לאחר יומיים סוערים פונה היום יישוב עמונה מתושביו ומפעילי הימין שהתבצרו בבית הכנסת במקום. עו"ד בן גביר, ששהה בבית הכנסת בעת הפינוי, אמר כי הוא ראה בעצמו כיצד שוטרים נותנים סטירות, בעיטות ומכות למפונים. סיכום

לאחר יומיים סוערים פונה היום יישוב עמונה מתושביו ומפעילי הימין שהתבצרו בבית הכנסת במקום. במערכת הביטחון חוששים ממעשי "תג מחיר". ההערכות כי יהיו ניסיונות נקמה מגיעות על רקע ניסיון העבר, לפיו פינוי מאחזים גרר פעולות שכללו פגיעה בפלסטינים או ברכושם, ביישובים או בכפרים בשטחים.

החשש שעלה במערכת הביטחון נוגע בעיקר לעשרות הצעירים שהתפרעו ותקפו את השוטרים במהלך הפינוי של בית הכנסת בעמונה. במשטרה אומרים שמהם נשקפת עיקר הסכנה לביצוע מעשי תג מחיר.

למוקד המשפטי של ארגון חוננו הגיע תיעוד קצר מפינוי בית הכנסת בעמונה, שבו נראה שוטר משליך כיסא בעוצמה לעבר עשרות הצעירים שהתבצרו במקום.

עורכי הדין של הארגון החלו כבר אמש בגביית עדויות ממתלוננים ועדים לאירועי אלימות מצד שוטרים, וכן גבו במהלך היום עדויות מפצועים בבתי החולים.

המשטרה הגיבה על התיעוד ומסרה: "במהלך הפינוי של בית הכנסת, בו הופעלה אלימות קשה נגד השוטרים, הכוח הראשון שפרץ לבית עסק בפינוי המכשולים והרהיטים שפורעי החוק ששהו במקום ערמו. הכוח פינה את הכיסאות במטרה להגיע למתבצרים. אם הייתה חריגה בהתנהגות במקום היא תיבדק והנושא יטופל".

פינוי המתבצרים הרבים בבית הכנסת של עמונה היה קשה ומורכב. פריצת הדלתות והחלונות נעשתה בסיוע צוותי כיבוי שהוזעקו למקום. במשטרה חששו מאלימות קשה במהלך פינוי בית הכנסת, ולאור זאת ניהלו עד לרגע האחרון משא ומתן על הליך הפינוי עם יו"ר מטה עמונה, אביחי בוארון.

בזמן שבו השוטרים פינו את המתרסים והמחסומים שהוקמו בכניסה, עשן יצא מהכניסה לבית הכנסת בעקבות מטף שהופעל לעבר השוטרים.

"במהלך ניסיונות הכניסה למתחם הושלכו לעבר השוטרים אבנים, מטפי כיבוי, בקבוקי צבע, קרשים ואמצעים נוספים שהוכנו מבעוד מועד על מנת לפגוע בשוטרים ולמנוע את מהלך הפינוי", נאמר בהודעת המשטרה.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לפינוי עמונה שהושלם בשעות הצהריים.

"פינוי יישוב ו-40 משפחות מבתיהן הוא קשה ושובר את הלב. ליבי יוצא אל המשפחות וכואב את כאבן העז", אמר ארדן. "השוטרות והשוטרים פעלו ברגישות רבה מתוך הבנה לתחושות התושבים ומצבם.

"לצערי הרב היה על ההר קומץ אשר הגיע מחוץ ליישוב ונהג באלימות קשה כלפי השוטרים. מול אלימות זו נאלצו השוטרים להגיב בנחישות ולהשלים את משימתם", הוסיף.

לדבריו, "חשוב לעשות אבחנה ברורה בין תושבי עמונה שמחו את מחאתם והביעו את כאבם לבין אותם עשרות נערים שאינם מייצגים את תושבי יהודה ושומרון ואשר סירבו להישמע לקריאות הרבנים והכניסו צמיגים מוטות ברזל ואמצעי לחימה לבית הכנסת ובכך פגעו במחאת התושבים. שוטרות ושוטרי משטרת ישראל ביצעו משימה מורכבת מאוד ועל כך נתונה להם הערכתי".

עו"ד איתמר בן גביר, ששהה בתוך בית הכנסת בעת הפינוי, אמר כי הוא ראה בעצמו כיצד שוטרים נותנים סטירות, בעיטות ומכות למפונים – בעיקר כשהתקשורת לא נכחה במקום.

לאחר הפינוי ישב הרב יאיר פרנק, רב המאחז, בבית הכנסת בראשו עמד בשנים האחרונות – ובכה: "אנחנו לא ממש מדינה דמוקרטית, אנחנו לא ממש עושים מה שהעם רוצה, אנחנו יודעים שהעם רוצה שעמונה תישאר".

ספרי התורה של בית הכנסת נעטפו בטלית והוצאו מהמקום ללא טקס מיוחד. עד מחר, לפני כניסת השבת, צפויה השלמת פינוי כל הרכוש. השלמת פינוי המבנים והתשתיות תתקיים רק בתחילת השבוע הבא.