"600,000 אזרחים בסכנה ממשית. זו פצצת האטום של נאסרללה"

שערוריית האמוניה: ראש עיריית חיפה כינס היום מסיבת עיתונאים בה הציג ממצאים של דו"ח חדש ומטריד בנושא • ע"פ הדו"ח לא רק טילים מאיימים על המיכל, אלא גם קריסה • במקרה כזה, מאות אלפים עלולים להפגע ח"ו

 • "איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

  תוכן מקודם

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

 • השנה לא מפספסים: "שטר הפרנסה" של גדולי הדור

  תוכן מקודם

ראש עיריית חיפה יונה יהב ערך הבוקר מסיבת עיתונאים, בה הציג את ממצאי הדו"ח החדש והמטריד בנושא סכנות האמוניה. בדו"ח נכתב, בין היתר: "מערך יבוא האמוניה לישראל, הכולל את אניית האמוניה ומיכל האמוניה, מהווה סיכון ממשי לאסון קטסטרופלי, הצפוי להסתיים במוות ובנזקי בריאות למאות אלפי אזרחים. אמוניה הוא גז רעיל מאוד. חשיפה לריכוז של 0.5% באויר גורמת למוות בתוך 5-10 דקות. כל כמות האמוניה שבאמת נחוצה למשק הישראלי, אינה עולה על 3,000 טון בשנה. הכמות המזערית הזאת ניתנת לייבוא ולאכסון במיכלים קטנים ומוגנים, שאותם ניתן לפזר בארץ במקומות בטוחים, ללא סיכון האוכלוסיה".

מחברי הדו"ח מעלים נקודה מטרידה נוספת: "אורך חייהם של מיכלי אמוניה הוא כ-40 שנה, והמיכל החיפאי מתקרב לסוף חייו. המיכל עלול לקרוס בתוך כמה חודשים, וחובה להשביתו באופן מיידי. ניתוח אסונות של מיכלי אמוניה בעולם מצביע על תרחישי קריסה דומים שעלולים להתרחש גם במיכל שבחיפה".

בכנה נוספת שהציבור לא מודע לה מקבלת ביטוי בדו"ח: "האיום שמציבה אניית האמוניה מעולם לא נדון ברצינות, למרות שהוא חמור בהרבה מהאיום שמציב המיכל היבשתי. המפגש שבין אמוניה נוזלית למי הים הוא בעל משמעות קטסטרופלית. כמחציתה של האמוניה הנוזלית נמסה במים, אבל המחצית השניה רותחת ויוצרת ענן של אמוניה גזית".

ומה עלול לקרות במלחמה ח"ו? "פיגוע טרור באנייה עלול ליצור ענן אמוניה במשקל של 8,000 טונות שיגיע למרחקים של יותר מ-20 ק"מ, ויכסה את איזור חיפה והקריות בריכוז קטלני. באזורי הסיכון של מטרופולין חיפה והקריות נמצאת אוכלוסיה של יותר מ-600 אלף בני אדם בסכנת מוות. אלו מספרים שמעולם לא עלו על הדעת בכל תרחיש אסוני שתארו אי פעם גורמי בטחון במדינת ישראל".

יהב עצמו הסביר במסיבת העיתונאים מה עומד מאחורי הדו"ח: "13 שנים של מאבק בכל הגזרות, המשפטית הציבורית התכנונית מול כל הגורמים, מול חומות של ציניות. הממשלה הראתה רצינות בהעברת המיכל למקום אחר בנגב אבל זה לא צלח, ואז באופן מוזר סיפרו לנו שמדובר במיכל תמים וזכה לכינוי פצצת האטום של נסראללה.

אז החלטתי לעשות מעשה והקמנו ועדה המורכבת מקבוצה מכובדת של 8 פרופסורים שתגיש דוח. נגמרה החגיגה אדוני ראש הממשלה, האמוניה זה לא עוד קומבינה הסיפור חייב להיגמר עכשיו".

קרא עוד בנושא:

ליצמן: ”פועלים להעברת מכל האמוניה, עוד לפני נסראללה טרללה”

נסראללה מאיים על חיפה: "פגיעה במכל האמוניה היא כמו פצצה גרעינית"