בפתח ישיבת סיעת העצמאות, אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי "עמדת ממשלת ישראל - ההתיישבות בבית אל, לא רק שלא אמורה להיחלש, אלא להתחזק" • על האולפנה: "אין ברירה, נצטרך לפנות"

שר הביטחון, אהוד ברק, כנראה מבין כעת שהוא צריך לתת למתיישבים ביהודה ושומרון 'סוכריה' לפני ה'סטירה'. בפתח ישיבת סיעת העצמאות היום (ב') אמר ברק כי יש לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון, אך בסוגיית גבעת האולפנה, אין מנוס אלא להישמע לבית המשפט ולפנות.

כאמור, ברק פתח את דבריו לגביי ההתיישבות ביהודה ושומרון: "בית- אל הוא יישוב חשוב מאוד ואלפי אנשים שהגיעו לשם בשליחות ממשלות ישראל לדורותיהן. יישוב שיהיה חלק ממדינת ישראל בכל הסדר קבע, יחד עם עופרה, יחד עם בעל חצור, גם לדעת אלה מאיתנו שמשוכנעים שצריכה לקום לצד מדינת ישראל מדינה פלסטינאית ברת חיות ורציפה.

קרא עוד:

[postim]

לדבריו "ביישוב הזה, גבעת האולפנה, אנחנו נאלץ לפתור את זה בצורה נכונה, פירושה קודם כל שצו בית המשפט, פסק חלוט של בית משפט עליון בישראל, אין שום דרך רצינית לא לבצע אותו".

"אנחנו יושבים על המדוכה" אמר ברק, והוסיף "כדי לראות איך להפגיש בין הדברים השונים – גם להעתיק את חמשת המבנים, את שלושת הקרוואנים מג'בל ארטיס אל תוך אדמות מדינה בתוך בית-אל, באופן שבמהירות הם יוכלו להתגורר במקום זמני ויותר מאוחר, במהלך השנה הקרובה, ייבנו בתיהם בתוך בית-אל.

ברק נתן למתיישבים 'סוכריה' בדבריו אלו: "כמובן לצד הדבר הזה נבחנות האפשרויות איך להגיע לכך שמדינת ישראל, ממשלת ישראל, יבטאו באופן מפורש ובהיר את עמדתן שההתיישבות בבית -אל לא רק שהיא לא אמורה להיחלש אלא היא אמורה להתחזק, ואיך אנשים שחיים במקומות אחרים ביהודה ושומרון, גם הם במקומות שבסופו של דבר יוכרע עתידן במו"מ להסדר קבע, לא ירגישו, לא היום ולא בשום טווח נראה לעין, מאוימים, אם אפשר לקרוא לזה כך, אחרי שמה שאין לנו ברירה אלא לבצע בבתי האולפנה".

בהתייחסו ל'חוק ההסדרה', אמר ברק כי "אני רוצה לחזור ולומר, נדרשת תבונה רבה בכל המעשים מהסוג הזה, מדינת ישראל איננה פועלת בחלל ריק. הרעיון שניתן לעשות חוק שיתקן בדיעבד פסק דין חלוט של ביהמ"ש העליון, הוא דבר לא נכון.

"אנחנו בסיעת העצמאות מתנגדים לחוק כפי שהוא עשוי או עלול אולי לעלות ביום רביעי". לדברי ברק 'חוק ההסדרה' יביא נזק למפעל ההתנחלויות. "אנחנו חושבים שאין לו מקום" אמר ברק, והוסיף "ואני אומר לחברינו, גם לחברינו בכנסת ובממשלה בקואליציה, אנשים שקשרו את גורלם ואת חייהם ליהודה ושומרון קשה להעלות על הדעת משהו שיזיק יותר, לא יחזק אלא יזיק יותר, למדינת ישראל, למעמדה ביהודה ושומרון, ואני אומר לכם בכאב, גם לעתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון מאשר ניסיון לחוקק חוקים רטרואקטיביים מהסוג הזה, או חוקים שיביאו אותנו להתנגשות בוטה מול הקהילה הבינלאומית בנושאים היותר רגישים מבחינת מדינת ישראל, בקשר לעתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון.