עובדי חברת "חיפה כימקלים", שהודיעה על סגירתה ועל פיטורי כ-1,000 איש, מפגינים מחוץ למתקן הדרומי של החברה, כש-70 אחרים מתבצרים במקום. "מדובר בסיכול ממוקד של הפריפריה. לא נצא מכאן עד שיימצא פתרון"

על רקע הודעת חיפה כימיקלים על סגירת מפעליה בצפון ובדרום ופיטורי כלל העובדים, הקימו הערב (ד') עובדי חיפה כימיקלים דרום מאהל מחאה בתוך המפעל ומחוצה לו, וחסמו את דרכי הגישה אליו.

העובדים הציבו מכולות בסמוך למפעל, הבעירו צמיגים והניפו שלטים הקוראים לשר לאיכות הסביבה, זאב אלקין, בו הם רואים את הגורם האחראי, להתערב באופן מיידי ולמנוע את הפיטורים הצפויים.

בשעות הבוקר הפגינו עשרות מעובדי חיפה כימיקלים צפון מול שערי המפעל בחיפה, הבעירו אש במקום ודרשו פתרונות ממנכ"ל חיפה כימיקלים נדב שחר, ומראש הממשלה בנימין נתניהו.

מההסתדרות נמסר כי העובדים נערכים להתבצר במקום עד שיימצא פתרון למשבר.

במקביל למחאת העובדים, השרים אלי כהן וזאב אלקין מנסים בשעות האחרונות לגבש הסכם בין החברה לראש עיריית חיפה יונה יהב, לפיו ראש העיר יחדש את רישיון העסק של "חיפה כימיקלים" – ובתמורה, ההנהלה תסכים לייבא אמוניה לישראל באיזוטנקרים דרך נמל חיפה ולא באוניות.

"הספינים ניצחו את התעשייה", כתב ג'ולס טראמפ, בעל החברה.

"הבירוקרטיה ניצחה את הכלכלה. קמפיין מקומי של ראש עיר הביס את הממשלה הלאומית. כאנשי עסקים אחראיים, אשר השקיעו סכומי עתק בישראל, אנו מאוכזבים מאוד מהיחס כלפי החברה".

בעיריית חיפה בירכו על הודעת הסגירה, והטילו את האחריות לפיטורין הנרחבים על הממשלה.

"במערכה על סגירת מיכל האמוניה ניצח השכל הישר את הזדון, האינטרס הציבורי את ההון שלטון וטובת הציבור על פני חידלון המעשה", נמסר.

"אם חיפה כימיקלים לא היתה מחבלת לאורך שנים ומתעלמת מהחלטת הממשלה עוד משנת 2013, אילו היתה נוהגת כהנהלה אחראית היה היום פתרון מוחלט ומלא הן לאמוניה והן לעובדים".