מזעזע: בכדי להרשים תיירים – חיילים דתיים אולצו לחלל שבת

חיילים דתיים המשרתים בגדוד שריון, אולצו להסיע טנק בשבת בהוראתו הישירה של מפקד הגדוד, בכדי להרשים תיירים. תחקיר שהתבצע מאוחר יותר חשף כי זו אינה הפעם הראשונה בה מתבצע חילול שבת למטרות מהסוג הזה

 • למרות הסגר: שליחי ועד הרבנים הגיעו לרמינוב

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

מביש: חיילים דתיים המשרתים בגדוד 77 של חטיבת שריון 7 – אולצו לטענתם לחלל שבת לפני כשבועיים בהוראתו של מפקד הגדוד אביגדור קהלני, והפעילו טנק בעיצומה של השבת.

קהלני, שהגיע לזירה עם אוטובוס עמוס בתיירים – הפעיל את קשריו כדי שהחיילים יבצעו את הפקודה, ויסיעו טנק למרחק של 200 מטרים בכדי להרשים את התיירים.
הפרשה נחשפה כאשר מפקד המחלקה בגדוד התלונן על חילול השבת בפני הסמג"ד (סגן מפקד הגדוד), כפי שנחשף לראשונה ב'ישראל היום'. הפרשה הועברה לטיפול רב היחידה, וממנו התגלגלה לדרג הגבוה יותר.

אחד החיילים סיפר כי זו אינה הפעם הראשונה שחיילים בגדוד נאלצים לחלל שבת. "בשבת האחרונה שכחו את כל האוכל בחוץ. כנראה שהמקרר לא היה סגור, וכל האוכל של שבת התקלקל. כשהטבח הגיע בבוקר, הוא נעל את המטבח מבפנים ובישל אוכל".

מעשה זה התגלה כאשר אחד החיילים הדתיים נכנס למטבח דרך החלון, וראה שצוות המטבח מבשל בעיצומה של השבת. כששאל למעשיהם, השיב לו הטבח כי הוא מעדיף לבשל בשבת, מאשר לומר לנגד שלו שהוא לא הוציא אוכל בשבת".

עמיחי אליהו מעמותת "צו אחד", המטפלת בעדויות חיילים דתיים שזכויותיהם הדתיות נפגעות, אמר: "ברור לכולם שתצוגת תכלית של טנק בשבת היא לא באמת פיקוח נפש. וגם הבישולים בשבת הם עבירה חמורה ופגיעה באחד מיסודות ההלכה. הרמטכ"ל הבטיח לרבנים בפגישתם שכל הליקויים יסודרו, אבל אנחנו רואים שבשטח זה לא קורה".

תגובתו של דובר צה"ל נמסרה ל'ישראל היום': "קבוצת תיירים בליווי תא"ל במיל' אביגדור קהלני, הגיעה בשבת לבסיס גדוד 77. בעקבות שיקול דעת מוטעה שהפעיל מפקד הגדוד, בוצעה תנועת טנק בשבת – שלא על פי פקודות הצבא. התקיים תחקיר בראשון מפקד החטיבה, אשר בסיומו ננזף מפקד הגדוד, והתקיימה שיחת הבהרה עם כלל המפקדים בגדוד, שבה התנצל המג"ד ועמד על טעותו".

"באשר למקרים שבהם בוצע שימוש במטבח בשבת, נדגיש כי מדובר באירועים שבהם היה מעורב חייל אחד, שהפר את פקודות הצבא במכוון ועל כך נשפט ונענש. מפקדי צה"ל רואים אירועים אלו בחומרה רבה, ושני האירועים טופלו מיד".
.

3 תגובות

"אם אין יראת ה' .. והרגוני"

הגנים של צה"ל הם צפצוף אחד גדול על התורה, למרות שיש שם כל כך הרבה חיילים ובפיקוד שמלאים יראת שמיים אמיתית.

יראת שמים אמתי אין שם

Comments are closed.