נחמה פורתא

רה"מ יחוייב להופיע במושבי הכנסת ללא צורך ב40 חתימות- שינויים נוספים לטובת האופוזיציה

ניצחון קטן לאופוזיציה הקטנה: לאחר דרישת האופוזיציה בעלת ה26 ח"כים בלבד לקבל לידיה את ראשות ועדת הכלכלה, סוכם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יופיע בפני הכנסת שלוש פעמים במושב, – פעמיים בכנס החורף ופעם בכנס הקיץ – ללא צורך בחתימות של 40 חברי כנסת.

בפגישה שהתקיים היום בין רה"מ נתניהו, יו"ר הכנסת רובי ריבלין ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, נקבע גם כי האופוזיציה תוכל לזמן את הכנסת לדיון פגרה מיוחד ב-20 חתימות בלבד, ולא ב 25 חתימות כפי שהיה עד היום.

בפגישה סוכם גם לדחות את בקשת האופוזיציה לקבל לידיה את ראשות ועדת הכלכלה. עם זאת תיבחן האפשרות להעביר לידי האופוזיציה את אחת הוועדות הסטטוטוריות בתמורה לוויתור מצדה על ועדות קטנות.

עם קביעת השינויים אמר ריבלין כי "מוטלת עלינו אחריות לקיומה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית בישראל. עלינו ליצור הסדרים שיאפשרו את עבודת האופוזיציה גם בנסיבות אלו. אני מעריך את עמדתו העקרונית של ראש הממשלה, שלפיה על אף שבפרלמנטים אחרים בעולם אין הסדרים מיוחדים ליחסי כוחות קיצוניים בין קואליציה ואופוזיציה, בכל זאת יש להחיל הסדרים מיוחדים בכנסת שיבטיחו את היכולת של האופוזיציה לפעול".

ריבלין הוסיף כי "כבר ראינו בפוליטיקה מצבים שהגלגל התהפך, ומפלגת שלטון מצאה את עצמה באופוזיציה קטנה ומפולגת. יש לעגן בחוק באופן ברור מערכת כללים מותאמת למצב שבו מספר חברי הקואליציה עולה על 80 חברי כנסת, ולהחיל זאת מהקדנציה הבאה, כדי שהאופוזיציה תוכל להמשיך ולמלא את תפקידה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן