תלמידים מרחבי הארץ שהשתתפו בחודשים האחרונים בחפירות ארכיאולוגיות עם רשות העתיקות, חשפו מתקנים עתיקים חצובים בסלע, ששימשו לעיבוד תוצרת חקלאית. הארכיאולוגים: "ייצרו כאן יין, או אולי אפילו שמן חרדל". צפו

תלמידים מכל רחבי הארץ השתתפו בחודשים האחרונים בחפירות ארכיאולוגיות בחוקוק שבגליל התחתון. התלמידים חשפו אזור תעשייה קדום שבו מתקנים עתיקים שנחצבו בסלע, ושימשו לעיבוד התוצרת החקלאית.

זו השנה הראשונה בה תלמידים חופרים בחורבת חוקוק. בשנים האחרונות מתנהלת בראש גבעת חוקוק, חפירה ארכיאולוגית אחרת משמעותית, של משלחת חפירות מאוניברסיטת צפון קרוליינה בצ'פל היל ארה"ב, בראשות פרופ' ג'ודי מגנס, ובשיתוף שועה קיסילביץ מרשות העתיקות. החפירה, וסקרים שנערכו במקום, מעידים כי היה במקום כפר יהודי, ובחפירה של המשלחת הולך ונחשף בית הכנסת מהתקופה הביזנטית, המעוטר ברצפות פסיפס ייחודיות המתארות סיפורים מקראיים וחוץ-מקראיים. בצד המערבי של הגבעה, חשפו התלמידים מתקנים חקלאיים חצובים בסלע.

לדברי יואב צור, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "ככל שהרחבנו את החפירה עם התלמידים, מצאנו עוד ועוד מתקנים, ונראה כי לא מדובר בשימוש פרטי, אלא באזור תעשייה של ממש. אין ספק שהמתקנים שימשו לעיבוד התוצרת החקלאית מהסביבה, אבל עדיין לא ברור מה היתה תוצרתם. יתכן שמדובר במתקנים שימשו כגיתות להפקת יין מענבים. אפשרות אחרת, היא שבמקום הופק שמן חרדל: מקורות תלמודיים מעידים על הפקת שמן מצמח החרדל הגדל בסביבה, והיה מקור פרנסה עבור תושבי הכפר היהודי חוקוק."

למרגלות חורבת חוקוק נובע מעיין חוקוק, שמימיו השופעים היוו סיבה מרכזית לקיומו של ישוב באתר לאורך התקופות, וסביב המעיין חורשת שיזפים גדולים וחורש טבעי. בעתיד מתוכנן פיתוח של האתר והמעיין, לרווחת הציבור הרחב.