תיעוד: המתפללים מנעו את הפרובוקציה של "נשות הכותל"

כמידי ראש חודש, גם הבוקר התכנסו ברחבת הכותלן כמה עשרות נשים המבקשות לחלל את אופי וקדושת שריד בית מקדשנו • הן נתקלו במאות מתפללים ומתפללות שמנעו מהם לממש את הפרובוקציה החודשית

מאות בני תורה חרדים נענו הבוקר לקריאת רבני הרובע היהודי והשתתפו בתפילת שחרית ברחבת הכותל המערבי – כחלק מהמחאה נגד "נשות הכותל" המקיימות מידי חודש ברחבת האתר הקדוש פרובוקציה שכל תכליתה רצון לשנות את אופי וקדושת המקום.

ברחבה נכחו מאות מתפללים ומתפללות מהציונות הדתית שנענו אף הם לקריאת רבותיהם.

נשות הארגון שהגיעו כמדי ראש חודש במטרה לעורר את הפרובוקציה השגרתית שלהם, נתקלו בהתנגדות כמותה לא הכירו. "התפילה" שלהן הופרעה שוב ושוב, כשגם ביזוי ספר התורה נמנע מהן הפעם תודות לנוכחותם של המוחים.

מי שעינו היתה צרה בהצלחת המחאה הוא ארגון "נאמני תורה ועבודה" של הציונות הדתית שהגיב: "כתנועה החפצה בטיפוח מעורבות הנוער בלבטי החברה הישראלית, אנו תומכים ביצירת דיונים ורבי שיח סביב נושאים מורכבים כדוגמת היחס למתווה הכותל. דיון שכזה עשוי להעלות דילמות מרתקות בענייני הלכה, היחס לחוק ולמערכת המשפט, גבולות הסובלנות מול חופש הפרט, החיבור לעם ישראל כולו, היחס ליהדות התפוצות ועוד ועוד. יחד עם זאת, ישנו הבדל גדול בין יצירת דיון עומק לבין השתתפות אקטיבית בהפגנה, אשר גם אסורה לפי נהלי משרד החינוך.

הכותל המערבי הנו מקום קדוש ורגיש, אשר מתנהל לגביו דיון ארוך וחשוב, גם בתוך הציבור הדתי עצמו, בנוגע לאופיו ולאופי עבודת השם שמתנהלת בו. ישנן דעות רבות ומגוונות בתוך הציונות הדתית בנושא זה ועל כן, שליחת הבנות להפגנה מהסוג שהיה הבוקר, הן מצד ההורים והן מצד המוסדות, אינה אלא טעות חינוכית וערכית".

מארגון ליב"ה, שחרט על דגלו את המאבק על קדושת הכותל, נמסר בתגובה: "מבחינת ארגוני השוליים תפילת נשים רפורמיות ברחבת הכותל כן, אבל תפילת תלמידים דתיים בכותל לא.

הניסיון של קבוצות אלו להפוך תפילה לגיטימית להפגנה או ל"הפרדה בין יהודים" כלשונם, שבה ומוכיחה את הכוונות האמיתיות של אותם קבוצות ביצירת חוסר לגיטימציה לכל מי שלא חושב כמוהם.

אלפי הצעירים שבאו הבוקר להתפלל בטבעיות ובקדושה בכותל המערבי השמיעו קול ברור של אחדות ואהבה מול קולות פילוג ושנאה"

צילומים: חזקי ברוך, אתר ערוץ 7

resizedimg102499.jpg

resizedimg102502.jpg

resizedimg102503.jpg

resizedimg102504.jpg

F170227HP01

2 תגובות

שימו לב שהרבה מהמפגינים הם מהציונות הדתית, מה שאומר שארגון נאמני תנועה ועבודה הרפורמי, אף על פי שמשייך את עצמו לציונות הדתית, אינו שייך לה ואינו חלק ממנה.

מצטרף ליובל. לא אהבתי את ההחרגה של החרדים מהציונות הדתית בהקשר הזה. הוא לא ראוי. בנוגע לכותל יש קונצזוס מלא, ובהפגנה כפי שרואים בתמונות ישנם אף יותר דלי"ם מאשר חרדים. ארגון נאמני תורה ועבודה לא קשור לציונות הדתית הקלאסית אלא למשהו הקרוב יותר לרפורמים ודומיהם. ראוי לציין שהארגון גם הצטרף לתביעת הרפורמים נגד הרבנות בעניין הכשרות, כך שמאבקו ביהדות האותנטית והצטרפותו לרפורמים איננה משהו חדש.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *