עם הספר: חרדים קוראים יותר ספרים משאר האוכלוסייה

נתונים מעניינים הנחשפים לקראת שבוע הספר מלמדים כי השיעור של הקוראים בישראל עדיין גבוה מעט מהממוצע ב-OECD. נשים קוראות יותר מגברים וחרדים יותר מחילונים • וכמה אחוזים מהציבור הערבי כלל לא קורא ספרים?

 • שלא תדעו, אבל אם חלילה כן, אז כדאי שתדעו!

  תוכן מקודם

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

עדיין עם הספר? לרגל שבוע הספר מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים מרתקים על קריאת ספרים בישראל. הנתונים נאספו מתוך "סקר מיומנויות בוגרים בישראל" שנערך בשנים 2015-2014. מהנתונים עולה כי כ-29% מהמשיבים לסקר בגילים 65-16 דיווחו כי אינם קוראים ספרים כלל.

לעומת זאת, 21% מהאוכלוסייה קוראים ספרים בכל יום, ועוד כחמישית מהאוכלוסייה (19%) קוראים ספרים לפחות פעם בשבוע, אך לא בכל יום. השיעור הכולל של קוראי הספרים בישראל (כ-40%) הוא מעט גבוה יותר מהממוצע במדינות ה-OECD (כ-37%). ישראל מדורגת ב-OECD במקום ה-15, במקום הראשון מדורגות בריטניה וניו זילד עם למעלה מ-50% של קוראי ספרים. שיעור קוראי הספרים בישראל דומה לרוסיה (44.9%), גרמניה (42.8%), צכיה (42.3%), אוסטריה (41.5%), צרפת (39%) וספרד (38%).

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי נשים קוראות ספרים יותר מאשר גברים, בעוד ש-47% מהנשים בישראל קוראות ספרים (סיפורת או ספרי עיון) לפחות פעם בשבוע, רק 34% מהגברים קוראים ספרים באותה תדירות. עוד עולה מהנתונים כי כמחצית (49%) מהאוכלוסייה הערבית אינה קוראת ספרים, לעומת 24% בקרב האוכלוסייה היהודית. עם זאת, במגזר הערבי, הנתונים משתנים בהדרגה, בעוד שבקרב בני 55 ומעלה במגזר הערבי רק 16% קוראים ספרים, בגילאים הצעירים יותר שיעור קוראי הספרים עומד על 24%.

נתון מעניין נוסף הוא שחרדים קוראים הרבה יותר ספרים לעומת החילונים. בעוד שבקרב ציבור החרדים 72% קוראים ספרים לפחות פעם בשבוע, רק 40% מקרב האוכלוסיה הלא דתית או החילונית קוראים ספרים פעם בשבוע. עוד עולה מהנתונים שבעלי הכנסה ממוצעת של 17,000 שח ומעלה קוראים יותר ספרים, לעומת בעלי הכנסה של עד 6000. 35% מהמשתכרים שכר נמוך אינם קוראים ספרים, בעוד שרק 15% מהמשתכרים שכר גבוה אינם קוראים ספרים כלל. עוד עולה מהנתונים כי 12% מהמועסקים קוראים ספרים במהלך שעות העבודה.