המתיחות בהר הבית: במהלך הלילה הציבה המשטרה מצלמות אבטחה בשערי הכניסה למתחם, אך בהערכת המצב הלילה סוכם שמערך הבידוק לא ישונה עד לישיבת הקבינט הערב. הערבים מתנגדים גם למצלמות: "המאבק שלנו יימשך ללא הפסקה"

בתום הערכת המצב המיוחדת שקיים הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני, הוחלט כי לא יבוצעו שינויים במערך האבטחה בשערי הכניסה להר הבית, זאת עד לכינוס הערב של הקבינט המדיני-ביטחוני. עם זאת, כבר במהלך הלילה התקינה המשטרה מצלמות חדשות בכניסות לשערי המתחם.

במעבר החדש לא עורכים בידוק פרטני לכל מי שרוצה להיכנס לשטח ההר, אך הוא כולל מצלמות מיוחדות שיוכלו לזהות את מי שמחזיק בסכינים, נשק, רימון או כל דבר חשוד אחר. המגנומטרים במקום טרם פורקו וחלק ממי שמבקשים להיכנס להר הבית נבדקים בהם. השייחים שהגיעו לשער האריות הבוקר הביעו התנגדות לצעדים החדשים: "לא נסכים לבידוק החדש, המאבק שלנו יימשך ללא הפסקה בכל שעות היום".

אחד השייחים שהגיע למקום אמר: "הצעד החדש יותר גרוע מהמגנומטרים. לא נסכים לשום בידוק. נשב היום ונחליט סופית מה הצעדים הבאים. הממשלה והמשטרה עושות מאיתנו צחוק. לא נסכים להיכנס לתוך מסגד אל אקצה דרך בידוק, אנחנו לא פושעים שצריך שישפילו אותנו. על הממשלה והשר לביטחון פנים גלעד ארדן להפסיק לקבל החלטות טיפשיות. הם פשוט גורמים לפיצוץ גדול".

אחד מתושבי מזרח ירושלים, צוטט בכלי התקשורת מאיים: "הממשלה הזאת לא מעוניינת לכבד אותנו. היא מתעקשת שנעבור בידוק וזה לא יקרה. ההפגנות ימשיכו ונקריב את חיינו למען מסגד אל אקצא. לא משנה מה יהיו התוצאות של המאבק, מבחינתנו נשלם גם בחיינו". נותר רק לחשוב איך היו מגיבים לאיומים דומים של מתיישבים ביו"ש…

בדיון המיוחד שהתקיים הלילה בו השתתפו השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המל"ל וגורמי ביטחון אחרים, הוחלט גם כי לנוכח המצב הנפיץ בהר הבית, המשטרה תמשיך לפעול בירושלים במערכים מוגברים ובכוחות גדולים, וכן על תגבור הכוחות באזורי קו התפר.

ההחלטה של הפורום המיוחד התקבל לאחר שאמש סיכמו מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, וראש העירייה ניר ברקת כי עוד הלילה או לפנות בוקר העירייה, בהנחיית משטרת ירושלים, תתחיל להציב גדרות סמוך לשערי הכנסה שיתעלו את המתפללים ל"שרוולי כניסה". במסגרת הסיכומים הוחלט כי יוצבו בשערי הכניסה להר הבית חלופות לגלאי המתכות, שעוררו מחלוקת וזעם, אך כאמור, הגלאים צפויים להישאר בשימוש עד לדיון בקבינט.

במקביל, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט אמר הבוקר בשיחה עם מתגייסים בבסיס תל השומר כי "סוף השבוע האחרון מלמד משהו על האיומים שאנחנו מתמודדים איתם". לדבריו, "אנחנו כצבא, יחד עם זרועות הביטחון האחרות, מצליחים לספק ביטחון ותחושת ביטחון לאזרחי ישראל וממשיכים לאפשר למדינה להתפתח ולשגשג למרות האיומים הקשים".

"מי שחושב שפיגועים קשורים להתקנת גלאי מתכות משחק לידיים של אותם מסיתים", אמר הבוקר ארדן בריאיון לגל"צ. "שני השוטרים נרצחו בהר הבית עוד לפני שמישהו חשב להתקין גלאי מתכות. המחבל תיאר בפוסט שלו מציאות שקרית. הר הבית פתוח לכל מוסלמי שרוצה להיכנס. הוא שמע את ההסתה של ראאד סלאח והיא הובילה אותו לצאת ולרצוח יהודים". לדבריו, "כל עוד משטרת ישראל תסמוך את ידיה על אמצעי אבטחה אחרים ותגיד שאיתם היא מסוגלת להתמודד עם תרחיש האיום החדש שנוצר מרגע שהוכנס נשק אוטומטי – אז כן, אני אמשיך ואתמוך בכך שגלאי המתכות יישארו".

אולם אתמול נשמעו בצה"ל קולות, שלפיהם ישראל בוחנת חלופות למגנומטרים. אתמול התראיין מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, לרשת BBC בנושא הצבת גלאי המתכות בכניסה למתחם הקדוש, ואמר כי "ישראל בוחנת חלופה שתבטיח את הביטחון בהר הבית". אלוף מרדכי הוסיף כי אין בכוונת ישראל לשנות את הסטטוס-קוו בהר.

"הפתרון של המגנומטרים הוא פתרון ביטחוני ותו לא", אמר מרדכי. "בימים אלה אנחנו מחפשים אחר אופציות ופתרונות נוספים, שיביאו ביטחון ויבטיחו שלא יתבצע פיגוע נוסף. אני רוצה לקרוא למדינות ערב השכנות, ולכל המוסלמים בכלל להציע רעיון איך למנוע פיגוע שעלול לקרות שוב, בצורה בטוחה שתערוב למתפללים".