תושבי עמונה מזהירים: "אם לא יחלו העבודות להקמת יישוב חדש עד סוף החודש נבנה אותו בעצמנו". המכתב מגיע לאחר הפגישה עם שליחו המיוחד של טראמפ, במהלכה העלה נתניהו את הדרישה להקמת היישוב החדש • "אתה באמת אוהב את ההתיישבות?" שואלים המפונים

יום אחרי שנפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שליחו לאזור של הנשיא דונלד טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, וחודש לאחר פינוי עמונה, שיגרו מפוני היישוב עמונה לנתניהו מכתב, ובו דרישה מפורשת לקבלת הבהרות על תוכניתו להקים להם יישוב חלופי כפי שסוכם עימם.

"היום חודשיים אחרי כניסת הנשיא טראמפ. האם כל המיצג הזה היה מיצג שווא, מסיכה שנועדה להרוויח זמן, או שאתה באמת אוהב את ההתיישבות?" שאלו. "עמונה היא מקרה המבחן שלך. אין מניעה משפטית להקים יישוב חדש ואין מניעה פוליטית וגם לא מדינית בעידן טראמפ".

בהמשך איימו התושבים כי במידה ועד סוף החודש לא יחלו העבודות בשטח – הם יקחו את העניינים לידיים שלהם. "אם התחייבותך להקמת היישוב החדש לא תצא לפועל לאלתר ובאופן שהעבודות להקמתו יחלו עד ה־31 למארס כי אז לא יהיה מנוס מלעלות עצמאית לקרקע לממש את ההתחייבות כלפינו ולהקים בעצמנו את היישוב החדש וגם אם נשוב ונפונה על ידך לא נחדל עד שנתקע יתד באדמת הארץ", כתבו.

ההחלטה לשגר את המכתב החריף התקבלה לאחר שלא הושגו הסכמות לטענתם בפגישתם של נתניהו וגרינבלט שלשום. "כאיש עסקים הנשיא טראמפ יודע שמילה זו מילה והסכמים צריך לכבד", כתבו. "גם גרינבלט הוא איש עסקים בעצמו שמחזיק באותם ערכים. מילתו של אדם היא כבודו. לכן, מכל הבחינות אנחנו צופים בך ובוחנים אותך".

תושבי עמונה זועמים על נתניהו: "קיבלת קרדיט להנהיג – אז תנהיג"

על פי דיווחים, ג'ייסון גרינבלאט, שליחו ויועצו של טראמפ שמע בירושלים בקשה ישראלית לאשר לנתניהו לבנות התנחלות חדשה בשומרון לטובת מפוני היישוב עמונה. נתניהו יגיד שלא מדובר בהתנחלות חדשה ממש, אלא ביישוב שייבנה תמורת יישוב אחר שנהרס. הוא הבטיח את זה למפוני עמונה וקנה בכך פינוי שקט יחסית. עכשיו, הם ממתינים לקיום ההבטחה. יחד איתם ממתין גם נפתלי בנט והבית היהודי, שכבר הכריזו על "עיצומים" קואליציוניים נגד נתניהו אם לא יקיים את ההבטחה.

בנט ביקר את מפוני עמונה: "אעמוד על כך שההסכם יקויים"