יומיים לפני פרסום דו"ח המבקר בענין מחדל המנהרות ב'צוק איתן' מציג שר בכיר בקבינט תמונת מצב קודרת על שיקום היכולת התת-קרקעית של חמאס • "לנוכח המצב המתואר - הישגי המבצע עומדים בספק"

‏ כשנתיים וחצי לאחר מבצע צוק איתן, ויומיים לפני פרסום דוח המבקר בכירים בקבינט טוענים היום (ראשון) כי לחמאס עומדות לפחות 15 מנהרות התקפיות שחצו את הגבול מעזה לישראל. לדברי הגורמים הישגי המבצע עומדים בספק.

כזכור, בתום המבצע הודיע צה"ל כי מערך המנהרות ההתקפיות הושמד כליל, ולדברי הבכיר הפרסום מעלה סימני שאלה לגבי הצלחת המבצע.

הדברים כעת מתפרסמים יומיים לפני פרסום דוח מבקר המדינה, בנוגע להיערכות צה"ל והתמודדותו עם איום המנהרות במבצע צוק איתן. כאשר במרכז הדוח עומדים בין השאר הרמטכ"ל בימי המבצע בני גנץ ושר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון .

המבקר צפוי להאשים את רה"מ נתניהו בין השאר, כי נהג להסתיר באופן שיטתי מידע קריטי מהקבינט אודות נושא המנהרות, וכי צה"ל נשלח לטפל באיום המנהרות ללא כל תוכנית עבודה מוגדרת וכן מבלי שהקברניטים החליטו מהם היעדים ומה ברצונם להשיג. כפי שטען בעבר השר נפתלי בנט .

בנוסף שני הקצינים הבכירים שצפויים לספוג גם הם את מרב הביקורת על תפקוד הצבא הם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ וראש אמ"ן בזמן המלחמה, האלוף אביב כוכבי. גנץ הוא אחראי מרכזי להכנה החלקית של הצבא לאתגר המנהרות. על אמ"ן נמתחה ביקורת שדנה גם בפערים בהבנת איום המנהרות וגם בתחזיות השגויות שלו בדבר כוונות חמאס תוך כדי הלחימה.

השורה התחתונה של הדוח היא שאף שבצה"ל ידעו מאז אמצע 2013 – כשנה לפני המלחמה – על איום המנהרות ההתקפיות, היקפו של האיום ומשמעותו לא הוצגו לקבינט, כמו גם לא היכולת המוגבלת של צה"ל להשמיד אותן.

יעלון: "אפשר להשליך את 'דו"ח המנהרות' לאשפה – המבקר נסחף"

חמאס מתרברב: "דו"ח המנהרות – הוכחה שניצחנו ב'צוק איתן'"