האם תציעו עזרה ברחוב לאדם עיוור?

לקראת יום ה-Blind day שיצוין מחר למען הגברת המודעות לאוכלוסיות הלוקות במוגבלויות ראיה ועיוורון, מפרסם משרד הרווחה סקר אשר בחן את התפיסות הנוגעות לעיוורים וללקויי ראיה

לקראת יום ה-Blind day שיצוין מחר למען הגברת המודעות לאוכלוסיות הלוקות במוגבלויות ראיה ועיוורון, מפרסם משרד הרווחה סקר אשר בחן את התפיסות הנוגעות לעיוורים וללקויי ראיה. 94%  ציינו כי יש לאפשר כניסת כלבי נחיה למסעדות, 90% מהציבור יציעו עזרה ברחוב לאדם עיוור, הרוב הגדול (80%) יתנו קדימות לאדם עיוור העומד בתור. רוב הישראלים (79%) אינם מוכנים שאדם עיוור יהיה השמרטף של ילדיהם.

המחקר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס בקרב 303 מרואיינים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת (גילאי 18+). המחקר נערך באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all, במהלכו הוצגו למרואיינים שאלות הנוגעות לתפיסתם את אוכלוסיית העיוורים והלוקים בראייתם.

"בלינד דיי" הינו יום ההזדהות עם קהילת העיוורים ולקויי הראייה בישראל, ובמסגרתו יתקיימו מגוון אירועים, דיונים, מפגשים, הופעות ותחרויות בכל רחבי הארץ.

בישראל ישנם כ-24,000 עיוורים ולקויי ראייה המוכרים על-ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים. השירות לעיוור באגף השיקום במשרד הרווחה, המטפל באוכלוסיית העיוורים, מציע לאוכלוסיה זו מגוון של שירותי שיקום, במטרה לשפר את איכות חייה ולפעול לרווחתה ושילובה המירבי והמיטבי בחברה.

בין השירותים שמספק אגף השיקום במשרד הרווחה ניתן למצוא הענקת תעודת עיוור, תחנות מידע למתעוורים חדשים, שירותים מיוחדים לילדים, שירותי טיפול רגשי וחברתי, הדרכה לשיפור התפקוד על ידי מורות מיוחדות, ייעוץ, הכוונה וסיוע בבחירת מקצוע, סיוע ברכישת ציוד עזר ועוד.

משרד הרווחה רואה חשיבות עליונה בהגברת המודעות וההזדהות בקרב הציבור הרחב עם אוכלוסיות בעלות לקויות ראייה ומוגבלויות בכלליות. הגברת המודעות מובילה לירידה ברתיעה מבעלי מוגבלויות, ולנטישת דעות קדומות המונעות מאוכלוסיות אלו להשתלב בחברה.

ממצאי המחקר:

רובו המוחלט של הציבור (כ- 90%) ציינו כי כאשר יבחינו באדם עיוור אשר מסתובב ברחוב ואינו מוצא את כיוונו, יציעו לו עזרה בעצמם. זאת לעומת, כ- 9% שציינו כי רק יסתכלו על מנת לוודא שהוא לא מסכן את עצמו. שיעורם של מי שלא יתערבו ורק ישגיחו מהצד עולה לכ- 20% בקרב צעירים 18 עד 30.

הרוב הגדול (80%) נוטים להסכים לתת קדימות לאדם עיוור העומד בתור. כמו כן, 54% נוטים לא להסכים עם האמירה כי העיוורים מקבלים מהמדינה הרבה מאוד. רק 70% מהצעירים בני 18-30 מסכימים כי יש לתת קדימות לאדם עיוור העומד בתור וזו לעומת 88% מגילאי 51+.

הרוב הגדול של הישראלים (79%) אינם מוכנים שאדם עיוור יהיה השמרטף של ילדיהם.

כרבע מהישראלים תופסים את העיוורים כעצמאיים במידה רבה.

כאשר מדובר על הכנסת כלבי נחייה למקומות בהם מגישים מזון, הרוב הגדול (94%) ציינו כי יש לאפשר את כניסתם.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו