הכנסת תדון היום ביוזמת חקיקה המבקשת לספח לירושלים את המועצות האזורית שמסביב לה - לפי ההצעה, תוקם 'מועצת ירושלים רבתי', שאליה יצורפו ראשי הרשויות מעבר לקו הירוק שיסופחו למטרופולין

הכנסת תדון היום בהצעת חוק המבקשת להקים מועצה חדשה שתאגד תחתיה את כלל יישובי עוטף ירושלים ובתוכם אלו הממוקמים מעבר לקו הירוק, שיסופחו למטרופולין תחת הגדרת 'ירושלים רבתי'.

לפי ההצעה אותה מקדמים החכי"ם סמוטריץ' וגליק, בתוך כלל היישובים שיסופחו לירושלים יופיעו ביתר עלית, מעלה אדומים, גבעת זאב, גוש עציון, אפרת, כפר אדומים כאשר הכוונה להגיע בהדרגה עד בית-אל, ואילו בתחומי הקו הירוק יסופח ל'ירושלים רבתי' גם הישוב מבשרת ציון.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר, כי "החוק יאפשר ליישובים סובב ירושלים לשמור על אוטונומיה מוניציפלית ויחד עם זאת להיות חלק מירושלים רבתי, כפי שמקובל במקומות אחרים בעולם".

ח"כ יהודה גליק מיוזמי ההצעה אמר, כי לקראת הדיון היום בכנסת, כי "בשנת החמישים לאיחודה של העיר ירושלים, העיר איננה יכול להישאר 'בדד יושבת'. הגיע הזמן לחשוב בגדול. ירושלים צריכה להיות על ראש שמחתנו בכל המובנים: תשתיות, תרבות, כלכלה, תחבורה, חינוך ובעיקר – ירושלים צריכה להיות עיר מטרופולין המשמשת כמרכז החיים של כל ערי הלוויין שסביבתה: ממבשרת ציון שבמערב ועד מעלה אדומים שבמזרח, מגוש עציון ואפרת בדרום ועד בית אל וגבעת זאב שבצפון".

'מטרופולין', היא אוסף גדול של יישובים עירוניים וכפריים המקיימים זיקות בעוצמות שונות אל עיר־אם, שעל שמה קרויה לרוב המטרופולין. עיר־האם מספקת לערי ויישובי הלוויין שירותים בתחומי