כצפוי, פינוי בית הכנסת בעמונה לווה באלימות כאשר שתי הצדדים טוענים לאלימות מצד האחר • פוליטיקאים מימין גינו את האלימות כלפי כוחות הביטחון • בפינוי בית הכנסת, סיימו למעשה כוחות הביטחון את פינוי תושבי עמונה • הוויכוח: מי התיז גז מדמיע בתוך בית הכנסת?

פינוי עמונה הסתיים באקט צורם של אלימות פיזית, מראות שלא נראו ביום הראשון של הפינוי, כאשר כמה עשרות צעירים התבצרו בתוך בית הכנסת, סירבו לצאת מהמקום, ונהגו באלימות כלפי השוטרים, שהגיבו אף הם בהפעלת כוח.

עוד לפני פינוי בית הכנסת, נעשו מאמצים רבים מצד ראשי המתיישבים, שניסו לשכנע את הצעירים לא לנקוט באלימות כלפי כוחות הביטחון, שהגיעו, בלב כבד, לעשות את המוטל עליהם מכוח פסיקת בג"ץ ולפנות יהודים מבתיהם. הצעירים סירבו לפינוי שקט, והמשטרה החליטה לפרוץ לתוך בית הכנסת.

השוטרים הגיעו עם פטיש 5 ק"ג כדי לפרוץ את הדלת והסתייעו בכבאים שמצוידים בכלי ריתוך כדי לפרוץ את לוחות הברזל שהוצבו כדי למנוע את הכניסה פנימה. עם פריצת הדלתות, פתחו הפעילים מטפי כיבוי בניסיון להקשות על השוטרים לפעול. רק לאחר כשעתיים של מאבק אלים, שכלל זריקת חפצים על השוטרים, הצליחו במשטרה להיכנס לתוך עומק שטח בית הכנסת.

מאז לא לקח זמן רב עד לפינוי אחרון המתבצרים במקום. בכך, בפינוי בית הכנסת, סיימו במשטרה את מבצע הפינוי של המאחז שהחל לפני יותר מ-24 שעות. לפחות 17 שוטרים נפגעו בעימות עם המתבצרים בבית הכנסת, וחלקם דיממו כתוצאה מאבנים, מטפי כיבוי, קרשים וצבע שהושלכו לעברם.

לחצו כאן לסיקור נרחב מפינוי עמונה באתר JDN: הדיווחים, הסרטונים, התמונות והמאבקים עד לפינוי הסופי

השוטרים השתמשו בזרנוק מים כדי להדוף את עשרות הנערים המתבצרים בבית הכנסת. קודם לכן היתמר עשן במקום. בכל חדר בבית הכנסת הניחו הנערים חסימה בדמות כיסאות ושולחנות אחד על השני. במקביל, השוטרים פינו תשמישי קדושה מבית הכנסת. סך הכל, מאז תחילת הפינוי אתמול נפצעו 41 שוטרים – חלקם מהיפותרמיה בעקבות הקור העז ששרר אתמול במקום.

לאחר פינוי בית הכנסת, התגלתה כתובת נאצה על הקיר בצורת צלב קרס, ותחתיו נכתב "משטרת ישמעאל". כמו כן, נכתב "מוות לציונים" ו"ציונאצים". יצוין כי פוליטיקאים רבים מימין גינו את אלימות הצעירים ואת כתובות הגנאי שריססו בתוך בית הכנסת, תוך חילול קדושת המקום.

הפוליטיקאים מימין מגנים את האלימות נגד השוטרים:

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא בקריאה אחרונה למתבצרים האחרונים ביישוב: "אני קורא לכולם להתפנות ללא אלימות והתנגשות, לכבד את החיילים והשוטרים שכואב להם לא פחות מלנו, וגם להם קשה". לדבריו, "עשינו כל מאמץ שלא נגיע לרגע הזה אבל בסופו של דבר קיימנו את דרישת החוק, כי אנחנו מדינת חוק. אני ואני בטוח שכולכם שותפים לכאב הגדול של משפחות שנאלצו לעזוב את בתיהן, שבעצם נאלצו לנטוש את מפעל חייהן", אמר נתניהו. ראש הממשלה הוסיף והתחייב לבנות למפונים יישוב חדש. "כולנו מבינים מה גודל הכאב. לכן, אנחנו בונים יישוב חדש על אדמות מדינה. כבר אתמול הקמתי צוות שיאתר את מיקומו ויחל בהכשרתו".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) גינה את המתבצרים בבית הכנסת ואמר כי "הם חוליגנים הראויים לכל גנאי, הם מבזים את היהדות ואין להם שום כבוד לדת, בית כנסת ורבנים. אני מצפה מהמשטרה לפעול בנחרצות לפנותם". באשר לטענות על אלימות שוטרים כנגד המתבצרים, אמר ארדן כי "כל כוחות המשטרה בקו הקדמי נשאו מצלמות גוף בתוספת תיעוד מבצעי ולכן כל טענה תוכל להיבדק ואני מציע לכולם להרגיע את המצב ולא לצאת בהאשמות שווא".

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) קרא למתבצרים לעצור את האלימות וקבע כי "פגיעה בשוטרים היא קו אדום. נשארנו רחוקים מאוד ממנו במהלך כל הפינוי הכואב הזה. חבל שמיעוט קטן בסוף עושה את זה ופוגע במאבק הצודק וההכרחי הזה".

"הרס היישוב עמונה הוא ללא ספק חילול השם וחייב מחאה וזעקה", אמר ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), והוסיף כי "יחד עם זאת הרמת יד על חייל או שוטר וההתנהלות של חלק מהאנשים בבית הכנסת באלימות כלפי אחינו השוטרים וביחס לקדושת בית הכנסת היא חילול השם. אני מצר מאד על כך שהגענו גם לפינה זו והיא ראוייה לטיפול". ח"כ יוגב המשיך ואמר כי "מי שכותב על קירות מוות לציונים ומצייר צלב קרס בבית כנסת מוציא את עצמו מכלל ישראל. זו חרפה שצריך לחקור אותה ולמצות עם הפושע את הדין".

מי התיז גז מדמיע בתוך בית הכנסת?

במהלך העימות בבית הכנסת, פירסמו פעילי ימין סרטון המתעד את הצעירים הנמצאים בתוך בית הכנסת משתעלים ונחנקים, לטענתם, כתוצאה מגז מדמיע שהתיזו השוטרים בתוך בית הכנסת. צפו בתיעוד:

מנגד, במשטרה טוענים כי את הגז מדמיע ריססו דווקא המתפרעים וכי מספר שוטרים נפגעו כתוצאה משאיפת הגז. במשטרה טוענים בתוקף כי לשוטרים לא ביצעו שימוש באמצעים אלו. לראיה פירסמה המשטרה סרטון של תרסיס הגז שמצאו לאחר פינוי בית הכנסת. צפו:

לחצו כאן לסיקור נרחב מפינוי עמונה באתר JDN: הדיווחים, הסרטונים, התמונות והמאבקים עד לפינוי הסופי