בעוד המועד האחרון לפינוי היישוב עמונה מתקרב בצעדי ענק, קובלים התושבים על כי המדינה טרם החלה בהכשרת החלקות הסמוכות לקליטת המפונים כפי שהתחייבה • במקביל עשרות טענות חדשות לבעלות על אותן קרקעות הוגשו ע"י פלסטינים בסיוע 'יש דין' מה שמסבך את העניין שבעתיים

בעוד הארכה הנוספת שהעניק בג"צ לפינוי עמונה הודות לחתימת התושבים לפינוי שקט מתקרב בצעדי ענק, הרי שמתחת לפני השטח הרוחות גועשות ומאיימות לטרפד את כלל הסיכומים עליהם עמלו לילות כימים קברניטי המדינה אל מול המפונים.

כזכור, כחלק מהסיכום שהוגש בין תושבי עמונה להנהגת המדינה הרי שרובם ככולם של התושבים יפונו לגבעה סמוכה וימוקמו על חלקות 28, 29, 30 ו-54 השוכנות במרחק של עשרות מטרים בודדים ממיקומה הנוכחי של היישוב. זאת במסגרת חוק נכסי נפקדים.

אלא שבחלוף הזמן הקצר, הצליחו אנשי עמותת השמאל הקיצוני 'יש דין' 'להשיג' חתימות של כ- 20 פלסטינים תושבי הכפר סילוואד הסמוך הטוענים לבעלות על הקרע.

דיון בענין שנערך היום בוועדת המשנה לענייני התיישבות" של וועדת חוץ וביטחון בכנסת, עודכנו חברי הוועדה במצב הסבוך שהתעורר אל מול אנשי המנהל האזרחי המאיים להביא לקריסת המתווה.

לפי הדיווח ב'וואלה', במידה והטענות יאומתו, הרי שכמחצית מחלקות 29 ו-54 יהיו למעשה מחוץ למתווה, ומחלקות 28 ו-30 ינוכה אחוז קטן יותר. כפועל יוצא, יצטרכו במנהל להוציא צו מחודש ובו התייחסות לאחוז הקרקע היחסי שנמצא בבעלות הנפקדים – מה שעלול, שוב, לעכב את קידום התכנית. בימים הקרובים צפויים ב"יש דין" להגיש טוענים נוספים לבעלות, שמסמכיהם נבדקים כעת. כעת, נאלצים במנהל לבדוק את ההיתכנות התכנונית להעתקת המאחז לחלקות הללו. תאריך היעד לפינוי שהציב בג"ץ הוא 8 בפברואר. במצב הנוכחי, קשה לראות דרך שבה תמומש התכנית.

נזכיר, כי חלקה 38 שהייתה גם היא אמורה לאכלס חלק מהמפונים, ירדה מהפרק כבר בתחילת הדיונים על המתווה החלופי, גם בשל טענות לבעלות פלסטינית על הקרקע.

יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן התייחס היום לסערה המבעבעת מתחת לפני השטח ואמר כי הוא ממצפה שרה"מ יעמוד בהבטחתו, "איני מעלה בדעתי מצב בו רשויות המדינה איתן ישבנו והעברנו שעות רבות בניסיון להגיע למתווה מוסכם שימנע פינוי אלים ומחזות שאינם נעימים, יתנו לדיווחים שמתקבלים בימים האחרונים להתממש".

"הדבר בידיו של ראש הממשלה", הבהיר.