לפני שלושה ימים הציבה המשטרה מצלמות בכניסות להר הבית לקראת אפשרות שיפרקו את גלאי המתכות. בישיבת הקבינט הלילה, שבה הוחלט על הסרת המגנומטרים, הוחלט גם על הורדת המצלמות ולהשיב את המצב לקדמותו. בנט, שקד ואלקין התנגדו להחלטה

מלבד ההחלטה שהתקבלה לפרק את גלאי המתכות שהוצבו בכניסות להר הבית, הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הלילה (ג') כי גם המצלמות שהותקנו בכניסות לפני שלושה ימים יוסרו. המשמעות היא שישראל הסכימה להשיב את המצב שהיה קיים לפני הפיגוע שבו נרצחו שני שוטרים בהר הבית לפני כשבוע וחצי.

הורדת המגנומטרים והמצלמות לא הוצגה בדיון בקבינט כחלק מעסקה להשבת המאבטח הישראלי וצוות השגרירות מירדן, אולם משתתפים בדיון אמרו שהיה ברור להם שזה חלק מהעניין ושיש גם שיקולים שקשורים להחזרתו המהירה של המאבטח וסיום המשבר עם ירדן.

צפו בהסרת המגנומטרים:

על אף העמדה האחידה שהציגו גורמי הביטחון, ההצבעה בקבינט לא התקבלה פה אחד והשרים נפתלי בנט, איילת שקד וזאב אלקין הצביעו נגדה. השרה מירי רגב מתחה הבוקר ביקורת על ההחלטה. "החלטת הקבינט אתמול היא החלטה מצערת", מסרה. "לא צריך להיות מומחה בביטחון כדי להבין שלמגנומטר יש אפקט התרעתי וביטחוני".

כאמור, בתום כינוס מיוחד הודיע הלילה (בין שני לשלישי) הקבינט המדיני-ביטחוני כי הוא מקבל את המלצת כל גופי הביטחון להמיר את הבידוק של גלאי המתכות בבידוק ביטחוני המבוסס על טכנולוגיות מתקדמות, "בידוק חכם" ובאמצעים נוספים, כדי להבטיח את ביטחון המבקרים והמתפללים בעיר העתיקה ובהר הבית.

בנוסף נקבע כי עד ליישום התכנית תתגבר משטרת ישראל את כוחותיה במקום ותבצע פעולות נוספות ככל שיידרש על מנת להבטיח את ביטחון המבקרים בהר. הקבינט החליט על הקצאת תקציב של עד 100 מיליון שקלים לטובת יישום התכנית, בפרק זמן של עד שישה חודשים, כולל בקיצוץ רוחבי ככל שיידרש, על-פי התכנית שיגיש המשרד לביטחון הפנים. עלות התכנית תכלול גם מימון תקני שוטרים על פי המלצת המשטרה.

בעקבות התקרית בירדן, דווח כי המלך עבדאללה דרש מנתניהו להסיר את גלאי המתכות בהר הבית בתמורה להשבת איש האבטחה לישראל. בירדן אישרו את הדיווח על העסקה המתגבשת, ומנגד בלשכת ראש הממשלה הכחישו שישנה דרישה ירדנית להסיר את גלאי המתכות בתמורה לשיבת המאבטח. "המגעים בין ישראל לבין ירדן התנהלו ביממה האחרונה, באווירה של שיתוף פעולה", נמסר בתגובה.

עם זאת, המוסלמים שהגיעו לשערי הכניסה למתחם הר הבית אמרו הבוקר כי אין בכוונתם להיכנס כל עוד גם המצלמות יישארו במקומן. הם הבטיחו להמשיך את המאבק. בתוך כך, אנשי הווקף התכנסו לדון בנהלים החדשים ובחלופה למגנומטרים, שכוללת אמצעי בידוק מתקדמים בעלות של 100 מיליון שקלים. המתפללים ממתינים להוראת הווקף. בתנועת פתח כבר הוציאו כרזה שמתנגדת גם היא להצבת מצלמות. גורם בווקף אמר עוד לפני שנודע על הסרת המצלמות כי גם החלופה הזו לא מניחה את דעתם.

//www.jdn.co.il/breakingnews/865091