מחריף משבר הטייסים באל על: 3 טיסות נוספות בוטלו - ההנהלה פונה לביה"ד לעבודה • עובדי רשות שדות התעופה באיום חריג: אם המשבר בחברת אל על לא ייגמר תוך 24 שעות, עובדי השדה לא יספקו את השירות לחברה

בעקבות השיבושים האחרונים וחוסר נכונותם של הטייסים לבצע טיסות, פנתה הנהלת אל על לבית הדין לעבודה בדרישה להורות לטייסים לשוב מיד לעבודה סדירה. הפנייה לבית המשפט נעשתה בגין השיבושים שנגרמים על ידי טייסי החברה, בניגוד להתחייבותם ולהסכמות על שקט תעשייתי במשא ומתן שמתנהל בימים אלו, בחסות בחסות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.

נציגות הטייסים תגיע הערב להמשך השיחות עם יו"ר ההסתדרות באווירה קשה, לאחר שהוכיחו גם היום שכל האמצעים כשרים מבחינתם בניסיונם לשמור על רמות השכר של הטייסים המבוגרים, שעברו את גיל 65. לאחר שאתמול בוטלו שתי טיסות עקב חוסר נכונות של הטייסים לאייש את הטיסות, נתקלו עובדי מרכז התיאום של אל על גם היום בסירובים מצד טייסים להתייצב לטיסות או לאייש טיסות בהם חסר טייס.

ההנהלה הודיעה כי חלק מהטייסים הודיעו על ימי מחלה, ולא נמצאו טייסים שיהיו מוכנים להחליפם ולמלא את הטיסות ולכן מבוטלות הטיסות ללונדון, למדריד ולוורשה, שהיו מתוכננות לשעות אחרי הצהריים. כמו כן, ישנו חשש לגבי היכולת לאייש את טיסות הלילה למומביי ולניו יורק.

במקביל, ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע בשעה זו, לאחר ההודעה על ביטולי הטיסות והצפי להתחדשות השיבושים, כי אם הנהלת אל על לא תסיים את המשבר בתוך 24 שעות, עובדי השדה יפסיקו לספק שירות לאל על. מהוועד נמסר: "אין בכוונתנו להתערב בסכסוך באל על. אולם לא ייתכן שעובדי הנמל ייאלצו להתמודד מול נוסעים זועמים שאת כל תסכולם מוציאים על עובדי הרשות, עד כדי הרמת ידיים על עובדים".

El Al flight seen at the airstrip at the Ben Gurion International Airport. February 26, 2015. Photo by Moshe Shai/FLASH90 *** Local Caption *** ????? ???? ?? ?? ???'? ???? ???? ??? ????? ??? ????? ?? ??????

בשלב זה טיסה 317 ללונדון שהייתה אמורה לצאת היום ב-17:15 בוטלה, וכך גם טיסת 318 הלילה מלונדון לישראל. טיסה 397 למדריד שהיתה אמורה לצאת בשעה 17:25 וטיסת החזור 398 שהיתה אמורה לצאת הלילה ממדריד לנתב"ג בוטלו, וכך גם טיסה 561 לורשה שהיתה אמורה לצאת היום בשעה 17:30 וטיסת החזור 562 שאמורה היתה לצאת הלילה מורשה לנתב"ג.

בשעה זו מנסים באל על למצוא פתרונות חלופיים לנוסעים שטיסותיהם בוטלו בהתקשרות עם חברות תעופה זרות. הנהלת החברה שהתחייבה שלא להפעיל מטוסים חכורים לא צפויה לפנות לצוותים ומטוסים זרים.

בעקבות סכסוך זה הפסיקו לעבוד הבוחנים מעל גיל 65 שתפקידם להעביר מבחני רמה לטייסים באמצעות סימולטורים. מכיוון שכל טייס חייב על פי תקנות התעופה לעבור שני מבחני רמה מדי שנה, גורמת עתה שביתת הבוחנים לכך של-23 מבין 600 טייסי אל על אין רישיון בתוקף נכון לעכשיו. גם הכשרות של טייסים חדשים והטייסים המיועדים לשמש בצי בואינג 787 לא מתבצעות וכך, המחסור הגדל בכוח אדם צפוי להביא לביטול מספר רב של טיסות.

בעקבות השיבושים, פנתה אל על לבית הדין לעבודה בדרישה להורות לטייסים לשוב מיד לעבודה סדירה. "הפנייה לבית המשפט היא בגין השיבושים שנגרמים על ידי טייסי החברה בניגוד להתחייבותם בהסכם שנחתם לאחרונה בחסות יו"ר ההסתדרות", מסרה החברה.

בוועד טייסי אל על לא נשארו חייבים. "הנהלת אל על קיצצה באכזריות, בניגוד להסכמים ובעיצומו של מו"מ, כ-70% משכר הטייסים בני ה-65", נמסר מהוועד. "במצב כזה ההנהלה לא יכולה לחשוב שטייס שלא היה מתוכנן לטוס יעזוב הכל ויבצע 'טיסת ספיישל' לא מתוכננת, ויחפה בכך על מחדלי ההנהלה שהורסת את אל על".