בישראל חששו מתכנית מצרית: "40 מטוסים יתקפו את דימונה"

לאחר פרסום התכנית הישראלית לפיצוץ גרעיני בסיני, אומר הביוגרף של שמעון פרס כי הנשיא לשעבר יזם תכנית דומה • וגם: החשש באותם בישראל כי נאצר יתקוף את הכור. מיגים מצריים צילמו מעל דימונה לפני המלחמה, בעוד מפציצים הוצבו בסיני

כתבות נוספות בנושא:

3,144 יחידות דיור: שר השיכון הודיע על בנייה ביהודה ושומרון
לאחר האיומים: ועדת השרים אישרה את "חוק החשמל" של הח"כ מרע"מ
שמחת נשואי בן זקוניו של הרב חנוך זייברט מ"מ ראש עיריית ב"ב ומזכ"ל אגודת ישראל • גלריה
המונים עלו לציון מרן האבי עזרי זי"ע • תיעוד
 • אובחנה עם OCD וקיבלה 59,000 שקל! / אובחן עם דיכאון וקיבל 52,000 שקל!

  תוכן מקודם

 • ציפרלקס? יתכן ומגיע לך הרבה כסף!

  תוכן מקודם

 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

האם מלחמת ששת הימים כמעט והפכה למלחמה גרעינית? התכנית להטלת פצצת אטום בחצי האי סיני כדי להרתיע את מצרים ונחשפה ב"ניו יורק טיימס" הייתה דומה לתכנית מקבילה שהציע הנשיא לשעבר שמעון פרס – כך אמר היום (ראשון) פרופ' מיכאל בר-זהר, מחבר הביוגרפיה של הנשיא המנוח. "פרס הציע לראש הממשלה לוי אשכול ולמשה דיין שר הביטחון לבצע ניסוי גרעיני בנגב כדי להרתיע את קהיר ואת מדינות ערב", סיפר.

בידיעה ב"ניו יורק טיימס" דווח כי תת-אלוף (במיל') יצחק יעקב שהלך לעולמו ב-2013 על מבצע שכונה "יום הדין", שבמסגרתו שקלה ישראל להשתמש בנשק גרעיני אם תחוש שהיא קרובה להפסיד בעימות עם מדינות ערב. מתכנני המבצע, שתא"ל יעקב נמנה עמם, סברו כי הפיצוץ ירתיע באופן מידי את מצרים וכן את סוריה, ירדן ועיראק.

יצחק אמר את הדברים בריאיון לד"ר אבנר כהן, מומחה גרעין, שערך שיחות רבות עם יעקב בין 1999 ל-2000. "זה הסוד האחרון של מלחמת ששת הימים", אמר ד"ר כהן. לפי פרופ' בר-זהר, פרס לא הכיר את מבצע "יום הדין", "אולם הייתה לו תכנית מקבילה שלא יצאה לפועל. פרס רצה משהו דרמטי שירתיע את האויב ויפחיד אותו, אך כמו בתכנית שהתפרסמה הבוקר, לא הייתה כוונה להשתמש באטום כנשק אלא רק כמשהו שיגרום פחד וזעזוע".

עם זאת, לדברי בר-זהר, לישראל לא הייתה יכולת להתקין את האטום על גבי פצצה. "דובר על הבערת מתקן שכן לא הייתה אפשרות להטיל דבר כזה ממטוס והכוח הגרעיני היה בחיתוליו". בר-זהר לא הופתע מהפרסום. "בסופו של דבר לא התכנית של פרס ולא התכנית הנוכחית הגיעה לשלבי תכנון מתקדמים או לחזרה כללית כלשהי. אלו היו רעיונות שלא הגיעו למימוש", אמר.

התכנית המצרית לתקיפת הכור בדימונה:

במקביל, אתר ווינט מפרסם הרקע לאותה "תוכנית שמשון" ואיתו התוכנית המצרית להפצצת הכור בדימונה. מסמכים וראיונות המתפרסמים באתר מכון המחקר להפצת נשק גרעיני בוושינגטון מתארים את הגיחות המצריות מעל דימונה במאי 1967 ואת החשש של ההנהגה הישראלית. ראש אג"מ דאז עזר ויצמן מצוטט כאומר כי כל האינדיקציות מראות שמצרים תתקוף את דימונה בעזרת 40 מטוסים, אולי כבר באותו הלילה – שבועיים לפני פתיחת המלחמה.

ד"ר אבנר כהן, מחבר הספר "ישראל והפצצה", מגלה זאת בפרסום באתר מכון המחקר וודרו ווילסון, שהוא אחד מחבריו. ב-16 במאי, יומיים לאחר תחילת ההתעצמות הצבאית המצרית, פורסמו דיווחים על העברת מפציצי איליושין 28 לסיני. אז אמר הרמטכ"ל באותה תקופה יצחק רבין כי דימונה עשויה להיות היעד.

יום למחרת רבין וראש אמ"ן אהרון יריב עדכנו את ועדת החוץ והביטחון כי זוג מטוסי מיג 21 מצריים טסו מעל דימונה, לאחר שחדרו לישראל בגובה גבוה מירדן. מטוסי חיל האוויר הוזנקו כדי ליירט אותם, אבל לא הצליחו לעשות זאת עקב זמן ההתרעה הקצר והגובה הרב שבו טסו המיגים. למטוסי חיל האוויר לא אושר אז לחצות את הגבול לסיני.

טייס הקרב אברהם שלמון, שהפיל 14.5 מטוסי אויב במהלך שירותו (כולל "חצי הפלה" משותפת עם יפתח ספקטור), סיפר בראיון על ההזנקה ב-18 במאי: "רצנו למטוסים, תוך 53 שניות כבר קיפלנו גלגלים. אמרו לנו ליירט מטוס בגובה 60 אלף רגל שטס מערבה. לא היה צ'אנס לתפוס אותו בגובה כזה. הוא היה מעליי, כבר מעל דימונה. אני המראתי מחצרים". על ההגנה על דימונה אמר כי "לא דובר על זה באופן מיוחד, דובר על זה כמו הגנה על כל מקום בארץ".

טיסות הצילום מעל דימונה שכנעו את ההנהגה הישראלית כי המשבר רציני. באותו לילה ראש הממשלה לוי אשכול והרמטכ"ל רבין החליטו להעלות את רמת הכוננות של חיל האוויר, לפרוס באזור סוללות נ"מ ולשדרג את רמת האבטחה סביב דימונה. לחיל האוויר הותר מעתה לחצות את הגבול במטרה לרדוף אחר מיגים פולשים. בכינוס המטכ"ל ב-19 במאי הציג ראש אמ"ן יריב ארבע אסטרטגיות מצריות, ובהן האפשרות של מתקפה אווירית על דימונה.

טיסת הצילום הנוספת מעל דימונה התרחשה בצהרי היום ב-26 במאי, בזמן כינוס ועדת השרים לענייני ביטחון בתל אביב. ד"ר כהן כותב כי יום לפני כן היה חשש גדול ממתקפת פתע מצרית נגד דימונה ובסיסי חיל אוויר, ונראו סימנים לכך שמתקפה כזו יכולה להתרחש בכל רגע. בתגובה שיגר אשכול שני מסרים לשר החוץ אבא אבן בוושינגטון. "שינויים דרמטיים מתרחשים", כתב באחד מהם והורה לאבן להפציר בממשלת ארצות הברית להעביר אזהרה מיידית למצרים כי כל התקפה על ישראל תיראה כמתקפה על ארצות הברית עצמה.

לפי הפרוטוקול שפורסם לאחרונה, לרגל 50 שנה לששת הימים, באותה פגישה נמסר לרבין כי ארבעה מטוסי מיג 21 חדרו לשטח האווירי הישראלי בגובה גבוה. רבין עזב את החדר כדי לקבל מידע מלא ואז שב לקבינט. שניים מהמיגים התפצלו וטסו לעבר דימונה. רבין אמר לשרי הקבינט כי מטוסי מיראז' של חיל האוויר ניסו ליירט אותם בשובם לסיני, אבל כשלו במשימה. התקרית שינתה לחלוטין את האווירה ששררה בישיבת השרים.

דקות לאחר מכן רבין ביקש מראש הממשלה להתייעץ בפרטיות עמו ועם האלוף עזר ויצמן, ועדכן את אשכול במודיעין הגולמי שזה עתה קיבל – המודיעין הישראלי קיבל מידע על "מסר מוזר ומדאיג שנוגע לשיתוף הפעולה בין מטוסי קרב ומפציצים". רבין הוסיף שזה יכול להיות קשור למתקפה אווירית משולבת על דימונה. ויצמן הוסיף כי כל האינדיקציות מראות שמצרים מתכננת לתקוף את דימונה עם לפחות 40 מטוסים, אולי כבר באותו הלילה.

אשכול חזר לישיבת הקבינט, אך לא חשף בפני השרים את כל המידע שקיבל. הוא מסר להם כי המידע על התקרית האווירית יועבר לאמריקנים, אך מבלי לומר להם כי זה קרה מעל דימונה. עשרות שנים לאחר מכן חשף השר משה כרמל, חבר הקבינט אז, את "ההלם" כדבריו של השרים לאחר שהתברר להם כי "להק" מצרי טס מעל דימונה.

שלוש שעות לאחר מכן השתף ראש הממשלה אשכול בישיבה נוספת, הפעם עם ועדת החוץ והביטחון. בסוף הישיבה עדכן ראש הממשלה את הנוכחים בנוגע למטוסים המצריים שטסו מעל דימונה. אלו דבריו, לפי הפרוטוקול: "היום עברו ארבעה אווירונים את שמי ישראל. מיד הברקנו על כך לאבא אבן. תפקידו של נשק מסוים יכול להיות מכריע בעניין זה, ואינני מדבר כאן על דבר שאיננו מהעולם הזה. מדובר בנשק שקיים אצל אחרים במאות ואלפים".

בניגוד למסמכים הישראלים, מסמכים מצריים – הן פוליטיים והן צבאיים – אינם זמינים. עם זאת, ד"ר כהן מעריך – בעקבות ראיונות עם מצרים שהיו בסוד העניין – כי נראה היה שלהערכה הישראלית מה-25 במאי לפיה תקיפה מצרית עלולה להתרחש באופן מיידי היה בסיס חזק במציאות.

לדבריו, ההערכה כיום היא שמצרים אכן תכננה לבצע מתקפה אווירית בשעות הבוקר של ה-27 במאי. היעדים המרכזיים היו בסיסי חיל האוויר של ישראל ואולי גם דימונה. לפי כמה עדויות של בכירים מצרים, הוראה לכך אף ניתנה – ואף בוטלה. נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר אולץ לבטל את התוכנית ברגע האחרון, לאחר איום ישיר מנשיא ארצות הברית לינדון ג'ונסון, שכינה מתקפה כזו "התאבדות", וכן אזהרה מהסובייטים.

תכנית שמשון: ישראל תכננה פיצוץ גרעיני בסיני כאמצעי הרתעה

כתבות קשורות

3,144 יחידות דיור: שר השיכון הודיע על בנייה ביהודה ושומרון
לאחר האיומים: ועדת השרים אישרה את "חוק החשמל" של הח"כ מרע"מ
שמחת נשואי בן זקוניו של הרב חנוך זייברט מ"מ ראש עיריית ב"ב ומזכ"ל אגודת ישראל • גלריה
המונים עלו לציון מרן האבי עזרי זי"ע • תיעוד
שמחת החתונה בחצרות גארליץ - סטריקוב - קאלושיץ
סגן השר נגד פתיחת קונסוליה במזרח ירושלים: "האמריקנים מבינים את המורכבות"
בנט לשרי הממשלה: "לא רואה באופק ביטול של התו הירוק - זה שומר עלינו"
תקדים עולמי: האם יש מקבילה עולמית ל"חוק נתניהו" ואיפה המצב הפוך?
בקהילה החסידית מפחדים: ירי לתוך בית באמצע סעודת שבת • צפו
"פוטין נקרע מצחוק": השר נרדם באמצע הפגישה עם נשיא רוסיה
נערכים: בנט הודיע על רשת ביטחון כלכלית ורפואית של 10 מיליארד ש"ח
אחוזי התמיכה בנשיא ג'ו ביידן מתרסקים והוא רושם שיא שלילי חדש
המחבל שברח מהכלא לבג"ץ: "רוצה פוך לחורף, כריות וקניות בקנטינה"
אין עתיד: יו"ר הקואליציה תערוק מהמפלגה של בנט ללפיד?
מי מנסה לסכסך בתוך הליכוד? התשובה המפתיעה של הח"כ המככב בסקר
הרמב"ם היומי • הלכות איסורי מזבח פרק ה' • צפו
סוף סוף זה קורה: במוצ"ש הקרוב - ישראל עוברת לשעון חורף
"מוסיפה חטא על פשע": סמוטריץ' חושף את השיטה של איילת שקד

תגובה אחת

 1. טוב לקרוא את שורות אלו, רק בכדי להבין את גודל הנס שעשה עמנו השי"ת, ומיהו השוטה אשר יגיד "כוחי ועוצם ידי". רואים כאן שבדרך הטבע היה המצב מסוכן ביותר.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו