"אחרי עשרות שנים, יש לי את הזכות להיות ראש הממשלה שבונה יישוב חדש ביהודה ושומרון", כתב ראש הממשלה שעדכן על תחילת הבנייה. תושבי עמונה: הציבור כולו מצפה מראש הממשלה שלא לאפשר לשום גורם עוין לעצור את העבודות

"היום החלו העבודות בשטח, כפי שהבטחתי, להקמת היישוב החדש למתיישבי עמונה" – כך עדכן ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר צירף תמונה מתחילת העבודות תוך שהוא כותב כי "אחרי עשרות שנים, יש לי את הזכות להיות ראש הממשלה שבונה יישוב חדש ביהודה ושומרון. לא הייתה ולא תהיה ממשלה טובה יותר להתיישבות מהממשלה שלנו".

כזכור, בסוף חודש מרץ האחרון אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את הקמת היישוב החדש למפונים באזור עמק שילה. לאחר האישור ברכו התושבים על ההחלטה והחליטו ששמו היישוב החדש יהיה עמיחי. בתחילת חודש פברואר האחרון ערכה המשטרה את פינוי היישוב עמונה. אלפי תומכים הגיעו לחזק את התושבים, ורוב היישוב פונה בדרכי שלום. עם זאת כמאה צעירים התבצרו כשהם כבולים בשלשלאות בבית הכנסת ביישוב, ופינוי המתחם לווה בעימותים קשים.

תושבי עמונה התייחסו בזהירות להתחלת העבודות, ואמרו: "אנו מברכים על תחילתן של העבודות ומתפללים להתקדמותן ללא הפרעות וללא עצירות. הציבור כולו מצפה מראש הממשלה שלא לאפשר לשום גורם עוין, בין גורמי שמאל ובין גורמי משפט או פקידות, לעצור את העבודות.

לדבריהם, "אסור לתת להצלחה הזו – הקמת יישוב חדש ביו"ש – להפוך לכישלון ולפארסה. הציבור כבר שבע אכזבות. האחריות היא על כתפי הממשלה והעומד בראשה. תושבי עמונה חיים ללא בית כבר חמישה חודשים, והעבודות שהחלו היום הן פתח תקוה לעתיד. יישוב שנהרס חייב לקום מחדש, והבטחות צריך לקיים".

צילומים: יונתן סינדל / פלאש 90