ח"כים רבים הגיבו לעונש שמסתמן כי ייגזר על ח"כ גטאס • גלעד ארדן: ''מתקשה להבין מדוע הפרקליטות מסתפקת בשנתיים מאסר בלבד". רוברט אילטוב: "עונש קל שיפגע בהרתעה".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן (הליכוד) מותח הערב (חמישי) ביקורת על הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) שהבריח טלפונים למחבלים כלואים.

"מתקשה להבין מדוע הפרקליטות מסתפקת בשנתיים מאסר בלבד לגטאס על פעולות של סיוע לטרור כאשר הראיות כה מוצקות. מקווה שבית המשפט יחמיר הרבה מעבר לכך", כתב ארדן.

לדברי השר ארדן, גטאס ניצל את חסינותו כחבר כנסת, "ניסה לסייע למחבל וסיכן בכך חיים רבים. שנתיים? על עבירות כלכליות מקבלים בישראל במקרים רבים שלוש שנות מאסר ואף יותר".

בנוסף תגובות רבות נרשמו הערב (חמישי) במערכת הפוליטית בעקבות הסדר הטיעון שרקמה הפרקליטות עם ח"כ גטאס

חבר הכנסת יואל חסון הגיב ואמר: "ההסדר מסיר אות קלון מהכנסת, שוב הוכח שלחוק ההדחה אין מקום בדמוקרטיה הישראלית. בדיון בכנסת השבוע על הדחתו של גטאס אמרתי שאם לא יתפטר עד יום שני אתמוך בהדחתו, אני חש הקלה שלא נאלצתי לעשות צעד זה ושהח"כ המבריח הסיק מסקנות בעצמו".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר: "ההסדר שנחתם עם ח"כ באסל גטאס הוא הסדר טיעון שדגל שחור מתנוסס מעליו. ההסדר מצביע על אבדן דרך והעובדה שאינו כולל את העבירות הביטחוניות שביצע גטאס, מכשיר את הקרקע לפעולות דומות בעתיד. גטאס שראה את פטרונו, עזמי בשארה, ממשיך ליהנות מכספי משלם המיסים הישראלי, לא חשש כנראה כשביצע את הברחת הפלאפונים לכלא ועכשיו אנו מבינים מדוע. במקום למצות עימו את כל חומרת הדין ולהראות כיוון ברור שיפסיק את האווירה הסלחנית כלפי חברי הכנסת המסיתים, תומכי הטרור ומהללי השאהידים, ירצה גטאס רק שנתיים בכלא בניכוי שליש על עבירות ביטחוניות שאין חולק שיש בהן סיכון ממשי לחיי אדם. המסר שהעסקה הזו נותנת לגטאס וחבריו הוא שהסיוע למחבלים כנראה השתלמו למחבל גטאס".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב אמר: "על פי הפרסומים מתגבשת עסקת טיעון לפיה ח"כ באסל גטאס יקבל עונש מאסר של שנתיים בלבד. מדובר פה בעונש קל ביותר שיפגע בצורה קשה בהרתעה ויעודד מעשים בזויים מסוג אלה בעתיד. גטאס ישתחרר מהכלא לאחר שנתיים בלבד, כגיבור ולוחם צדק של כל אלה שמייחלים להכחדתה של מדינת ישראל. זה לא המסר שאנו רוצים להעביר לבוגדים ולמרגלים שפועלים ללא הרף למען חיסולה של מדינת ישראל".
ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה: "גטאס הוא עבריין שמקומו בכלא ולא בבית הנבחרים כפי שמוכיח הסדר הטיעון. הסדר הטיעון גואל אותנו בדיוק בזמן מנוכחותו הפסולה של גטאס בכנסת ונמנע מצב בו היה מופעל חוק ההדחה האנטי-דמוקרטי. גטאס ביצע מעשה בלתי נסלח לחבר כנסת, אך חשוב להדגיש שבעבירותיו החמורות הוא מייצג אך ורק את עצמו ולא מאות אלפי אזרחים ערבים".

ג'ומעה זבארקה, מי שאמור להחליף את ח"כ באסל גטאס לאחר התפטרותו מהכנסת, מסר : "זו הייתה ההחלטה של ד"ר באסל גטאס ועורכי הדין שלו. לא היה לנו ספק, שלא ייעשה עמו משפט צדק נוכח האווירה הציבורית המסיתה נגדו, בעיקר בדרג הפוליטי. שרים כבר גזרו את דינו לפני שהובא בפני שופט. אווירת ההסתה גלשה גם, לצערי הרב, לכלי התקשורת שאמורים להיות כלבי השמירה של הדמוקרטיה. לאור העובדות הללו, החליט באסל על עסקת הטיעון שהושגה. האמת היא שלא רציתי להיכנס לכנסת בנסיבות הללו".

על פי הסדר הטיעון, לחבר הכנסת מהרשימה המשותפת לא תיוחס כוונה של סיוע לארגון טרור, והוא יואשם בהכנסת טלפונים סלולריים לכלא בנסיבות שיש בהן כדי לסייע לטרור. כתב האישום המתוקן יוגש ביום ראשון, וגטאס יתפטר מהכנסת.

נחתמה עסקת טיעון עם גטאס: שנתיים מאסר בפועל