מחסומים הוצבו בכניסות וביציאות מהעיר, במטרה למנוע כניסת אזרחים שאינם תושבי המקום. היערכות שיא לקראת הלוויתו של המפגין שנהרג מהירי במהומות אמש. המאבטח היורה: "חשתי מאוים, זה היה נראה כמו פוגרום"

האירועים האלימים בכפר קאסם הלילה העלו את ההיערכות והדריכות המשטרתית לשיא. עיקר החשש הוא מפני התפרעויות במהלך הלוויתו של מוחמד טהא, המפגין שנהרג במהלך המהומות, ומפני מה שצפוי להתרחש מחר במסגרת השביתה הכללית עליו הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל.

בינתיים המשטרה מעדיפה שלא לקחת סיכונים מיותרים, ומונעת כניסה של אזרחים שאינם תושבי המקום לכפר קאסם. למעשה מפעילה שם המשטרה מדיניות של סגר. המטרה ברורה: למנוע ככל הניתן מגורמים קיצוניים ואלימים מחוץ לישוב לנצל את המצב לצורך ליבוי האש.

בתוך כך, המאבטח שירה למוות במפגין נחקר הבוקר במשטרה והסביר מה הוביל אותו לירי. "התאספו סביבי עשרות אנשים, הייתי שרוי תחת סכנה ממשית, לא נותרה לי ברירה…זה היה נראה כמו פוגרום", הוא אמר לחוקרים.

כצפוי, חברי הכנסת הערבים מגנים במילים חריפות – יש שיאמרו מסיתות – את התנהלות המשטרה ומאשימים אותה ב"רצח מכוון". יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הצטרפה אף היא לביקורת: "לא יכול להיות שבכל פעם שהמשטרה צריכה להתמודד עם הפגנות של ערבים זה מסתיים בהרוג. לא יכול להיות שכשמפגינים בעמונה משליכים חומצה ומוטות ברזל על שוטרים המשטרה יודעת להתמודד עם זה ביעילות ובלי נפגעים, אבל כשהמפגינים הם ערבים אז פתאום מישהו נורה למוות", טוענת גלאון.

//www.jdn.co.il/news/israel/844961

לדבריה, "מאז שנת 2000 נהרגו עשרות אזרחים ערבים על ידי המשטרה. נסו לדמיין רגע מה היה קורה אם הם היו יהודים. ראשים היו עפים. נסו לדמיין מה היה קורה אם יהודי היה נורה היום למוות, ובאיזה מהירות הייתם שומעים את המפכ"ל מגמגם התנצלות מול המצלמות".

על הדרך התייחסה גלאון גם הלאלימות הקשה שהפעילו השוטרים במאה שערים: "יד הקלה הזו על ההדק לא רק מדיפה ריח גזעני למרחוק, היא גם סממן בוטה לחוסר מקצועיות. המשטרה שלא מסוגלת להתמודד עם גל רציחות בכפר קאסם (שבעה הרוגים בחצי שנה, אפס פענוחים), היא בדיוק אותה משטרה שלא יודעת להתמודד עם הפגנות. ואם אתם חושבים שחוסר המקצועיות הזה הוא רק בעיה של ערבים, כדאי לכם להציץ פעם באלימות שבה המשטרה מפזרת הפגנות של חרדים, אתיופים ומפגינים נגד השחיתות. החרפה הזו חייבת להסתיים. אין ולא יכולים להיות לה תירוצים".

בתמונות: תחנת המשטרה שהוצתה, הבוקר. צילום: פלאש 90