טראמפ: הקפאת בנייה מחוץ לגושים ומכסות בנייה ביו"ש

במהלך ביקורו בשבוע שעבר של שליחו של טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, הוצגה לישראל הצעה לפיה היא נדרשת להקפאת בנייה בישובים בודדים ביו"ש ובנייה לפי מכסות במזרח ירושלים וגושי ההתיישבות.

אחרי שנתניהו הכריז כי "חלה התקדמות משמעותית בשיחות עם וושינגטון בנושא ההתנחלויות", מתברר כי במהלך פגישתו עם שליחו של טראמפ ג'ייסון גרינבלט עלו מספר מחלוקות בנושא הבנייה ביו"ש.

האמריקנים הציגו את הנוסחה הבאה: הקפאת בניה בהתנחלויות מובדדות ובנייה רק במזרח ירושלים ובגושי ההתישבות. בנוסף דרשו לקבוע מכסות- כלומר מספר הבתים שייבנו בכל שנה.

ישראל התנגדה לנוסחה. הקבינט החליט לדחות כל ניסיון להסתפק בבנייה בגושים, וכפי שפורסם בחדשות 2, נתניהו דרש להקים התנחלות חדשה למפוני עמונה ובנייה בשטח השיפוט של כל ההתנחלויות.

כזכור לאחר שנפגש עם בכירים בישראל וברמאללה, הגיע ג'ייסון גרינבלט למפגש עם ראשי מועצת יש"ע. "השיחה הזו היא בהחלט צעד חשוב. אנחנו שמחים שיש ממשל אוהד ופתוח, אתו נוצר דיאלוג".

אמר יוסי דגן והוסיף: "אנחנו מאוד מכבדים את טראמפ ואת הממשל החדש ושמחים שיש ממשל אוהד ופתוח ושנוצר דיאלוג. הבקשות ואף הדרישות שלנו הן בראש ובראשונה מהממשלה שלנו והשרים לשינוי משמעותי ולהפסקת הגזרות שפגעו בזכויות האדם הבסיסיות של חצי מיליון אזרחים ביהודה ושומרון – ולהפסקת הקפאת הבנייה ולבנייה ללא חסמים".

גורמים מדיניים מספרים היום כי הפגישה הנדירה בין גרינבלט לראשי המתנחלים נעשתה בידיעתו ואולי אפילו בעידודו של נתניהו. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון שטווה בעצמו קשרים עם אנשי הממשל של טראמפ, הזהיר את שרי הליכוד בפגישות ההכנה לפני הפגישה הזו כי "גם ריסון והקפאה חלקית יובילו למשבר פוליטי".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן