היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע לבג"ץ כי המדינה תכיר ברבנים לא אורתודוקסים ותשלם להם משכורת זהה לזו של רבנים אורתודוקסים • שר הדתות מרגי: אם יורו לי לשלם - אתפטר

המאבק הבא של הציבור החרדי: לראשונה, המדינה תכיר ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים ותממן את משכורותיהם, והם יהיו שוות לאלו של הרבנים האורתודוקסים. כך הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, לבג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה בנושא.

כיום ממנת המדינה את משכורותיהם של רבני הערים והשכונות. בספטמבר 2005 הגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה עתירה לבג"ץ, בה נדרש מימון שוויוני של שרותי דת לא אורתודוקסים על ידי המדינה.

קרא עוד:

[postim]

ביוני 2009 שלח בית המשפט את הצדדים להידברות בנוגע לאופן מימונם של רבנים לא אורתודוקסים, ולאחר שהמשא והמתן נכשל חזר הנושא לבית המשפט.

בדיון שהתקיים לפני כשלושה שבועות ביקרו השופטים את המדינה על סרבנותה לנקוב במונח "רבנים לא אורתודוקסים" וביקשו שתשקול שוב את עמדתה ותודיע בתוך 14 יום אם היא מוכנה לשנות את מבחני התמיכה, כך שיכללו מימון של "רב קהילה לא אורתודוקסית" ויקבעו כי לרבנים לא אורתודוקסים תשולם משכורת שווה לרבנים אורתודוקסים.

כאמור, היועץ המשפטי לממשלה הודיע שיהיה מימון שווה של משכורותיהם של רבנים לא אורתודוקסים. בית המשפט העליון אמור לתת החלטה סופית בעתירה בקרוב.

בתנועה הרפורמית אמרו בעקבות ההחלטה כי "הצהרה זו של המדינה מהווה הישג תקדימי והיסטורי של התנועות הלא אורתודוקסיות והציבור הרב אותו הן משרתות, שסבלו עד כה מהפליה במימון שרותי הדת".

שר הדתות, יעקב מרגי (ש"ס), הודיע כי במידה והמדינה אכן תחליט לשלם את משכורותיהם של הרבנים הרפורמיים, הוא יתפטר מתפקידו. כעת נראה שבמידה ואכן יוחלט על תשלום לרבנים הרפורמיים על ידי המדינה, המימון יגיע ממשרד התרבות ולא ממשרד הדתות.

נציגי הציבור החרדי ייאלצו כעת לפרק את 'המוקש' שהונח לפתחם.