13 פעוטות נפטרו ב-6 השנים האחרונות לאחר שנשכחו ברכב סגור בחודשי הקיץ • השר ישראל כץ החליט שלא לחייב התקנה של אביזר בטיחות שימנע את האסון הבא, וח"כ מקלב מאשים: "אל תשאלו למה ההורים לא קונים אמצעים, תעשו. אתם שוב בורחים מאחריות"

שר התחבורה החליט שלא לתקן תקנה אשר תחייב להתקין אמצעי טכנולוגי להתרעת שכחת ילדים ברכב פרטי. במהלך דיון סוער בוועדה לזכויות הילד בנושא, נימק משרד התחבורה כי יצרנים מסרבים להעמיד מוצרים שעומדים בתקינה מחשש שאחריות לאסון תוטל עליהם, במהלך הדיון נרשמו חילופי דברים קשים, כאשר נציגת משרד התחבורה הציגה את הדברים ונתקלה בעמדה חריפה מצדו של ח"כ אורי מקלב: "משרד התחבורה הוא לא המחנך של ההורים, אמר ח"כ מקלב והוסיף, "אל תשאלו למה ההורים לא קונים אמצעים, תעשו. אתם שוב בורחים מאחריות. 10 ילדים נהרגים כל שנה מנסיעה לאחור של רכבים כי סירבתם לתקן תקנה של חיישנים מתאימים. אני לא חושב שיש עוד נושא שדנו בו כל כך הרבה, יש אבזרים שונים, גם כאלה שיכולים לעמוד בתקן. יש 1001 תירוצים אבל האחריות אצלכם במשרד התחבורה".

"האחריות היא על משרד התחבורה אשר מעכב את התקנת מערכות טכנולוגיות מתקדמות ברכבים, אנחנו מגעים שוב ושוב לדיונים הללו, עבר קיץ, עבר חורף ועדיין אין התקדמות". יצוין כי מפתחים ויצרנים נמנעים מלהגיש מערכות התרעה לאישור מכון התקנים כיון שעדין לא ברור על מי תוטל האחריות במקרה שהמערכת לא תפעל וחלילה יקרה מקרה טראגי של מות ילד, וכן עלות גבוהה של אישור המערכות במכון התקנים, כאשר עדיין לא ברור כלל אם המדינה תחייב התקנת מערכות כאלה. ח"כ מקלב הדגיש כי בעבר הודיע משרד התחבורה שיוציא "קול קורא" בו ידגיש את כוונתו לחייב התקנת מערכות התרעה ברכבים פרטיים ויקרא ליצרנים ומפתחים להגיש מערכות מטעמם לאישור מכון התקנים – אך דבר זה טרם קרה.

בעקבות הדברים סוכם בין הצדדים כי הקול הקורא של משרד התחבורה ליצרנים לפתח תקינה לאמצעי התרעה של שכחת ילדים בכיסא ילדים ברכב ייצא בתוך שבוע ויפורסם באופן בולט, בנוסף סוכם כי תיבחן הגמשת התקינה הקיימת בנושא, שייתכן ששינויה יכניס מוצרים קיימים לגדרי התקינה. במהלך הדיון התפתח ויכוח בין נציגי הגננות לחברי הכנסת סביב האחריות הגננות לנושא זה, חברי הכנסת דרשו לקבוע תקנות אשר מחיבות את הגננות במקום לוודא מול הורי הילדים במידה והילד לא הגיע לגן או למעון, נציגי הגננות סירבו בתוקף לתקנות אלו מחשש לאחריות פלילית על גביהן.

צפו: הפתרון של 'יד שרה' לשכחת תינוקות ברכב

אימה ברכב: בשש השנים האחרונות נפטרו 13 פעוטות שנשכחו ברכב