הישג לישי: ביהמ"ש קבע; גירוש נתיני דרום סודן חוקי

ביהמ"ש לעניינים מנהליים בירושלים דחה את עתירת ארגוני זכויות האדם נגד החלטת שר הפנים להפסיק את מדיניות ההגנה על נתיני דרום סודן

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נתן הבוקר (ה') אור ירוק לגירוש נתיני דרום סודן השוהים בישראל. בית המשפט דחה את העתירה שהוגשה נגד החלטת שר הפנים אלי ישי להפסיק את "מדיניות ההגנה" על המסתננים מדרום סודן.

בתחילת השנה החל ישי בנקיטת פעולות אכיפה נגד שוהים בלתי חוקיים מדרום סודן שלא יעזבו מרצונם.

קרא עוד:

[postim]

בעקבות ההחלטה, עתרו ארגוני זכויות האדם לבית המשפט בטענה שהחלטת שר הפנים אינה סבירה ואינה מידתית. הטענה המרכזית הייתה שהמצב בדרום סודן הוא מצב של לחימה ופגיעה באזרחים כמו גם עוני, העדר טיפול רפואי ועוד. לטענתם, מצב זה לא השתנה מהותית לאחר ההכרזה על עצמאות דרום סודן ב-2011.

כאמור, בית המשפט דחה את העתירה. השופט מרזל ציין כי לשר הפנים שיקול דעת רחב בכל הקשור בהסדרת הכניסה לישראל והשהייה בה. עם זאת, שיקולי השר שלובים בהתחייבות המדינה להימנע מלהרחיק אדם למדינת מוצאו אם נשקפת סכנה לחייו.

בית המשפט מצא שאין עילה להתערב בהחלטת שר הפנים להפסיק את המדיניות. משרד הפנים הודיע כי כל מקרה ישקל לגופו.

ישי בירך על החלטת בית המשפט, שלדבריו תאפשר לגורמי האכיפה לגרש כ-1,500 מסתננים שהגיעו מדרום סודן. "אני מקווה שזהו רק הצעד הראשון בשורת צעדים שיאפשרו לגרש גם את נתיני אריתריאה וסודן", אמר.

ישי הודיע כי הוא דבק בעמדתו לבנות עיר אוהלים ומתקני כליאה נוספים לאכלוס כל המסתננים, "כדי שלא יתפזרו בערי ישראל ויתמקמו בהן". לדבריו "לא מדובר במלחמה במסתננים, אלא במלחמה לשימור החלום הציוני-יהודי בארץ ישראל".

בעקבות החלטת בית המשפט, פנה יו"ר השדולה לטיפול בבעיית המסתננים, ח"כ דני דנון לשר הפנים בקריאה לגרש את הנתינים מדרום סודן לאלתר: "די עם הדיבורים, הגיע זמן למעשים. המתייפייפים נכשלו בניסיונותיהם למנוע את הגירוש של המסתננים הבלתי חוקיים מדרום סודן ועל מדינת ישראל לפעול ללא דיחוי לגירושם".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *