הרמטכ"ל בזמן "צוק איתן", בני גנץ מגיב על הביקורת שהוטחה בו בדוח מבקר המדינה וטוען כי פעל כנדרש. "הקבינט צריך לבדוק איך הוא מתנהל" המנהרות אי אפשר לראות בהן איום אסטרטגי"

יממה לאחר פרסום דוח מבקר המדינה על כשלי מבצע צוק איתן, מגיב הערב (רביעי) הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לביקורת שהופנתה נגדו. בריאיון לחדשות 2 הוא דוחה את הביקורת וטוען כי מדובר בחכמה שבדיעבד.

גנץ תקף במרומז את חברי הקבינט, שטענו כי לא עדכן כראוי על איום המנהרות.
"צה"ל מסר ומוסר וימסור את כל המידע העומד לרשותו לפי סדר היום של הקבינט אי אפשר לטעון שהדברים לא נמסרו. זה פשוט לברוח מאחריות. אני לא בורח מאחריות אני נושא אותה בגאווה בשמם של עשרות מפקדים וחיילים".

"אני ממש ממליץ לאף אחד מהדרג המדיני לא לנסות לטאטא את האחריות מעליו כי זה לא ראוי", הוסיף. "לבוא ולטעון לא ידענו ולא שמענו… אני מציע שכל אחד יבדוק את עצמו בעניין הזה. הכל היה ידוע גלוי הוצג בפני הקבינט. הקבינט צריך לבדוק איך הוא מתנהל".

על נושא המנהרות טוען גנץ: "איום המנהרות הוא איום משמעותי, אבל אי אפשר לראות בו איום אסטרטגי קיומי על מדינת יש עוד הרבה מאוד דברים שהקבינט דן בהם. המנהרות היו חשובות, הן לא היו לבד".

"צריך לקחת את כל שרשרת ההחלטות שקיבלנו לקראת המערכה ובמהלכה בזמן שהן התקבלו", ציין גנץ. "כשמדינת ישראל רוצה להגביר את הלחצים, לשבש את האפשרות של שימוש במנהור ואפשר שהיא לא תיכנס פנימה – אז זו הייתה ההחלטה. זה לא שחור ולבן. לבוא בדיעבד ולהגיד 'זה היה ככה ולא צריך להיות ככה' זה אמירה שצריך לקחת אותה במגבלות הקיימות".

בתגובה לטענות השרים בקבינט לפיהן לא הדגיש את תוצאות תקיפת המנהרות מהאוויר.
"הקביעה שדבר כזה ישבש את הלחימה נאמרה בקבינט בזמן אמת גם על ידי וגם על ידי דוברים אחרים", הבהיר. "היה ברור לחלוטין שאנחנו תוקפים את הפירים המנהליים מהאוויר יש לזה השפעה על המערכה אבל בכל זאת בחרנו לבצע את זה. בוודאי שחברי הקבינט ידעו ואפילו שאלו את זה. תשאל את המבקר למה זה לא רשום".

הרמטכ"ל לשעבר גם הדף את קביעת המבקר לפיה לא התריע מהסלמה אפשרית ברצועת עזה, במהלך מבצע "שובו אחים" ביהודה ושומרון. "האמירה שחמאס לא ירצה ללכת להסלמה ולשימוש במנהרות נאמרה בתחילת המערכה והיא הייתה נכונה מאוד על בסיס כל הנתונים שהיו לנו", הדגיש.
"המנהרות בהן נעשה שימוש התרחשו שבועיים אחר כך כתוצאה מנפגעים רבים של חמאס ומשום שהוא ידע שלא יקבל הפסקת אש כמו שניסה לקדם", הוסיף גנץ. "יצאנו לתמרון הקרקעי כי הבנו שזה איום מוחשי שהופעל ושצריך לטפל בו".