקואליציה של ביבי שונא העניים, הוא יתקוף אותנו כמו 'ידיעות', כפי שכבר זכינו לראות !

 2. "מדובר בחדשות נפלאות עבור הציבור החרדי שסבל מנחת זרועו של העיתון יותר מכל ציבור אחר"
  אני חושב שהמתנחלים סבלו מהעיתון הזה לא פחות מאשר החרדים, ונראה לי שאפילו יותר

 3. למה יש לי הרגשה שארבעת התגובות הראשונות הם אותו בן אדם??
  מעניין..

  כל מילה בכתבה נכונה ומדוייקת, זהו חדשות נפלאות עבורינו הציבור החרדי.
  אם תרצה או לא.

 4. כתבה נפלאה ונכונה.
  אמנם הכותבים לא שמו עצמם כמייצגי הציבור החרדי, אך עושים אכן עבודה נפלאה. מסבירים מה שאנו חושבים. שכוייח

 5. 'חרדי', אני איתך! המגיב הלז כנראה משתייך לקבוצה ידועה מסויימת, תוקפנית ופראית, שחושבת שכל העולם טועה, ורק היא תתקן את העולם… נעבעך…
  כנראה שהוא לא נכנס הרבה ל-JDN, כי אם כן הוא היה מבין שזה שהוא לא רואה מיד את התגובה כך זה תמיד ב-JDN, שרק אחרי הרבה שעות רואים את התגובות. והוא לא היה צריך ללכלך את הפה (כלומר את האצבעות ואת המקלדת…)

 6. תגובה:קודם כל שיפלו -אחרי נשמח- אני אישית אחגוג ובגדול- זה עיתון של שונאי ישראל , שונאי השם, משמח אותי במיוחד הסכסוך שלהם עם זהבה גלאון ממרץ

 7. תודה רבה על הרשימה המעניינת.
  פעם שמעתי את הרב מרדכי גנוט מכנה אותו בדרשה אחת "הקתון של המדינה", והתמוגגתי מנחת.
  כשם שהרב עובדיה יוסף אמר "באבוד רשעים רנה" במות יוסי שריד ושולמית אלוני (לא זכינו לשמוח, כי שניהם מתו בשבת, ורק ביום א' או ב' כתבו זאת בעתונים הדתיים), כך יהיה יום חג בהכרת "הקתון של המדינה" ועמו חברו הנאלח "הארס" מארץ החיים, אי"ה, בימינו בקרוב.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו