שורת מחדלים בעת השריפה בברכות החמצון ליד אשדוד

תושבי האזור טענו היום בוועדה לפניות הציבור כי קיבלו הנחיות סותרות מצד גורמי הביטחון כיצד להתנהג בעת השריפה: "אנחנו סובלים מהמפגעים שנים רבות. זו פגיעה בבריאות הציבור" • ח"כ אייכלר: "מגיעות אליי פניות רבות של תושבים שסובלים עדיין מריח חריף וענני עשן"
 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

הוועדה לפניות הציבור התכנסה היום (ראשון) לדיון דחוף בעקבות פניות רבות של תושבי אשדוד והיישובים הסמוכים על שריפות בבריכות חמצון באתרי פסולת באזור אשדוד הגורמות לזיהום אוויר חמור וקשיי נשימה לתינוקות וקשישים.

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר סיפר כי היו אנשים שבעבר עזבו את אשדוד בשל קשיי נשימה. "גרתי באשדוד לפני יותר מ-30 שנים ומדי ערב היינו מרגישים ריח קשה. היו אנשים שעזבו את אשדוד בגלל קשיי נשימה. בעשור האחרון הפסיקו לפעול בריכות החמצון. עדיין מגיעות פניות רבות של תושבים שסבלו מריח חריף וענני עשן".

בגלל שריפה בבריכת חמצון: קריאה לתושבי אשדוד להישאר בבית

"מפניות על השריפה האחרונה עולה כי אנשים קיבלו הוראות סותרות מהמוקדים, לא לצאת מהבית או כן לצאת. יש החלטת ממשלה מפורשת משנת תשע"ד, לפני שלוש שנים, שמחייבת את רשות מקרקעי ישראל לטפל במפגעים וכן הקמת ועדה בין-משרדית. הוקצבו לכך 65 מיליון שקלים. אבקש לדעת מה נעשה", תהה ח"כ אייכלר.

התושבים סיפרו כי למרות פניות למוקד איש לא ידע להעניק תשובות. "בעיות זיהום האוויר הן דבר שגרתי לא רק בעת שריפות. כשקורים אירועים אנו אמורים לקבל הנחיות ברורות ולא קיבלנו. גני הילדים פועלים רגיל והילדים משחקים בחוץ. שום מוקד כולל במשרד להגנת הסביבה לא ידע לתת תשובות".

תושב גדרות טען כי "יש הרגשה שמטאטאים הכל. אין פה שום פתרון ואף אחד לא אומר מתי יפנו את הגוש. יש לי מפעל גדול באשדוד לאן הולך כל הכסף שאני משלם? אני שוטר מתנדב ואף אחד לא מעז להיכנס למושב בן זכאי".

ראש המועצה האזורית חבל יבנה משה ליבק אמר כי יש צורך בפעילות שיקום אגרסיבית. "אנחנו סובלים מהמפגעים שנים רבות. זו לא בעיה של איכות חיים אלא של בריאות הציבור. דרשנו לדעת איזה חומרים נמצאים בהם ולא קיבלנו תשובות. יש צורך בשיקום שהוא פעולה הרבה יותר אגרסיבית".

מפקד מחוז דרום של כיבוי אש, טפסר בכיר משה סוויסה, הבהיר כי הבעירה עדיין קיימת במקום. "מדובר על 9 בריכות של 40-35 דונם שיש שם בוצה בעומק של 4-3 מטרים שנבנו בשנות ה-60. השריפה החלה ביום שלישי לאחר ל"ג בעומר והתפשטה תת קרקעית. כרגע יש שם בעירה שיכולה להימשך עוד מספר ימים. למעלה ממיליון וחצי קוב נשפכו על הבריכה כדי להוריד את העשן אבל זה מעין אקמול. לפי דעתנו יש שם הצתה".

על דבריו אלו הגיב היו"ר ח"כ ישראל אייכלר, "אם יש פה הצתה ואנחנו לא יודעים לטפל בהרעלת אוויר בישראל במספר אגנים בודדים, יש לחשוש ממצב בו ינסו להרעיל את האוויר בהרבה מקומות במדינה".

כתבות קשורות

אֲבָרֲכָה אֶת ה' בְּכָל עֵת • הרב פנחס זביחי • צפו
חג בחב"ד: אלפי חסידים יחגגו מחר בכותל הכנסת ספר תורה
כולם, חוץ מהערבים ומרצ: חברי הכנסת נגד החרם של בן אנד ג'ריס
מזג אוויר משוגע באיטליה: "ירד ברד בגודל של כדורי טניס" • צפו
טרגדיה בהרי הקרפטים: מטוס קל התרסק; 3 בחורי ישיבה נהרגו • צפו בזירה
נְצֹר לְשׁוֹנְךָ • שמירת הלשון היומי עם הרב מאיר נעמן
השרה "מכחישת הקורונה" מגיבה: משרד הבריאות עסוק בהשמצות והכפשות
מסכה כפולה וחיסון שלישי: הסיבה האישית של נתניהו לפחד מהקורונה
אבוטבול הקריא בכנסת את מכתב נשיא המועצת נגד הממשלה • צפו
הזמר מיכאל אזולאי בסינגל חדש - 'שמע בקולה'
מעמד 'חלוקת מילגות' לחברי ישיבת בין הזמנים באסטאן בעיר ביתר
הוועדה תבחן: החוק להגנה מפני הסתה נגד חרדים יעלה בהסכמה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן