בניסיון להרגיע את המתנחלים והאגף הימני בליכוד, כינס ראש הממשלה מסיבת עיתונאים בה הבהיר מדוע היה צריך להתנגד לחוק ההסדרה • נתניהו הבטיח: "בית אל תורחב וההתיישבות תחוזק"

שעות ספורות לאחר ביטול חוק ההסדרה במליאת הכנסת, ערך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסיבת עיתונאים בלשכתו, בה הגיב לביקורת בימין ובקרב המתנחלים על ביטול החוק.

כאמור, נתניהו מנסה בדבריו להרגיע את המתיישבים ביהודה ושומרון. "איננו זרים בבית אל, איננו זרים ביהודה ושומרון. זוהי ארץ אבותינו", אמר נתניהו, והוסיף "זהו המקום שבו עוצבה זהותנו. אני אומר זאת כאן בירושלים בירת ישראל ואני אומר זאת בכל מקום בעולם. ישראל היא מדינה דמוקרטית שבה הציות לחוק הוא נדבך יסוד בחיינו החופשיים".

קרא עוד:

[postim]

נתניהו תלה את ביטול החוק בהכנעה למערכת המשפט. "מדינת ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק" אמר נתניהו, והוסיף "וכראש ממשלת ישראל אני מחויב לשמור על החוק ואני מחויב גם לשמור על ההתיישבות. ואני אומר לכם כאן שאין שום סתירה בין השניים".

לדבריו "החוק שנדחה היום בכנסת היה פוגע בהתיישבות ולעומת זאת המתווה שהחלטתי עליו, הרחבת היישוב, העתקת הבתים והגנה משפטית בפני תקדים, המתווה הזה מחזק את התיישבות".

ראש הממשלה הוסיף כי "עם זאת, צריך לומר שזה יום לא פשוט ולא קל. העתקת בתים ממקומם, גם אם מדובר בחמישה בתים בלבד, זו בוודאי איננה פעולה שהממשלה הזאת ששה לבצע. אבל בית המשפט קבע מה שהוא קבע ואנחנו מכבדים את החלטתו".

נתניהו חזר על המתווה שגיבש בשבוע האחרון, לפיו יועתקו חמשת הבתים בשכונת האולפנה כמה מאות מטרים ממקומם הנוכחי ועל כל בית שיפונה ייבנו עשרה בתים חלופיים.

נתניהו חזר והבטיח כי "שלושים המשפחות יישארו בבית אל ויצטרפו אליהן 300 משפחות חדשות. אני אומר לאלה שחושבים שהם ישתמשו במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות, אלה שחושבים כך טועים, כי בפועל ההיפך הגמור קורה. במקום הקטנת בית אל – הרחבתה. במקום פגיעה בהתיישבות – חיזוקה".

נתניהו הודיע כי החליט "להקים ועדת שרים לענייני התיישבות כדי להבטיח שמדיניות הממשלה לחיזוק ההתיישבות תיושם".

לסיום, פנה נתניהו למתיישבים ואמר: "אני מבין את כאבכם, אני שותף לו. פגשתי כמה מהמשפחות, ראיתי את האנשים, את הילדים, ואני רוצה לומר לכם את מה שאמרתי להם, אמרתי להם כי 'אין ממשלה שתומכת או שתתמוך יותר בהתיישבות מהממשלה הנוכחית בראשותי ואין ממשלה שעמדה בפני לחצים כל כך כבדים שיכולים היו לפגוע בהתיישבות'".

כפי שדיווחנו בJDN, מוקדם יותר היום, דחתה הכנסת ברחוב מוחץ את חוק ההסדרה שנועד לסכל את מהלך הפינוי. 69 חברי כנסת הצביעו נגד החוק מול 22 תומכים, והוא נפל בקריאה טרומית.

השרים וסגני השרים שהצהירו אמש כי יתמכו בחוק למרות איומי נתניהו לפטרם התקפלו ונעדרו מההצבעה.

עם הידיעה על דחיית החוק, החלו מפגינים לצעוד במחאה לעבר משכן הכנסת, כדי להביע את מורת רוחם מההחלטה שלמעשה סתמה את הגולל על האפשרות שהפינוי לא ייצא לפועל.

במקום התפתחו עימותים בין המפגינים לשוטרים, שניסו לשמור על הסדר ועל הכביש פתוח לתנועה. חמישה פעילי ימין, בהם איתמר בן גביר נעצרו. בכניסה לירושלים התפתחו עימותים בין המשטרה לבין מפגינים שניסו לחסום את הכביש והבעירו צמיגים.

בעקבות ההפגנות והניסיונות לחסימת צירים, הנחה מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, את קציני המשטרה להגביר את ערונתם, וזאת מחשש לניסיונות לשיבושים נוספים בכבישים על ידי המתנחלים.

מתנחלים מפגינים בכניסה לירושלים (פלאש 90) (1) מתנחלים מפגינים בכניסה לירושלים (פלאש 90) (2) מתנחלים מפגינים בכניסה לירושלים (פלאש 90) (3) מתנחלים מפגינים בכניסה לירושלים (פלאש 90) (4) מתנחלים מפגינים בכניסה לירושלים (פלאש 90) (5)