בפני נציב קבילות הציבור על שופטים הוגשה תלונה נגד נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת נאור, לאחר שנטלה חלק בכנס שאורגן ע"י אחת מראשי 'יש דין' שהובילה את המאבק המשפטי לפינוי עמונה, כאשר זמן קצר אחר כך דנו השניים בעתירה לדחיית הפינוי, שנדחתה על הסף

בימים האחרונים הוגשה תלונה לנציב קבילות הציבור על שופטים השופט בדימוס אליעזר ריבלין, נגד נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור ונגד מי שעתידה להחליף אותה בחודשים הקרובים עם פרישתה לגימלאות, השופטת אסתר חיות.

התלונה הוגשה בעקבות העובדה כי השניים השתתפו בכנס שנערך בירושלים ושאורגן על ידי הגב' רות חשין, אלמנתו של שופט העליון לשעבר מישאל חשין ז"ל, אך שעות אחדות לפני שהשניים דנו בעתירה שהוגשה לפניהם בנושא עמונה. מדובר בעתירה שבקשה לדחות את מועד הפינוי ושנדחתה בהמשך על ידי השניים שישבו בהרכב.

מתברר, שחשין עצמה הינה חברה במועצה הציבורית של ארגון השמאל הקיצוני "יש דין", שבמקרה או לא, גם עמד מאחורי העתירה שהוגשה לביהמ"ש לפנות את היישוב עמונה בטענה כי מדובר בקרקע פלסטינית פרטית.

העתירה הוגשה על ידי עמותת 'לביא' העוסקת בהגינות שלטונית, כאשר במכתב התלונה נאמר, כי שמה של חשין כחברת המועצה הציבורית של ארגון יש דין, מופיע על מסמכים רבים העוסקים בעניינים משפטיים, וכי חשין נחשבת לפעילה אקטיבית בארגון".

בעמותת לביא מציינים כי במהלך הכנס נצפתה חשין, כשהיא משוחחת בלבביות עם שתי השופטות, וזאת כאמור זמן קצר לפני הדיון בנושא הטעון והרגיש.

"מצילומים שפורסמו לאחר האירוע – ניכר כי האווירה בכנס הייתה חברית ולבבית, כאשר השופטת חיות יושבת במרחק שני כיסאות מהגב' חשין, ונשיאת ביהמ"ש העליון השופטת נאור יושבת מצידה השני, בסמוך אליה". נאמר במכתב התלונה.

"על אף העובדה שהשופטות ידעו מראש כי השתתפותן בכנס מצויה בניגוד עניינים מובהק, בחרו השניים ללכת לכנס, למרות שהיה למראה עיניהן מסמך המפרט את קשריה של רות חשין עם ארגון 'יש דין' ואת הבעייתיות המובהקת שבהשתתפותן בכנס.

בדבריה במהלך הכנס, רמזה נאור על הרגישות האופפת סביב נוכחותה במקום וביקשה לקצר בדבריה, "אף ששריינו זמן ניכר מראש את הערב ביומננו לטובת הכנס החשוב הזה, מונחים על שולחני ועל שולחנה של השופטת חיות – עניינים דחופים הדורשים את טיפולינו בבית המשפט. לפיכך, כמצוות כללי האתיקה, ניתן קדימה לחובתנו כשופטות ונאלץ שתינו לעזוב את הכנס לאחר הפאנל הראשון עם משפחת חשין".

בשל כך, מבקשת העמותה מהנציב לקבוע כי "בהתאם להחלטות קודמות של וועדת האתיקה ושל נציב קבילות הציבור על השופטים נפל פגם בהתנהלותן של השופטות נאור וחיות".

מארגון "לביא" נמסר, כי "חברי המועצה הציבורית של ארגון 'יש דין' הינם שותפים בכירים ופעילים בנושאים המשפטיים של ארגון יש דין, ומסייעים לארגון יש דין בקשר עם גורמים שונים. גב' רות חשין, רעייתו של השופט מישאל חשין ז"ל שלזכרו נערך האירוע, הינה חברת המועצה הציבורית של ארגון 'יש דין'.

"אנו סבורים שנפל פגם בבחירתן של השופטות נאור וחיות להשתתף באירוע של חברת המועצה הציבורית של ארגון 'יש דין' ביום שבו הן נותנות החלטה בבג"צ עמונה, כפי הידוע ארגון יש דין ניצב מאחורי בג"צ עמונה ומאחורי בקשות שונות שהוגשו במסגרת הליך זה. אנו מצפים מנציב קבילות הציבור לקבוע ללא מורא כי התנהלות זו של השופטות נאור וחיות איננה תקינה".