במשטרה מסכמים יממה סוערת ומנסים להרגיע את הרוחות מול הנהגת המגזר הבדואי • מח"ש תחקור את אירוע הירי לעבר הנהג • ארדן במתקפה חריפה על התקשורת: "מפגינה בורות, מאמצת שקרים ומעדיפה תמיד את גירסת הצד שנגד ישראל"

דריכות והיערכות: מסע הלוויתו של המחבל שרצח את השוטר ארז לוי הי"ד יתקיים מחר ובמשטרה חוששים מפני התלקחות ואירועים אלימים שילוו את מסע ההלוויה הנפיץ.

מאות שוטרים נמצאים גם בשעה זו בגיזרה המתוחה, כשמחר הם צפויים לתגבור. במשטרה מנסים לסכל מראש כל ניסיון לאלימות ו/או שלהוב הרוחות.

מאחורי הקלעים מתבצעות מספר פעולות בניסיון להוריד את גובה הלהבות, כשגם נשיא המדינה ניסה לדבר עם ראשי המגזר הבדואי והערבי בישראל כדי לנסות למתן ולהרגיע. במקביל מתגברת ההערכה כי הירי לעבר הנהג, שתועד בסרטון, ייחקר על ידי המחלקה לחקירות שוטרים.

//www.jdn.co.il/news/israel/792056

בתוך כך, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, תוקף בחריפות את התנהלות התקשורת סביב האירוע. יש לי שאלה לחלק נכבד מהמגישים והמראיינים בתקשורת, עזבו עכשיו את השקרים של חלקכם לגבי ההצתות, שרבים מכם מתעקשים לראות בהן דליקות ליליות שבמקרה התרחשו בצמוד או בתוך ישובים יהודיים – עזבו גם את הבורות שאתם מפגינים לגבי ההצעות שהציעה המדינה לבדואים לפני הפינוי הבוקר – אתם פשוט לא מכירים את החומר", קובע השר ארדן וממשיך, "דברו עם רשות מקרקעי ישראל ועם המנהלת להסדרת התיישבות הבדואים ותשמעו איזה הצעות נדיבות התושבים מקבלים כדי לציית להחלטות בתי המשפט כנגד פלישתם לקרקע".

"אבל אני שואל, מדוע, למען השם, האינסטינקט שלכם, חלקכם, תמיד יהיה בעד המפגע"? תהה השר.

"אני באמת לא מבין את זה. ארז נרצח הבוקר. יש לו ילד בן 5 וילדה בת 3 בבית. הם יגדלו בלי אבא. הוא לא יזכה לראותם גדלים. הוא נרצח בדם קר בעת שייצג את מדינת ישראל ואת שלטון החוק של כולנו".

"לפחות ברגע הזה, לפחות ביום הזה, אפשר לצפות מכם לגישה קצת אחרת"?

בהמשך דבריו פנה ארדן לאותם עיתונאים שמתחו ביקורת על גורמי אכיפת החוק והסדר ודרש את התנצלותם המיידית, "בשעות האחרונות פורסם הסרטון שצולם מהאוויר ותיעד את הפיגוע – הסרטון מפריך את השקרים שפרסמתם לאורך שעות היום".

"מקווה שיהיה לכם את האומץ וההגינות להתנצל על האיזון הלא קדוש שעשיתם בין כוחות משטרה שפועלים בשם כולנו לאכוף את החוק לבין שודדים אלימים שמגבים רצח נתעב".

מבולבלים מהאירועים הסוערים והדינמים? להלן סיכום של אירועי אום אל חיראן:

הבתים הבלתי חוקיים באום אל חיראן נהרסו היום לאחר עימותים קשים והתנגדות עזה מצד התושבים הבדואים, ובהסתת חברי כנסת מהרשימה המשותפת, ביניהם יו"ר המפלגה איימן עודה שאף נפצע במהלך העימותים. לטענתו מירי כדורי גומי של המשטרה, אחרים טוענים כי הוא נפצע בכלל מהאבנים שיידו הבדואים. כך או כך, בניגוד לבקשה מפורשת שהגיעה אליו מהשר אורי אריאל, המופקד על ההתיישבות הבדואית בנגב, בחר עודה להגיע ולהתסיס את האווירה במקום.

480 לוחמי משטרה ומשמר הגבול הגיעו היום לפנות בוקר לישוב אום חיראן, הסמוך לחורה, לשם אבטחת פעילות מנהל מקרקעי ישראל במימוש צו הריסה וזאת לאחר הידברות מקדימה וממושכת בעניין עם דרי המקום. מיד לאחר פינוי הזירה, התארגנו הכוחות יחד עם רשות מקרקעי ישראל וביצעו את צווי ההריסה כפי שתוכנן. צפו בפעילות כוחות המשטרה בזירה:

בתחילת האירוע, נדרס למוות השוטר ארז (עמדי) לוי. לאחר מותו, הועלה בדרגה מרס"מ לרס"ב – רב סמל בכיר. מהמשטרה נמסר על "מחבל שעט לעבר הלוחמים עם רכבו, על מנת לבצע פיגוע דריסה ופגע בשניים מהם. כתוצאה מכך לוחם אחד נהרג, ולוחם נוסף נפצע ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. הלוחמים שהיו במקום נטרלו את המחבל, ומחקירה ראשונית עולה כי המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי. החקירה צפוייה להימשך כמו גם בחינת הקשר שלו לגורמי דאעש".

בנוסף נמסר מהמשטרה כי בחיפוש בביתו של המחבל נמצא חומר רב שנשלח לבדיקה מקצועית. בין הספרים נמצאו 3 עותקים של עיתון שנשמרו מה-5 נובמבר 2015 (עותקים של אותו העיתון מאותו התאריך) שבכותרתו פיגוע דריסה צפונית לחברון בו נפצע לוחם במצב אנוש וכן כותרת ראשית על פצצה של דאעש שהפילה מטוס. הספרים בערבית נשלחו כאמור לבדיקת הגורמים המקצועיים.

WhatsApp-Image-2017-01-18-at-12.56.04-750x421

העיתון בבית המחבל

//www.jdn.co.il/news/israel/791949

WhatsApp Image 2017-01-18 at 10.40.36

ארז (עמדי) לוי הי"ד

בהודעת הדוברות הראשונית של המשטרה נכתב כי "המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי ונבחן קשר שלו גם לדאעש". במשטרה אף ידעו לספר כי "המפגע הוא עובד מערכת החינוך, מקום בו השפעתו השלילית על סביבתו מסוכנת שבעתיים". עניין זה, על עבודתו כמורה, שימשה את בני משפחתו ופעילים בארגוני שמאל בניסיון לטהר את שמו של המחבל.

ראאד וסלים אבו אלקיעאן, תושב המקום, צוטט אומר כי גרסת המשטרה לפיה ההרוג ניסה לדרוס שוטר היא שקרית, והוא רק ביקש לעזוב במכוניתו את המקום. ״הוא היה איש מתון ופרטי״, אומר אחד מעמיתיו, ומבטל מכל את נסיונות הרשויות לייחס להרוג הנחשד בדריסה השתייכות לדאע״ש. ״הוא היה מורה בתיכון, איש חינוך ישר וצנוע. יש לו ילדים גדולים מלומדים. אני לא מאמין למשטרה, הם מנסים להדביק לו תוויות כדי להצדיק את הירי בו. מה יגידו? שירו במורה? יכול להיות שהם פירשו את הנסיעה שלו כאיום, אבל אני לא מאמין לזה. במצב שמכתרים אותך ובאים לעצור אותך לא תנסה לברוח מהמקום?".

תושבי הכפר, בני שבט אלקיעאן יושבו במקום בכוח על פי הוראת הממשל הצבאי מ-1956. הכפר ניצב במקום כ-60 שנה. 60 שנה בלי חשמל, בלי מים, בלי ביוב, בלי כבישים או מדרכות. למרות שבית המשפט לא קיבל את טענת המדינה שם פולשים, אלא הכיר בהם כבני רשות, הוא פסק שזכותה של המדינה לעקור אותם מאדמתם בשנית. על אדמותיהם יקום ישוב יהודי תורני בשם ״חירן״.

העיתונאי קלמן ליבסקינד מזכיר כי מדינת ישראל מתכננת כבר שנים את הקמתו של יישוב חדש וגדול בנגב העונה לשם חירן. חלק קטן מהיישוב החדש אמור לקום על המקום שעליו יושבים היום באופן בלתי חוקי הבדואים של אום אל־חיראן. המדינה, חשוב להגיד, לא חשבה לרגע לפנות את הבדואים העבריינים בלי לספק להם פתרון.

במשך שנים היא השקיעה עשרות מיליוני שקלים כדי לבנות עבורם שכונות חדשות בישוב הסמוך חורה, כשהיא מפתחת להם על חשבונה מגרשים, בונה להם תשתיות, סוללת להם קווי טלפון ומציבה פילרים של חברת החשמל. הכל כדי להסדיר להם מגורים חלופיים חוקיים. לכל אחד מהבדואים הציעה שם המדינה דונם אדמה בחינם. למי מהבדואים שנשוי ליותר מאישה אחת הציעה המדינה מגרש חינם עבור כל אישה, וגם תשלום פיצוי על הבניה הבלתי חוקית שייאלץ לנטוש. כמעט כל בני השבט שיתפו פעולה עם המהלך הזה, חלק אחר סירב להסדר. זה החלק שנשאר היום באום אל־חיראן. זו הקבוצה שהעדיפה במשך שנים לגור בלי חיבור של קבע לחשמל ולמים.

לטענת אנשי השמאל, לא מדובר בפיגוע דריסה. עדי ראייה אמרו כי הדורס לא ביצע פיגוע, אלא איבד שליטה על רכבו לאחר ששוטרים פתחו בירי. הפעילה החברתית מיכל הרמתי שהיתה במקום, סיפרה כי ראתה "רכב לבן מתרחק מהזירה תוך כדי המון יריות. האוטו החל לאבד שליטה ולהתדרדר במדרון בלי שליטה, ופגע בשוטרים שעלו למעלה כדי להגיע למוקד הפעילות".

עד ראייה נוסף סיפר כי שמע ירי חי ואז ראה "טנדר לבן שמתחיל לנסוע הרחק מהשוטרים, לא לכיוונם. אחרי שהוא מתחיל לזוז, בטח נבהל, מנסה לברוח, התחילו צרורות של יריות של שוטרים מכל הכיוונים. הקיפו את הטנדר הזה, ירו עליו מכל הכיוונים". לדבריו, "בשלב הזה כנראה שנהג הטנדר נפגע, מאבד שליטה. ממשיך במורד הגבעה. אז נפגעו השוטרים. אבל עד כמה שאני יכלתי לראות הנהג היה פגוע ולא בשליטה על הרכב".

בהמשך פירסמה המשטרה תיעוד אווירי מהמסוק המתעד את פיגוע הדריסה. בסרטון נראה אחד השוטרים יורה לכיוון כלי הרכב, לפני שהנהג מאיץ לכיוון השוטרים. במשטרה בחרו להדגיש קטע אחר מתוך הסרטון. "בסרטון ניתן לראות את המחבל עומד בצד הדרך כשאורות רכבו כבויים וברגע שמבחין בצוות הלוחמים הוא מאיץ לעברם ופוגע בהם", נמסר מהמשטרה. צפו בתיעוד האווירי:

דוברת המשטרה, מירב לפידות, אמרה בתגובה לפרסום הסרטון כי השוטרים קראו לו לעצור והנהג לא עצר. "היה ירי אזהרה באוויר והוא האיץ ודרס, גם לאחר שקראו לו לעצור וגם אחרי ירי באוויר הוא לא עצר", לשון התגובה. כמו כן, סגן מפקד מחוז דרום, תת ניצב פרץ עמר אמר כי "האירוע של הפגיעה של הג'יפ בשוטרים, הוא אירוע על מנת לפגוע. זה ברור, זו עובדה. אין פה שום פרשנות אחרת ומי שמנסה לתת פרשנות לדבר הזה – הוא לא היה כאן והוא לא מבין עניין. אין אפשרות להסביר סיטואציה כזו שהוא (הנהג הפוגע) לא ראה אותם", הוסיף עמר.

כמו כן, ציין עמר כי השוטרים שהגיעו לפנות מבנים בלתי חוקיים היו גלויים, ולכן הפרשנות כי הנהג הפוגע פגע בהם בטעות, אינה נכונה. "יש פה קבוצה של עשרות שוטרים שנעו בשני טורים, בצורה מאוד בולטת, על שביל מאוד נקי. אין שום תכסית על השביל הזה. אין שום מצב שלא ניתן להבחין בשוטרים האלה ומי שדוהר לעברם במהירות כזו, בתנאי שטח כאלה, ברור לחלוטין שהוא רוצה לפגוע", הסביר.