במהלך פגישה שהתקיימה בניסיון למנוע את השביתה המתוכננת מחר, הפתיע שר התחבורה את ראשי 'אגד' וההסתדרות כשהטיח בהם: "אעשה לכם מה שעשיתי לאלון חסן ולנמלים. אוציא את כל הקווים של אגד לתחרות"

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, מחר בבוקר תכנס לתוקפה השביתה הכללית של 'אגד' ברחבי הארץ. מדובר בשביתה שתשפיע באופן ישיר על מיליון נוסעים לפחות, ובאופן עקיף על שאר משתמשי הדרך.

אמש נערכה פגישה רבת משתמשים בלשכתו של שר התחבורה, ישראל כץ, בניסיון למנוע את השביתה. יו"ר מזכירות אגד ויו"ר ההסתדרות הופתעו לגלות שהשר כץ כלל אינו מצדד בעמדתם, אלא להפך. כץ מתכוון – כך מתברר – להשתמש בהזדמנות כדי להחליש מעט את המונופול של החברה.

ע"פ דיווח ב'דה מרקר' הטיח כץ במשתתפים: "אתם משתמשים בנהגים שלכם ככלי מלחמה במדינה? לא אוותר על התחרות. אעשה לכם את מה שעשיתי לאלון חסן ולנמלים. אם תשבתו – אוציא את כל הקווים של אגד לתחרות. אתם לא תחזיקו את העובדים כבני ערובה"

לדבריו, "אתם דינוזאור שלא התאים עצמו למציאות. אם לא תעשו את מה שנדרש ולא תקבלו את החלטות המתאימות כעת, אתם תיעלמו".

על מה בעצם המאבק? אגד וההסתדרות מנסים לכרוך יחדיו את המשא ומתן על תנאי העסקתם של העובדים השכירים באגד (ענין ראוי גם לדעתו של כץ. מ.ש.) ביחד עם המאבק שמנהל אגד בממשלה על גובה הסובסידיה שיקבל. באופן הזה הצליחה הנהלת אגד לרתום את ההסתדרות למאבק שאינו קשור לתנאי העובדים, אלא לאינטרס העסקי של בעלי המניות באגד.

כץ, שמודע לענין הזה, הוסיף ואמר: "לא אסכים לנהל משא ומתן על הסובסידיה בפורום הזה. לא נדבר על תחרות כשההסתדרות כאן. נקיים על הנושאים האלה ישיבה נפרדת ומסודרת – ובינתיים תשחררו את העובדים".

יצוין ששר התחבורה הציע לניסנקורן לדחות את השביתה ולנהל במשך חודש משא ומתן על הסכם קיבוצי חדש לטובת העובדים, אך ניסנקורן סירב להצעת כץ ואמר שהשביתה תתקיים בכל מקרה.

ניסנקורן מצידו טוען: "פעם אחרי פעם התרעתי על המשבר המעמיק, אבל משרדי התחבורה והאוצר ניצלו את ההתנהגות האחראית של ההסתדרות והעובדים, והמשיכו לייבש את אגד. גם עתה, חודש לאחר שנודע להם על מועד השביתה, נמשכת גרירת הרגליים, תוך פגיעה מכוונת בהעברת הכספים לאגד. מי שכבר משלם על ההתנהלות הזו הם הנהגים אבל על הפרק עומד מחיר גבוה בהרבה. משרדי התחבורה והאוצר נוטלים סיכון שעלול למוטט את אגד, תוך הסבת פגיעה אנושה לכל ענף ההיסעים בישראל. המאבק על המשך פעילותה של אגד הוא מאבק על האינטרס הציבורי".

ממחר: שביתה כללית של קווי 'אגד' בכל הארץ