לאחר ששמע אמירת "יזכור" והניח זר ב"יד ושם", נשא נשיא ארה"ב נאום קצר: "רק כאשר אנו זוכרים את המשפחות שנקרעו, שסבלו את הזוועות הבלתי נסבלות של השואה, רק אז נוכל למנוע מהזוועה הזו לחזור על עצמה"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיע היום לביקור קצר במוזיאון "יד ושם". הוא הניח זר באוהל "יזכור" וחתם בספר האורחים של המוזיאון, ופגש את מרגוט הרשנבאום, ניצולת שואה שהעבירה ליד ושם את ספר הזיכרונות של אחותה שנספתה בריגה ב-1942.

בנאומו הודה טראמפ למארחיו ואמר: "אנחנו כאן ב'יד ושם' לכבד את זכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה. שני שלישים מהיהודים באירופה נשלחו אל מותם. מילים לא יכולות לתאר את הזוועה והרוע בשעתה האפלה ביותר של ההיסטוריה. גברים, נשים וילדים נכחדו, כחלק מניסיון שיטתי להשמיד את העם היהודי.

"אנחנו כאן לכבד חיים שנלקחו באכזריות, וכמו שאלי ויזל אמר, 'עבור המתים והחיים עלינו לשאת עדות'. המילים האלה צריכות להיות חרוטות על מצפון האנושות לנצח", אמר הנשיא טראמפ, שהקדיש לביקור כ-35 דקות. "רק כאשר אנו זוכרים את המשפחות שנקרעו, שסבלו את הזוועות הבלתי נסבלות של השואה, רק אז נוכל למנוע מהזוועה הזו לחזור על עצמה.

"המקום הזה והאומה כולה הם עדות לרוחו הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. העם שעבר רדיפה, מוות, דיכוי – אך שרד". הנשיא ציין כי היהודים "הפכו לכל כך מוצלחים בכל כך הרבה מקומות. הם האירו את העולם. מדינת ישראל היא עדות חזקה למשפט – לעולם לא עוד. מתהומות הסבל, בני העם היהודי בנו אומה אדירה".

לדברי טראמפ, "ככל שנסרב לשתוק אל מול הזוועות ולעמעם את אור האמת מול החושך, בכל פעם שנסרב לעמוד מן הצד למול הברבריות, נדע שהשלום והטוב בסופו של דבר ינצחו. העצב על החיים שנגנבו. שהק-ל יברך את זיכרון המתים ואת הניצולים ואת העם היהודי ואת מדינת ישראל".

נתניהו הודה לטראמפ על נאומו: "איזה נאום מרגש. בכל כך מעט מילים אמרת כל כך הרבה. תודה אדוני הנשיא". הוא ציין: "אתה הנשיא הראשון המכהן שביקר בכותל. התרגשנו עמוקות לראות את תמונתך נוגע בלבני הכותל". לדבריו, "כאן במקום הקדוש הזה ביד ושם, אנו זוכרים את השואה, זוכרים את השנאה כלפי היהודים. אנחנו נשבעים לא להיות חסרי הגנה כלפי השנאה הזאת שוב".