ארה"ב ורוסיה הסכימו ביניהן על רצועת ביטחון של 15-20 ק"מ מישראל, שתמנע מכוחות הקשורים לחיזבאללה ואיראן להתקרב לגבול ברמת הגולן. בישראל חוששים בשל הפיקוח הרוסי, והנשיא פוטין מנסה להרגיע: "הסכם הפסקת האש בסוריה יהיה טוב גם לישראל"

היום ייכנס לתוקפו ההסכם בין ארצות הברית ורוסיה, לפיו תוגדר רצועת ביטחון בת 15-20 קילומטרים מהגבול בין ישראל לסוריה שבה לא יילחמו הצדדים. למרות הדיווחים הקודמים, ישראל ככל הנראה אינה צד בהסכם, אבל העבירה את עמדתה דרך האמריקנים.

על הפסקת האש יפקחו כוחות רוסים, מה שמעלה חשש בצד הישראלי לגבי מוכנותם של הרוסים לעמוד מול איראן, שכן אינם אמורים להיכנס לרצועת הביטחון. בישראל גם מודאגים מהשפעת ההסכם על יכולת הפעולה צה"ל בשטח הפסקת האש.

חשש נוסף הוא ההכרה שיוצר ההסכם בהימצאות חיזבאללה וכוחות נוספים הנתמכים בידי איראן בשטח סוריה, כל עוד אינם נכנסים לרצועת הביטחון. כלומר שארה"ב, שמטרת פעולותיה בסוריה מוגדרת למלחמה בדאע"ש בלבד, מבטאת את הסכמתה להימצאות כוחות אלה על אדמת סוריה.

אך בעוד בישראל חוששים מהמציאות שתשרור בגבול הצפון לאחר החתימה על הסכם הפסקת האש בדרום־מערב סוריה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מנסה להרגיע. לשאלת "מעריב־השבוע" בנושא השיב פוטין כי סיכוייו של הסכם כזה להתקיים הם טובים. "ההסכם יהיה טוב גם לשאר מדינות האזור", אמר, "ובכללן ישראל".

העיתון "אל-חיאת" דיווח כי הסכם הפסקת האש יכלול את מחוזות קוניטרה ודרעא, ויתחיל בשעה 12:00 שעון דמשק. לפי סוכנות הידיעות הירדנית במסגרת ההסכם יישאר אסד בשלטון, למרות התנגדותה של ארצות הברית לכך, כפי שאמר שר החוץ האמריקני רקס טילרסון אתמול.

מדובר באזור בו התקיימה בשבועות האחרונים לחימה עזה ממנה בוצע "זליגה" של ירי לעבר יישובי הצפון בישראל. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב התייחס להסכם במהלך מסיבת עיתונאים ב-G20: "פוטין וטראמפ מבינים את הצורך בחיפוש אחר הסכמים המיטיבים עם השניים, והגיעו להסכמה בנוגע להפסקת אשר החל מהתשעה ביולי. המדינות מוכנות לפקח על הביטחון באזור זה".

שר החוץ האמריקני התייחס גם הוא לנושא במסיבת עיתונאים שנערכה במהלך הוועידה. "פוטין וטראמפ שוחחו על הפסקת האש בדרום מערב סוריה וגם על איזורים נוספים בסוריה שבהם ניתן להרגיע את המצב", אמר טילרסון, "ארה"ב לא רואה תפקיד ארוך טווח למשפחת אסד בסוריה".