מבצע 'גן נעול' מתאפיין, לכאורה, בגישה רכה ורגישה ביותר של המשטרה • אלא שעדויות על המתרחש במפגש בין השוטרים לפעילי הימין שלא מול מול עדשות המצלמה מעלות תמונה קשה ביותר של אלימות וברוטאליות בחסות החוק

פינוי המשפחות מעמונה מתאפיין עד כה ביד רכה ומאופקת של כוחות הביטחון והשוטרים כלפי המשפחות ופעילי הימין בישוב. אבל מה קורה שלא מול המצלמות? לחמ"ל המשפטי של ארגון חוננו הגיעו עדויות רבות על אלימות שוטרים ועל הפרת זכויות קשה של מפוני המחאה בעמונה.

מהדיווחים עולה כי עיקר האלימות מתרחשת לאחר שהמפונים מועלים לאוטובוסים "בהוצאת אנשים מהבתים השוטרים מאופקים, אך במקומות שאין מצלמות שם מתחילה האלימות. אנו מדווחים על אלימות קשה בתוך האוטובוסים, לאחר שכל המצלמות והמכשירים הסלולארים נלקחים לילדים. אנו קוראים לכל מי שנפגע לפנות אלינו לצורך הגשת תלונות ותביעות כנגד שוטרים אלימים", אמרו בחוננו.

בנוסף, שוטרים רבים בסביבת בית הכנסת בעמונה אשר עומד בפני פינוי אינם עונדים תגים. נוכחים במקום העלו חשש כי השוטרים הסירו את התגים וזאת לאור כוונה להשתמש באלימות במהלך פינוי בית הכנסת.

שמואל מידד (זנגי) מנכ"ל חוננו הוסיף "לא רגישות ולא נחישות. רק צביעות, אלימות ואכזריות. ילדים וילדות נערים ונערות שפונו מעמונה הועלו על אוטובוסים, שם נלקחו מהם הפלאפונים, שם אין כבר אמצעי תיעוד. ואז הם חטפו מכות רצח, האוטובוסים נסעו למקומות שונים בארץ, שם הורדו הילדים בלילה בחושך בקור לבד. בוכים וחבולים".

בוידאו: תיעוד קשה – שוטר דורך על מפגין בעמונה

בתוך כך, אתר ערוץ 7 מביא את סיפורו של אלעזר, פעיל ימין ששהה באחד הבתים אמש והופעלה נגדו אלימות לא פשוטה. "ישבתי בפינה בסלון, קרוב למשפחה. ברגע שהגיעו לפנות אותנו ישבתי עם עוד בחור על הרצפה, שילבנו זרועות, פתאום רצים אלינו חמישה, אחד עומד עלי, דורך לי על הידיים, אגרופים לעיניים וברכיות לשיניים, בלי למצמץ, מושך לי את האף ישר למעלה בלי שעשיתי כלום, בלי שזזתי בכלל".

לדבריו, השוטרים החלו להכות אותו ואת חברו ללא כל התגרות מצידם, "ישר מכות, התנפחה לי העין, כל העצמות של הלסת שלי כואבות עדיין, דחפו אותנו לתוך הקיר בלי שאף אחד רואה. שני חבר'ה, חמישה שוטרים עלינו, מכות, פיצוצים".

"מי ביקש מכם להרביץ לנו מכות כדי להפריד בינינו. מכות, מכות, ישר, אגרופים לעיניים, בלי למצמץ בכלל", הוא שואל בכאב.

לטענת אלעזר מדובר היה במכות שנועדו כדי להכאיב, "עיקם לי את האצבעות, חוץ מזה בעיקר מכות באזור הפנים אבל גם בידיים וגם באצבעות".