העיתון "אלג'רידה" היוצא לאור בכווית מדווח כי האיראנים שינו לאחרונה את ההצפנה במערכת ההגנה האווירית הסורית – מה שהוביל להפעלת המערכת ושיגור טילים לעבר המטוסים הישראלים. לפי הטענה, ישראל השיגה את הקודים ולכן עד כה המטוסים נדמו כאילו שאינם עוינים

צה"ל הודה באופן רשמי בתקיפה שנערכה בסוריה בסוף השבוע שעבר, ולראשונה הודה גם בשימוש מבצעי בטיל "החץ". התקיפה בוצעה על ידי מטוסי חיל האוויר כנגד שיירת נשק שהייתה בדרכה לחיזבאללה בלבנון. בדרכם בחזרה לשטח ישראל, נורו לעבר המטוסים טילי נ"מ.

אחד מטילי הנ"מ הפעיל את מערכת ההתראה לאיום אווירי שהובילה לשיגור טיל "חץ" ליירוט. נפל הטיל נחת בשטח ירדן, לא היו נפגעים בישראל או בירדן. המסקנה העיקרית מתחקיר חיל האוויר על ירי ה"חץ" העלתה כי בניגוד לטענות שונות, השימוש בטיל היה הכרחי.

הסיבה לירי הטילים לעבר מטוסי חיל האוויר ביום שישי האחרון היה שינוי שערכו האיראנים בהצפנת מערכת ההגנה האווירית הסורית. כך לפי "מקור מהימן" במחלקת ההנדסה האיראנית כפי שהובא בעיתון "אלג'רידה" היוצא לאור בכווית.

שינוי ההצפנה הוביל להפעלת המערכת משום שעד כה ישראל החזיקה בקודים שנועדו למנוע הפעלת המערכת כלפי מטוסים סוריים, כך לפי העיתון. המקור מסר כי הסורים והאיראנים חשדו כי רוסיה מסרה את צפני ההגנה האווירית הסוריים לישראל וסירבה באופן מתמשך לבקשותיהן של דמשק וטהראן לחקור את היעילות של הצפנים הללו.

עוד דווח כי לאיראן יש יכולת לשנות את ההצפנה הרוסית, לאחר שקיבלה לידיה את מערכת הנ"מ מסוג S-300 מתוצרת רוסיה. אצל האיראנים הצטברו דיווחים לפיהם ישראל השיגה את הצפנים של המערכת, לכן החליטו לשנותם. הפעלת המערכת בתקיפה האחרונה מוכיחה את טענת האיראנים, כך לפי המקור.

תקרית חריגה: חיל האוויר תקף בסוריה; 'החץ' יירט טיל נ"מ שנורה בתגובה