הותר לפרסום: כי חומר נפץ המשמש לייצור מטעני חבלה נתפס במעבר ארז ברשות שתי נשים, תושבות הרצועה, שאמורות היו לעבור לישראל לצורך טיפול רפואי. "מסתמן כי חומר הנפץ נשלח ע"י חמאס ויועד לביצוע פיגועים בישראל בתקופה הקרובה", נמסר מהשב"כ.

חומר נפץ שהוסתר בתוך תרופות לסרטן נמצאו הבוקר (רביעי) במעבר ארז ברשות תושבת הרצועה שניסתה לעבור לישראל עבור טיפולים רפואיים – כך דיווח השב"כ.

הבודקים הביטחוניים איתרו את חומרי הנפץ בעת בידוק שביצעו ברשות שתי אחיות במעבר, אחת מהן סובלת ממחלת הסרטן וקיבלה אישור להיכנס ארצה.
חבלן של המחוז הדרומי במשטרה טיפל בהם. בשב"כ לא פירטו מה היה היקף חומר הנפץ שנתפס, אך ציינו כי הכמות הספיקה לבניית מטען חבלה. שתי הנשים נעצרו ונלקחו לחקירה בשירות הביטחון הכללי

"מדובר בהמשך הניסיונות של ארגוני הטרור ברצועת עזה, ובראשם החמאס, לנצל את התווך ההומניטרי והסיוע הרפואי שישראל מעניקה לתושבי הרצועה, לשם ביצוע פיגועי טרור בישראל", נמסר בהודעת השב"כ בנושא. ראש רשות המעברים במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון, הוסיף כי "לצערנו שוב הוכח כי גורמי הטרור ברצועת עזה ממשיכים בניסיונות לנצל את הערוץ ההומניטארי להוצאת פיגועים לעורף ישראל"

לפי נתוני יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מדי יום נכנסים מאות מתושבי עזה לישראל למטרות שונות – חולים הזקוקים לטיפולים רפואיים, אנשי מסחר ועסקים, עובדי ארגונים בין לאומיים וסטודנטים הלומדים בחו"ל. מספר ההיתרים שניתנו בארבע השנים האחרונות לטובת טיפולים רפואיים מחוץ לרצועת עזה- בשטחים, בישראל או בחו"ל – עלה בצורה משמעותית בשנים האחרונות. בשנת 2013 ניתנו 22,380 אישורים, ואילו בשנת 2016, כך לפי נתוני היחידה, ניתנו 30,768 אישורים.

עם זאת, ביחידה טוענים כי לצד העלייה במספר המעברים והחולים המקבלים טיפול רפואי מחוץ לעזה, ישנה עלייה גם בניסיונות מצד חמאס לנצל את אישורי הכניסה לישראל – אם על ידי זיוף מסמכים ואישורים רפואיים, ואם על ידי ניסיונות הברחה של ציוד צבאי. "חמאס מנצל ערוצי סיוע על חשבון תושבי עזה", טוענים ביחידה.