בשירות בתי הסוהר ובמערכת הביטחון נערכים לתרחיש של הפרות סדר ונוקטים בצעדי ענישה כלפי מובילי מחאת האסירים הביטחוניים. ברגותי ובכירים נוספים נשלחו לבידוד, מאחרים נשללו זכויות ותנאים

שביתת הרעב שבה משתתפים 1,187 אסירים ביטחוניים בבתי הכלא ברחבי הארץ נכנסת ליומה השני ובמערכת הביטחון נערכים להפרות סדר ולמהומות.
במהלך היום התקבלה החלטה להעביר את מנהיג השביתה, בכיר הפתח מרואן ברגותי, מכלא הדרים לבית המעצר קישון, וכן ננקטו צעדי ענישה, כשעשרות אסירים הועברו לאגפים אחרים. מאחרים נשללו תנאים וזכויות שהם מקבלים בדרך כלל. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות שזה יתפתח להפרות סדר בבתי הכלא או עימותים ברחוב הפלסטיני.

ההחלטה שהתקבלה היום נועדה להבהיר לשובתים ולמנהיגיהם שאין לשירות בתי הסוהר או למערכת הביטחון כל כוונה להיעתר לדרישות או אפילו להיכנס למשא ומתן איתם. ברגותי, שפרסם היום מאמר ב"ניו יורק טיימס" ובו הסביר את מטרות השביתה, מוחזק בשלב זה בבידוד – יחד עם מספר אסירים נוספים.
בשירות בתי הסוהר אומרים כי יומה הראשון של שביתת הרעב עבר "בלי שום אירוע חריג" בכל בתי הכלא בהם מתקיימת שביתת הרעב. המהלך נועד לפזר את מארגני שביתת הרעב ולנסות להשפיע על המשכה.

בתגובה למאמר שהתפרסם ב"נוי יורק טיימס" האשים האלוף יואב (פולי) מרדכי מתאם פעולות הממשלה בשטחים את העיתון האמריקני בהשמטת היותו של ברגותי רוצח ומחבל: "לפי העיתון האמריקני, מרואן הוא מנהיג פלסטיני וחבר פרלמנט, אולם משום מה עורכי העיתון שכחו לציין כי הוא אחראי באופן ישיר לרציחתם של ישראלים רבים כאשר פיקד על ארגון הטרור "גדודי חללי אלאקצא" במהלך האינתיפאדה השנייה".

ברגותי כתב במאמר שהתפרסם בעולם ועורר הדים כי "העברתי את 15 השנים האחרונות בכלא הישראלי, והייתי גם עד וגם קורבן של שיטת המעצרים הלא חוקית של ישראל, כמו גם היחס הגרוע שלה לאסירים פלסטינים – אחרי שניסיתי את כל האפשרויות האחרות, הבנתי שאין דרך אחרת להילחם בהתעללויות הללו מלבד שביתת רעב".

"רעב היא דרך המחאה השלווה ביותר – היא מכאיבה רק לשובתים ולאוהביהם, בתקווה שההקרבה שלהם תהדהד את המסר גם מחוץ לתא החשוך שלהם", הוא המשיך. "ניסיון של עשרות שנים הוכיח שהשיטה הישראלית הלא-הומנית של קולוניאליזם וכיבוש נועדה לשבור את רוחם של האסירים ושל העם לו הם משתייכים – אנו לא ניכנע לכך".

"אסירים ועצירים פלסטינים סבלו מעינויים, יחס לא אנושי ומשפיל ורשלנות רפואית", האשים ברגותי. "כ-200 אסירים מתו בגלל היחס הזה מאז שנת 1967. באמצעות שביתת הרעב, אנו שואפים לסיים את ההתעללות הזו". לדבריו, "חופש וכבוד הם זכויות אוניברסליות, שמהן צריכים ליהנות כל האומות וכל בני האדם. פלסטינים לא יהיו היוצאים מן הכלל, ורק סיום הכיבוש יפסיק את אי הצדק ויסמן את לידתו של השלום".