כלי הטיס הבלתי מאויש טס מרצועת עזה לים התיכון והיה תחת מעקב מיד עם המראתו. עוד לפני שחדר לשטח ישראל, יורט בידי מטוס F-16 של חיל האוויר וצלל לים התיכון • דובר צה"ל: "לא נאפשר כל הפרה של המרחב האווירי ונפעל בנחישות כנגד כל ניסיון שכזה"

מטוס קרב של חיל האוויר יירט כלי טיס בלתי מאויש של חמאס. כלי הטיס שהמריא מרצועת עזה מעל לשמי הים התיכון לא חדד ולא שהה בשטח מדינת ישראל.

שניות לאחר היירוט, כלי הטיס של חמאס נפל לים ולא היו נפגעים. מדובר צה"ל נמסר לאחר האירוע כי בצבא לא יאפשרו כל הפרה של המרחב האווירי וכי הצבא יפעל בנחישות כנגד כל ניסיון שכזה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חיל האוויר מפיל כלי טיס לא מאוישים של חמאס. לפני כחצי שנה הוזנק מטוס F-16, עקב אחרי כלי הטיס הקטן של חמאס ששהה כמה דקות באוויר, ירה טיל אוויר-אוויר והפיל אותו בקו החוף של רצועת עזה.

צפו בתיעוד מהפלת המל"ט הקודם:

במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס מנסה מאז מבצע "צוק איתן" לשקם את מערך המזל"טים שלו. ביוני 2015 חדר כלי טיס זעיר של חמאס לשטח ישראל והתרסק בשטח פתוח ליד גדר המערכת בדרום רצועת עזה. כלי הטיס זוהה בשמי הרצועה ומטוסי קרב של חיל האוויר הוזנקו לעברו. לבסוף, הוא נפל על הקרקע ללא נפגעים. ביום השביעי למבצע צוק איתן חדר מזל"ט של חמאס לגזרת הדרום. לבסוף, הוא יורט על-ידי סוללת פטריוט באזור אשדוד.

בשב"כ ובאמ"ן עוקבים אחר מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים של חמאס, שספג מכה קשה במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012. באותה השנה חדר לשטח ישראל כלי טיס בלתי מאויש מכיוון רצועת עזה והוא הופל בידי מטוס של חיל האוויר. מאז ניסה חמאס לשקם את יכולותיו, בעיקר על בסיס ידע חוץ וייצור עצמי. ברשות חמאס כמה רחפנים, שהוזמנו ברובם מחו"ל. המזל"טים והרחפנים מיועדים בעיקר להשיג הישג תודעתי שיביך את ישראל במלחמה הבאה, באמצעות צילום מהאוויר של אתר רגיש.

חיל האוויר הישראלי מתאמן בעשור האחרון על יכולות יירוט של כלי טיס זעירים, גם בזירה הצפונית וגם בזו דרומית. האימון כולל בשלב הראשון את איתור הכלים וזיהויים, ולאחר מכן את שלב היירוט, שהופך למשימה מורכבת יותר ויותר בשל גודלם של הכלים הזעירים, שאינם מופיעים במכ"ם באופן ברור. היירוט האחרון הוא במסגרת המדיניות שנועדה למנוע מחמאס הפעלת כלי טיס במרחב האווירי, בהתאם לסגר היבשתי, הימי והאווירי על רצות עזה.