חשש מפני קטסטרופה תחבורתית בדרך למירון: "חסרים 600 אוטובוסים"

ועדת הפנים של הכנסת ערכה הבוקר דיון מיוחד בהיערכות לקראת ל"ג בעומר במירון. במהלך הדיון עלתה תמונת מצב עגומה באשר למוכנות חברות התחבורה לאירוע • וגם: האבסורד הגדול שמאפשר לרשויות לחמוק מאחריות

כתבות נוספות בנושא:

ערבים יידו אבנים; יהודים נאלצים ללכת ברגל עד הכותל המערבי
ילד נפל לבור עמוק באתר בנייה; מצבו מוגדר בינוני
"אל תטיף לי על דמוקרטיה": נתניהו נאם נגד צביעות השמאל • צפו
לפיד עורר זעם: "צאצאיו האידיאולוגיים של יגאל עמיר יושבים בכנסת"
 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

ועדת הפנים של הכנסת ערכה הבוקר דיון מיוחד בנושא ההיערכות לל"ג בעומר במירון. פרוטוקול הדיון חושף עד כמה הרשויות לוקות בחסר בכל הקשור לאירוע ההמונים הגדול בישראל.

"איך ייתכן שלכל התקהלות של 200 איש צריך להוציא רישיון ולמגה אירוע של 400,000 איש לא צריך רישיון, אין אחראי ואין מתכלל?" תהה יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם כשהתברר בדיון שלאירוע לא נדרש רישיון, וממילא הוא כנראה לא עומד בשום דרישות רישיון הנדרשות מכל מארגן אירוע.

היועץ המשפטי צפון, סנ"צ משה ברקוביץ ניסה להסביר: "אירוע תחת כיפת השמיים המצריך רישיון הוא כשמישהו מבקש לקיים אירוע. כאן אף אחד לא מבקש, מגיעים אנשים. לכן זה מוגדר אירוע ספונטני שלא מצריך רישיון".

יו"ר הוועדה דודי אמסלם: "אתה רציני? ל"ג בעומר במירון זה אירוע ספונטני?".

שבתאי גרברציק, דובר למגזר דתי חרדי במשטרה: "כן. כי אתנו או בלעדינו יגיעו למירון. יש הדלקות ויש טריבונות שלהן יש תהליך רישוי, אבל לא להגעה, כי עמך ישראל עולה למירון".

יו"ר הוועדה, דודי אמסלם: "רישיון עושה סדר. המשטרה חייבת להגדיר את האירוע ככזה שדורש רישיון, ואז גם יימצא מנהל לאירוע. בכל התקהלות המשטרה מכתיבה כמה פקחים וכמה סדרנים יהיו. היא קובעת היכן לשים חבלים. אם המשטרה לא אומרת שצריך רישיון יש בלגן. מדובר באירוע דתי. אני מצפה שמשרד הדתות, אם יש לו מגה אירוע, שיתכלל אותו. אבל למנכ"ל המשרד יש כנראה עיסוק הרבה יותר חשוב מ-400,000 איש ולכן הוא שלח לכאן בחור מוכשר, העוזר שלו".

בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם אם יש מספיק אוטובוסים, השיב דרור גנון, ממשרד התחבורה: "לא. אנחנו נערכים מדצמבר, בשיתוף פעולה הדוק עם המשטרה. בנינו אירוע שייתן מענה לגידול של 20-30% במספר החוגגים לעומת אשתקד. המדינה משקיעה 12 מיליון בסבסוד האוטובוסים. יש קווים מ-30 נקודות הסעה ברחבי הארץ, בהזמנת מקומות מראש. כמויות אדירות של נוסעים. מגייסים אוטובוסים ממפעילי התחבורה הציבורית ומהשוק הפרטי. אבל החלטת משרד החינוך להזיז את החופשה יצרה מצוקה, כי כל קווי התלמידים חייבים לנסוע. נוצר חוסר של 600 אוטובוסים, יותר משליש מהתכנון. אנו חוששים שאנשים יגיעו בכלי רכב פרטיים וייווצר עומס בכבישים. המדינה תהיה פקוקה ביום ראשון".

עֲצֵי שִׁטִּים עומְדִים • תיעוד ענק: ההכנות לל"ג בעומר במירון

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם: "משרד הדתות חייב לכנס ישיבה דחופה. מתברר של-70,000 איש לא יהיו סידורי הסעה. חייבים לחשוב איך לצמצם נזקים".

ח"כ מנחם אליעזר מוזס: "חלק גדול מהחוגגים הם משפחות שיוצאות לעשות חלקה לילדים. מתי יוצאים עם ילדים? באחל בלילה? חוגגי חלקה רוצים לצאת בבוקר. אז השנה אין אוטובוס בבוקר, כי מסיעים ילדים לבתי הספר. אלפי אנשים מגיעים מחו"ל. איך הם יצאו למירון? הודיעו שבשתיים בלילה אוטובוס אחרון למירון ואין אוטובוסים ביום ראשון. אין היום להשיג כרטיס לאוטובוס. אולי במאה דולר".

שלמה רוזנשטיין, יועץ משרד התחבורה לענייני חרדים: "יש כרטיסים, רק לא בשעות שכל אחד רוצה".

ח"כ מוזס: "אתמול פניתי לשר התחבורה. אוטובוסים יצאו ממרכז הארץ רק בשעה 4 אחר הצהריים ביום ראשון ויחזרו בשעה 22:00. ביקשתי להאריך את השעות – שיוכלו לצאת מ16:00 עד 20:00, ולחזור במהלך כל הלילה. אבל המשטרה לא מסכימה".

ד"ר חיים רוטברט, רופא נפתי, צפת, משרד הבריאות: "הגעתי לשם והתביישתי עבור האנשים שלא מקבלים מים. 'הכנסת האורחים' ללא פיקוח תברואתי. חמורה מאד בעיית הלינה, בעיקר בסופ"ש. מלינים אנשים במחסנים ובלולים. יש התחברות לצינורות באופן פרטיזני".

מרדכי הלפרין, יו"ר ועד הישוב מירון: "כבר 30 שנה בכל שנה עולה בעיית החניונים ורעיון ההפקעות. יש פתרונות אמתיים ללא צורך בטרנספר ישוב שומרי שמיטה כהלכתה היחיד בארץ וכרמי יין הטובים בעולם. מי שחושב שהפתרון הוא להעביר חקלאים ממקומם ולעקור כרמים, לא שם לב להפטרה של שבת. לא ניתן".

סנ"צ משה ויצמן, אגף התנועה במשטרה: "דברים השתנו מאז 2014. 2015 ו-2016 עברו בהצלחה. גם השנה ל"ג בעומר חל במוצ"ש וזה אומר יותר לחץ. ההגעה והפיזור יותר מאסיביים. כבר ביום ששי בבוקר צופים 20,000 איש. במוצ"ש יגיעו 60,000 איש תוך 5 שעות ויהיה פיזור של 30,000 איש תוך שעה במוצ"ש לאחר ההדלקה. אלה מספרים גדולים. יש 18 הדלקות ב-4 מתחמים. האיומים המרכזיים הם סדר ציבורי, פח"ע ופלילי. לכל איום יש מענה וחלוקה לגזרות, כשניצב משנה וסגן נציב מפקדים".

יו"ר הוועדה דודי אמסלם סיכם: "אני מבקש עוד הערב להשיב לח"כ מנחם אליעזר מוזס אם אפשר להאריך את שעות ההסעות ביום ראשון אחר הצהריים עד לשעות הערב, ואת שעות הפיזור במשך הלילה בין יום ראשון לשני. אני לא רואה שום מניעה. זה חלק מהשירות. המשטרה צריכה להתאים את עצמה לציבור גם אם זה קשה. האירוע מתגלגל משנה לשנה. כנראה התפילות עוזרות, אבל אין בעל בית שמסנכרן. לנו חשוב ההיבט הבטיחותי. כינוס של 400,000 איש אין לו אח ורע, ולכן חייב להיות אחראי לאירוע מטעם המשלה. לדעתי – משרד הדתות".

כתבות קשורות

ערבים יידו אבנים; יהודים נאלצים ללכת ברגל עד הכותל המערבי
ילד נפל לבור עמוק באתר בנייה; מצבו מוגדר בינוני
"אל תטיף לי על דמוקרטיה": נתניהו נאם נגד צביעות השמאל • צפו
לפיד עורר זעם: "צאצאיו האידיאולוגיים של יגאל עמיר יושבים בכנסת"
בן גביר מחרים את הטקס: "השמאל לא למד את הלקח מרצח רבין"
ליצמן מונה ליו"ר סיעת יהדות התורה: "נפעל נגד הממשלה הרפורמית"
הזמנתם מגש פיצה והשארתם משולש למחר? זו הדרך הטובה לחימום • צפו
תיעוד מיוחד: החסיד הישיש ראש המשוררים עם מרן האדמו"ר מויז'ניץ • צפו
הנשיא בטקס הממלכתי לרבין: "העצימו את המשותף ולא את המפריד"
הח"כים מגיבים לדברי נכדו של רבין: "נצלן כאב; איש קטן ומלא שנאה"
מקרה נדיר: בת 13 אושפזה בבית החולים בעקבות נשיכת עכביש
רק תרגיל: אזעקות צבע אדום נשמעו בעוטף עזה ובאשקלון
מאות מתמחים התפטרו: "לא האמנו שנגיע ליום הקשה הזה"
ממשיכים עם קמפיין העובדות: לא מחוסנים מובילים גם בתמותה!
תיעוד נדיר, חלקית: מהו הדיונון הענק שנצפה ליד ספינה טרופה? צפו
מכה קשה למכונת הכספים של חיזבאללה בדרום אמריקה: הבכיר הוסגר
בית שמש: חלק מבניין יפונה לאור ממצאי מהנדס המבנים המסוכנים
נכדו של רבין: "אחרי שנים של הסתה - שלטון העם ניצח את היחיד"

4 תגובות

 1. הגיע הזמן שהציבור יעשה חשבון לבד וימצא:
  למשטרה יש מספר מסוים שאותם הם מאשרים שיבואו למירון לל"ג בעומר וכאשר הם רואים שהציבור גדל ב"ה ואמור להגיע כמות יותר של אנשים הם יעשו את כל מה שבאפשרותם בכי למנוע מהאנשים להגיע, וע"כ השנה יש יום לימודים ביום זה בכדי ליצור מחסור באוטובוסים ולהפחיד את האנשים בכדי שלא ייצאו מבתיהם לכיוון מירון.
  ולכך כל הפתרונות השונים שניתנים ע"י חברי הכנסת החרדים נופלים על אוזניים אטומות.
  וכמו"כ אין מה לטעון על חסידויות מסוימות שרכשו במרוכז את הכטיסים (במקום להביא לעמדה את מות האנשים שלהם שיקנו באופן אישי) כי אין ספק שאם היו רוצים היו משיגים עוד אוטובוסים אך כשלא רוצים לא יעזרו הפתרונות.
  בנוסף הגיע הזמן שהציבור החרדי יחזור בגדול לנסוע עם החברות הפרטיות אשר יש להם אינטרס אישי לתת שירות כמו שצריך בכדי שימשיכו לנסוע איתם בנסיעות אחרות, ועל אף שעלות הנסיעה קצת יותר יקרה אך צריך תמיד לזכור מה שזול זה יקר.
  גם צריך לזכור שבימי השביתה של אגד לפני מספר חודשים לא עניין את הנהלת אגד להפסיק את השביתות כדי שהלקוחות החרדים שלרובם אין רכבים פרטיים יהיה את האפשרות לנסוע ממקום למקום.

 2. ה' ירחם! לפחות שהארגונים יתכוננו מראש ויכינו מספיק מים די והותר בכל כמה מטרים בחניות, ח'י רוטל למעלה יש מספיק, למטה אין כלום…

 3. אין שום חשש, זה וודאי שי'הי'ה קטסטרופה, המשטרה אינה מסוגלת להשליט סדר על ציבור גדול כזה שגדל משנה לשנה, וגם אין לה אינטרס לכך, אי לכך, היא עושה את כל המאמצים, לעכב את הציבור עוד בתחנות המוצא שלו. אנחנו כציבור צריכים להיות מודעים לכך, ע"כ, אני ממליץ לכולם, לנסוע עם החברות הפרטיות, על אף שזה יותר יקר מאגד, כמו"כ אלו שיש להם אפשרות להגיע עם רכב פרטי ולהגיע לכיוון צפת דרך כביש ראש פינה, ומצפת לנסוע עם נתיב אקספרס למירון. אין ברירה המשטרה צריכה לראות אחת ולתמיד, כי הם לא יוכלו לעצור את השטף של הציבור שרוצה להשתתף בהילולא

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו